Batman Arkham Asylum
Lieutenant
Üye
Önce kısa bir not:Bu incelemeyi birkaç gün önce LEVEL Online forumlarına yazmıştım ama istediğim kadar ilgi görmedi..Level ağustos sayısında da bir başka sakandala rastlayınca orayı terk etme kararı aldım..Oradaki kullanıcı adım "blue_day"..;)

Buyrun incelemem..Umarım beğenirsiniz..:)

---------------------------------------------

Evet , sakin olmalıyım. Heyecanlanma..Relaks..

Kusura bakmayın bu yazacağım ilk inceleme olacağı için biraz heyecanlı ve gerginim..Ama başımdan öyle bir oyun geçti ki..Bunun incelemesini hemen yazmalıyım dedim.Aslında oyun değil de şiir demeliyim.Evet bu tabir daha iyi oldu.Kusura bakmayın oyunla ilgili düşüncelerimi daha ilk etapta açıklamış olabilirm ama napiym.Neyse , lafı çok uzattım artık incelememe geçeyim.Hatam olursa mazur görün..
[b]

Batman..Dile kolay nerdeyse yarım asırlık bir süper kahraman.Aslında süper kahraman filmleriyle , oyunlarıyla veya çizgi romanlarıyla hiç de haşır neşir değilimdir.Şimdiye kadar The Dark Knight Batman serisinden izlediğim tek film ve Arkham Asylum da oynadığım tek oyundur.Ama ne mutlu bana ki ikisi de süper-kaiteli yapımlardı.

Oyunumuza başladığımızda her zamanki gibi Joker'i hapishaneye -ya da akıl hastanesi mi demeli miyim- götürdüğümüz bir giriş videosuyla karşılaşıyoruz.Oyunun yaklaşık olarak ilk 10 dakikası Joker kardeşimizi bizzat hücresine götürmekle geçiyor.Hadi ama sıkıldım biraz aksiyon be kardeşim dediğim anda da Joker yine yapıyor yapacağını ve elimizden kaçıyor.Ne büyük sürpriz değil mi ?

İşte o andan itibaren de aksiyon istediğime bin pişman oluyorum.Çünkü oyun boyunca Joker kardeşimiz bana-ya da bize-binbir türlü zorluk çıkarıyor.Ama açıkçası oyunumuz biraz kolay arkadaşlar.Bu kimine göre bir artı kimine göre de bir eksi olabilir ama bana göre bir artı..Çünkü oyunlarla uğraşmayı severim ama öyle çok da uğraşılmamalı değil mi ?

Devam edelim.Oyunda karşımıza en çok çıkan durumlardan birinden bahsedeyim.Genelde bir bölgeyi geçmek için ya da birilerini kurtarmak için yaklaşık 10 kişiden oluşan düşman grubunu fark ettirmeden etkisiz hale getirmeliyiz.Yalnız burada dikkat etmemiz gereken şey şu : gerçekten de fark edilmemeliyiz.Çünkü fark edildiğimiz anda düşmanın nadide yapay zekası ortaya çıkıyor ve tekrar kendimizi unutturmak için biraz çaba sarf etmemiz gerekiyor.Bunu da genelde-hatta her zaman-duvarlardaki veya tavandaki heykellere sıçrayarak veya onların arasından geçerek yapıyoruz.Ayrıca kaybolduktan sonra düşmanların tepkisini izlemek de ayrı bir keyif benden söylemesi.Peki bu düşmanlarımızı nasıl haklayabilriz ? Şöyle ki o da sizin yaratıcılığınıza kalıyor.. Ama benim tavsiyem yalnız yakaladığınızı hemen indirin ve üstüne spreyimzi sıkın-bikaç satır aşağıda bahsettim-biraz bekleyin ve diğerleri de oraya gelip arkadaşlarını inclerken patlatın.Ben bunu hiç yapamadım.Beceriksizliğimden ama siz deneyin..

Değinmişken oyundaki yapay zekadan da bahsetmeliyim.Arkadaşlar bu oyunda düşmanlarımız zekiler.Her şeye duyarlılar.O yüzden dikkatli olmak şart.

Oyunda silah kullanamadığımız için-tabanca tüfek vb.- Batarang'larımızı falan geliştirmemiz şart oluyor.Ekranın sol üst köşesinde yer alan barı her doldurduğumuzda-nasıl dolduğunu söylememe gerek yok herhalde-bir geliştirme hakkımız doğuyor.O bar bir kez dolduktan sonra istediğimiz şeyi geliştirebiliriz.Ama sadece bir geliştirme hakkımız oluyor onu da söyleyeyim.Geliştirme yelpazemiz ise oldukça geniş.Oyunu bitirdiğim halde henüz yapmadığım 3-4 tane daha geliştirme olduğunu görünce şaşırdım yani.

