Nedir bu kuantum mevzusu?
SnakeSnake
Üye
bence hala üstünde çalışıyordur. iddiayı kaybettiğini kabul etti. fakat bu, teorisini değiştirmek/geliştirmek için üstünde çalışmayacağı anlamına gelmez.
Infrawhite
Üye
Snake dedi:


bence hala üstünde çalışıyordur. iddiayı kaybettiğini kabul etti. fakat bu, teorisini değiştirmek/geliştirmek için üstünde çalışmayacağı anlamına gelmez.Hatırladığım kadarıyla vazgeçmişti bundan, Snake. Hatta teoriyi kendisi çürütmüştü, iddiaya girdiği adam da çürütüşünü sağlam bulmayıp ödülü almayı reddetti, eğer doğru hatırlıyorsam. Karadeliklerle ve karadeliklerden bilgi sızdırmayla ilgili bir yerde patlak vermişti.

Edit:

Stephen Hawking dedi:

Some people will be very disappointed if there is not an ultimate theory, that can be formulated as a finite number of principles. I used to belong to that camp, but I have changed my mind.

baypalbaypal
Üye
bazı şeylere tamam olabilir dedim
bazı şeyler saçma geldi ama genel itibarı ile mantık hatası var.
adam düşüncemizle kainatı bizim varettiğimizi savunuyorm
ama şöyle deyim :
madem öyle ilk zaman dünyanın düz olduğu düşünülüyordu o zaman neden dünya düz olmadı ?
videoyu izlediğinizde ne demek istediğimi anlayavaksınız.

Spoiler:
[video]
razieligor
Üye

Schrödinger’in kedisi ışınlandı

Avustralyalı ve Japon bilim insanları ışığı dalga paketleri halinde ışınlamayı başararak kuantum iletişim ve bilişimde devrim yarattılar.

Science dergisinde çıkan makaleye göre Tokyo Üniversitesi’nden araştırmacılar bir ilki gerçekleştirerek karmaşık bir kuantum bilgi setini bir noktadan diğerine ışınlayabildiklerini belirttiler. Bilim insanlarına göre artık iletişim ağlarında büyük hacimlerde bilgi alışverişini (örn: kuantum şifreleme anahtarları) yüksek hızda ve yüksek kalitede yapmak mümkün olacak.

Canberra’daki Mühendislik ve Bilişim Teknolojileri Fakültesi’nden Profesör Elanor Huntington’a göre ışınlanma – kuantum bilginin bir noktadan diğerine ‘klasik‘ iletişim yöntemleriyle aktarılması – en temel kuantum iletişim tekniklerinin başında geliyor. Huntington bunun için iki şeye ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor:

“İlki bildiğimiz fiber optik internet kablosu veya bakır kablolarla sağlanan bağlantı; diğeriyse gönderici ve alıcı arasında geçmişte herhangi bir zamanda ortak kullanılmış bir kaynak: Biz buna karışıklık diyoruz.”

Huntington kuantum ışınlanma fikrinin yaklaşık 10 yıl once ortaya atıldığını ancak şimdiye kadar pratikte uygulanamadığını da belirtiyor ve ekliyor:

“Eskiden ışınlanmanın iki yolu vardı ancak ikisinin de önünde bazı engeller bulunuyordu. Biri çok hızlıydı ancak gerçekleşmesi zordu. Diğeri yavaş çalışıyordu ancak başarılı olma şansı oldukça fazlaydı. Bizse ikisini de hızlı ve çalışır hale getirdik.”

SCHRÖDINGER'İN KEDİSİ GERİ DÖNÜYOR
Bilim insanlarının ışınlamayı başardığı ışık dalga paketleri ‘Schrödinger’in kedisi’ne benzerlik gösteriyor.

Schrödinger’in 1930’lardaki meşhur deneyinde bir kedi radyoaktif madde içeren bir cihazla birlikte mühürlü bir kutunun içine konuluyordu. Bir Geiger sayacı sürekli olarak radyasyon seviyesini ölçüyordu. Eğer seviyede değişiklik olursa Geiger sayacı bunu tespit ederek kutunun içinde siyanür gazı yayacak bir mekanizmayı tetikleyecek ve kedi ölecekti.

Deney şunu ortaya koyuyordu: Kedinin yaşayıp yaşamadığını anlamak için kutuyu açmak gerekiyordu ve o ana kadar kedi hem hayatta hem de ölü olarak kabul edilmeliydi. Bu duruma süperpozisyon da deniyor. Schrödinger her ne kadar bu deneyi o zamanlar ortaya atılan kuantum teorileri küçümsemek için yaptıysa da o zamandan beri bilim insanları kuantum dünyada bir çok süperpozisyon örneğine rastladılar.

“Shrödinger’in deneyinde çok iyi bilinen normal, makroskopik bir obje kuantum süperpozisyon halinde gözlemlenebiliyordu” diyen Huntington şimdilerde bunun gözlemlendiği her türlü sisteme ‘Shrödinger’in kedisi’ adı verildiğini belirtti.

Huntington araştırmalarını şöyle özetliyor: “Biz de makroskopik bir ışık dalgasını aşırı hassas bir kuantum süperpozisyon halindeyken bir noktadan diğerine ışınlamayı başardık. Dijital bilgi içinde bulunduğu duruma göre de kodlanabiliyor. Biz de aynı anda hem “1” hem de “0” durumunda bulunan bir dalga paketi yarattık.”

“Süperpozisyon kuantum bilgisayarların da önünü açacak. Aynı anda hem “1” hem de “0” olduğu için paralel işlem yapmak mümkün oluyor. Bizim yaptığımızsa bu bilgiyi “1” ve “0” birbirine karışmadan A noktasından B noktasına ışınlamak oldu. Böylelikle kuantum bilgisayar konusunda yeni bir adım atıldığına değinen Huntington son olarak şöyle dedi:

“Veri paketlerini bu şekilde aktarabilmek gerçek anlamda bir kuantum bilgisayar yapmanın ve kuantum iletişimin önünü açacak.”


Kaynak
http://www.ntvmsnbc.com/id/25203880/Konuyla alakalı gördüm. Paylaşmak istedim.
DinaarDinaar
Üye
bu kuantumu kişisel gelişimci denen meslek grubundaki insanların inanılmaz esnek kullanmasından tiksiniyorum. kuantum olumlamaymışmış. önce o ne bir öğren.
discussioncontroller