Nedir bu kuantum mevzusu?
Infrawhite
Üye
Fizik incelediği objelerin boyutuna göre üç farklı teori kullanır. Çok büyük ölçekteki objeler ve etkileşimleri için(bkz. astronomi) Einstein fiziği kullanılırken çok küçük objeler için Kuantum teorisi kullanılır. Normal boyutlu ve "yavaş" objeler için Newton fiziği kullanılır çünkü çok büyük bir hata payına sahip değildir.

Eğer ki kuantum fiziği astronomik objeler için uygulanabilecek şekilde, yani kütleçekimini içerecek şekilde geliştirilebilirse, havada Nobel Fizik Ödülü kokusu var demektir.

Üste Edit: Evet haklısın taramalı tünelleme mikroskobunu unutmuştum, quantum tunnelling özelliğinden yararlanarak çok küçük boyuttaki objelerin detaylı görüntülerini elde edebilirsin bununla.
SnakeSnake
Üye
sicim teorileri, herşeyin teorisi gibi teoriler kuantum fiziğini astronomi ölçeğine uyarlama amacı gütmüyorlar mıydı? yoksa ben mi yanlış biliyorum.
Infrawhite
Üye
O amacı güdüyor ancak sicim teorisi bilimden ziyade felsefedir. Kanıtlanabilirliği şu anki teknoloji ile imkansız olmakla kalmayıp şu anki fizik vizyonumuz için de imkansızdır. Ama süpersimetri gibi bazı ipuçları vardır, yine de doğrudan kanıt değildir bunlar. LHC'de süpersimetri de test ediliyor.
SnakeSnake
Üye
hmm.. yani işin daha çok teorik kısmı ile ilgileniyorlar. bu da içinden çıkılamayan mantık hatalarını vs'yi açıklıyor aslında.

kuantum fiziği çok karışık değil aslında fakat belirsizliğe neden olan bazı durumlar mevcut. örneğin atomaltı parçacıkların özellikleri açıklanmaya çalışılırken kuantum durumlarından dolayısıyla da kuantum alanlardan (alt evren gibi de düşünüleblir aslında) bahsedilir. fakat ölçek büyüdükçe kuantum alanlar da geçerliliklerini yitirip yerlerini evreni yöneten başka güçlere dolayısıyla onların oluşturduğu alanlara bırakırlar. burada sorun olan kuantum ölçekte hangi güçlerin geçerli olduğunun tam olarak bilinememsi dolayısıyla da kuantum ölçeğin daha büyük ölçeklerle etkileşiminin de anlaşılamaması anladığım kadarıyla. ben sicim teorisi ile ilgili en son bir şeyler okuduğumda (ki bundan bi 7-8 yıl öncesi oluyor) sicim ve süpersicim teorilerinden haberim vardı. şimdi her kuantum durumu açıklamak için neredeyse bir sicim teorisi mevcut ama yine de soruların cevap bulamaması ilginç.

cern'de yapılan deneyler zaten bu konuda umut ışığı taşıyorlar. en son higgs parçacığının varlığına işaret edebilecek bazı ipuçları bulunduğunu okumuştum bir yerlerde. şu 14 TeV'luk deney de başarıyla gerçekleştirilir de bazı sorular cevap bulur inşallah.
Infrawhite
Üye
LHC'nin 1 yıldan önce herhangi bir keşif yapmasını olası olarak görmüyorum.

Bu tür parçacık hızlandırıcılar çalışmaya başladıktan sonra ilk iş olarak önceki deneyleri tekrar ederler ki hızlandırıcının tutarlılığından tatmin olalım. Daha sonra 1 kere higgs bosonu izine rastlandı diye parti de verilmez. Uzunca bir süre boyunca, detektörlerde hata var mı diye kontrol edilir, deneyler tekrar tekrar yapılır, binlerce kere aynı veriyi elde ettikten sonra higgs bosonu var/yok denilebilir.

Kuantum fiziği yüzeyde basittir ama işin içine girince bir hayli karmaşık bir hal alır. Hatta Feynman demişti yanılmıyorsam, "Kuantum mekaniklerinizi anladığınızı düşünüyorsanız kuantum mekaniklerini anlamıyorsunuzdur.".
SnakeSnake
Üye
kaynağın güvenilirliği konusunda hiç bir yorum yapamıyorum. tabi böyle olunca buraya yazmak da saçma oluyor fakat belki sizler de duymuşsunuzdur benzer bir haber diye paylaşmak istedim.

feynmann'a katılmamak elde değil zira sicim teorisinin gerçekten saç ağartıcı özelliği olduğuna inanmaya başladım. yahu sadece teorinin belli kısımlarını anlamaya çalışmak bile sağlam kafa istiyor.
Mad Dok
Üye
Her Şeyin Teorisi adlı bir kitabı var Stephen Hawking'in, bu konuyla mı ilgili acaba? Önerir misiniz?
Creator
Üye

Hatta Feynman demişti yanılmıyorsam, "Kuantum mekaniklerinizi anladığınızı düşünüyorsanız kuantum mekaniklerini anlamıyorsunuzdur.".

Bu cümle "kuantumu biliyorum ben kardeşim." dedikten sonra birde ukalalık yapmaya çalışan profesörlere tokat gibi cevap oluyor aynı zamanda sdf.
baypalbaypal
Üye
Mad Dok dedi:

Her Şeyin Teorisi adlı bir kitabı var Stephen Hawking'in, bu konuyla mı ilgili acaba? Önerir misiniz?

kitap güzel tavsiye ederim. eğer ki okuduğunuz şeylerin etkisinde kalmıyorsanız...
lakin tam tersi mevcutsa inançlarınız derinden sarsılabilr...
peace
Üye
http://www.genbilim.com/content/view/397/36/
Burada kitap hakkında bir metin yazılmış. Yorumlardada:

Sanırım burada bir şey eklemem gerekiyor. Metinde katılmadığım noktalar var, ama bir teoriyi anlattığı için değinmiyorum. Fakat bilinmelidir ki, Hawking bu çabasındn vazgeçmiş ve bu konularda haksız olduğunu kabul etmiştir. Bunun için girdiği iddiayı kaybettiğini açıklamıştı. 

Fikirler ilginç ama yine de, belki üzerinde tartışmaya değer.

Denmiş, doğrumu? Hawking bu Teoriden vazgeçtimi?
discussioncontroller