Önce geliştirmeleren bahsettim ama şimdi de silahlarımıza gelelim.Batarang'i zaten bilmeyen yoktur.Kahramanımızın iki ucu keskin olan ve değdiği düşmanları sersemlettiği bir silahtır kendisi.Geliştirdikçe Multi-Batarang ve uzaktan kontol edebildiğimiz bir versiyonuna da sahip oluyoruz.

Gelelim Batclaw'a.Bu aletimiz de uzaktaki düşmanlarımızı veya nesnleri kendimize doğru çekmeye yarıyor.Gerçekten işe yarıyor.Geliştirmelerle o da aynı Batarang gibi çoklu bir versiyonuna dönüşebiliyor.Bu çoklu verisyonuyla uzaktaki zayıf duvarları yıkabiliyoruz.

Oyunda bir de şu anda tam olarak adını hatırlayamadığım-kusuruma bakmayın saat gece 2 de-bir spreyimiz yer alıyor.Aslında tam olarak sprey denemez.Zayıf yüzeylere sürüyoruz , uzaklaşıyoruz ve patlatıyoruz.Bu kadar basit.

Zayıf yüzey diyorum da nasıl anlarız bir yüzeyin zayıf olduğunu.Oyunda bir Detective Mode var arkadaşlar.Ve gerçekten görevlerde işe yarıyor.Örneğin bir yerde takıldığımızda patlatıp çıkabileceğimiz zayıf yüzeyleri bu sayede görebiliyoruz ya da bir araştırma görevi için bir odada bulunduğumuzda hemen Detective Mode'a geçip aradığımız şeyi bulabiliyoruz.Ne güzel değil mi ?Oyun kolay demiştim değil mi ?

Gelelim oyunumuzun atmosferine.Yapımcıları tbrik etmek istiyorum buradan öncelikle.Bu kadar güzel bir atmosfer oluşturulamazdı gerçekten de.Batman'in çaresizliği-evet gerçekten öyle- Joker'in adayı ele geçirmesi vs.derken oyun atmosferle bütünleşip bir şölen yaşattı bana...

Grafiklere de değinelim.Ben çok beğendim oyunun görsel yapısını.Harika grafiklerine rağmen düşük sistemlerde denediğimde de sonuç çok güzeldi.Kısaca optimizasyonu da gayet başarılı oyunumuzun.

Sesleri de gayet yeterli buldum ben.Oyunda tüfek vb. silah kullanmamamıza rağmen Batman'in attığı yumrukları adeta ben de yaşadım.Demek istediğim vuruş hssiyatı-evet yumruk vuruş hissiyatı-harikaydı.Yazının başında da belirttiğim gibi oyunun dövüş sistemi gayet kolay ve başarılı.Vazgeçilmezimiz combo'lar burda da varlar.Batman her bitirici vuruşunu yaptığında da farklı sinematikler görmemiz güzel olmuş.

Tabi oyunun senaryo modunu bitirdim hadi bilgisayarımdan sileyim gibi bir durum yok.Benim oyunun senaryo modunu bitirdiğimde henüz %66'da olduğumu görmem yeterli bir açıklamadır sanırım.

Oyun bittikten sonra Meydan Okuma moduna girip durmadan Joker'in adamlarını pataklayabilirisiniz.en yüksek skoru yapıp online ortamlarda paylaşabilirsiniz.Ayrıca oyun boyunca karşımıza çıkan Riddler bulmacalarını senaryodan sonra adam akıllı çözebilirsiniz.Bitmedi.Hala oyunun kıyısnda köşesinde kalmış bikaç karakter biyografisi de olabilir-ne oldukları belli değil mi?-

Peki bu oyunun hiç mi eksisi yok.Aslında var.Arada bir pelerinimiz olmadık yerlere takılıyor.Şaka şaka.Oyunun bence hiçbir eksisi yok.Ertuğrul Abi'nin dergideki SCII incelemesinde de dediği gibi :sensin eksi..

Yukarıda da bahsettğim gibi Batman : Arkham Asylum uzun soluklu ve sizi sıkmayacak bir oyun.Oyuncuyu çok da zorlayan bir oyun değil.Gayet de uzun bir oynama süresi var kendisinin.Kısaca her şeyiyle uzun zamandan beri beni eğlendiren tek oyun oldu Batman : Arkham Asylum.Herkese tavsiye ederim..

Artılar : Güzel grafikler , eğlenceli yapısı , uzun oyun süresi , çizgisel değil , Batman'in yeteneklerinin oyuna çok iyi yedirilmiş olması...
Eksiler : Ha , ne ?
Grafik-->95
Ses-->95
Oynanabilirlik-->97

GENEL-->96

Buğrahan
Üye
İncelemeyi baştan sona okumadım, gözlerim yanıyor keza.

Ancak şimdi seni sıkıştırmak lazım bir kaç konuda >:D

1- Kullanmış olduğun Türkçe'yi daha iyi hale getirmen gerekiyor. Özellikle noktalama işaretleri başta olmak üzere yazım hatalarını gözden geçirmen gerekmekte. Çünkü bu haliyle okurken rahatsızlık verebiliyor.

2- Paragraf kullanımına dikkat. Çünkü akıcı bir yazı için paragrafları doğru kullanmalı ve düşünce aktarımını daha yalın hale getirmeli ve kopuk olmadan anlatmalısın, anlatmak istediğini.

3- İnceleme yazısını yazdıktan sonra geriye dönüp 3-4 kere baştan sonra okudun mu? Çünkü 3-4 kere baştan sonra okumak hem yeni fikirleri yazıya güzelce adapte etmeye, hem de hataları bilgi dağarcığınla paralel bir orantıda görmene olanak sağlayacaktır.

16 yaşındayım demiştin. Dilini geliştirmek adına mükemmel bir yaştasın. Zaten forumda takıla takıla dilin gelişecektir.

Bu arada seni tuttum padawan. >:D
Lieutenant
Üye
Buğrahan dedi:

İncelemeyi baştan sona okumadım, gözlerim yanıyor keza.

Ancak şimdi seni sıkıştırmak lazım bir kaç konuda >:D

1- Kullanmış olduğun Türkçe'yi daha iyi hale getirmen gerekiyor. Özellikle noktalama işaretleri başta olmak üzere yazım hatalarını gözden geçirmen gerekmekte. Çünkü bu haliyle okurken rahatsızlık verebiliyor.

2- Paragraf kullanımına dikkat. Çünkü akıcı bir yazı için paragrafları doğru kullanmalı ve düşünce aktarımını daha yalın hale getirmeli ve kopuk olmadan anlatmalısın, anlatmak istediğini.

3- İnceleme yazısını yazdıktan sonra geriye dönüp 3-4 kere baştan sonra okudun mu? Çünkü 3-4 kere baştan sonra okumak hem yeni fikirleri yazıya güzelce adapte etmeye, hem de hataları bilgi dağarcığınla paralel bir orantıda görmene olanak sağlayacaktır.

16 yaşındayım demiştin. Dilini geliştirmek adına mükemmel bir yaştasın. Zaten forumda takıla takıla dilin gelişecektir.

Bu arada seni tuttum padawan. >:D

Eyvallah hocam sağol tavsyelerin için.Bir dahaki inclemeye dikkate alacam inşallah.Ama zaten incelemeyi 3-4 kez okudum.Bu son hali.Ben de imlamı geliştirmeye çalışacağım.:)

Gözlerinin yanmadığı bir zamanda imlaya takılmadan okursan bir de incelemenin kendisi hakkında bir yorumunu beklerim..:)
ArTeSt01
Üye
Bencede.bende okurken çok zorlandım.15 dakikamı aldı :)yazım kurallarına dikkat etmelisin.Ayrıca ve ayrıca bir oyunun başı ve tamamı SÖYLENMEZ!!!!!!Bunlara çok dikkat etmelisin!
Raguel
Üye
ya çok biliyormuş gibi konuşmiyim ama inceleme yaparken spoiler vermemelisin, göster ama verme =)

ayrıca inceleme yaparken okuyucuya soru sorulmaz, inceleme yazdığın için soruları cevaplamak senin işin ve şu oyunu bu yüzden almalısın veya bu sebepler yüzünden almamalısın anlamını yazında bulmalı.
xDarkL0ardx
Üye
Mübarek karınca duası :dizzy2:
G-MANG-MAN
Üye
level yine ne yaptı ya Ağustos'ta ? Nasıl bir skandal ? Bilen var mı ?
:o
discussioncontroller