Atari Kasetleri ?
Kadirlac
Üye
Yıllar önce atarimi attığımdan dolayı içimde hep bir suçluluk hissi kalmıştı. Hem nostalji olur , hem de bağlayıcılığı olmadan saf keyif sunar , grafiği güzel olmasa da ayrı bir havası vardır diyerekten gittim aldım bir tane. Micro Genius atariymiş. Bildiğiniz gibi içinde 100000 in 1 diye kaset geldi. Haliyle birbirinin tekrarı olan 10 oyunum var şu an. Mario ve space invaders bana tanıdık gelenler. Ördek vurmaları felan geçiyorum tabi. Aslen ataride oynamak isteyeceğim oyunlar Captain Tsubasa , Contra , Asteroids , Pac-man vs.

Belki konuyu doğru yere açmadım ama , sormak istediğim olay şu : burası emulatör forumu ve burada haliyle eski konsol oyunlarının romunu bulup bilgisayarda oynayabilmeyi konuşuyoruz. Peki ya tersi mümkün mü ? Ben bu oyunların romlarını , bilgisayara bağlayacağım ikinci bir aracı alet yardımıyla bir atari kasedine aktarabilir miyim ?

Böyle birşey mümkün değilse de hala atari kasetleri satan bir yer var mıdır acaba ? Öldü ama nostalji niyetine belki bulunuyordur. Neyse, merak ettiğim olay romu indirip kasete aktarabilir miyim. Umarım doğru yere açmışımdır konuyu. Şimdiden teşekkürler.
deddodeddo
Üye
Gittigidiyor tarzı açık arttırma siteleri hariç aklıma bir yer gelmiyor bu tarz eski ürünler için. :(
StarletStarlet
Üye
Ebayler var birde
chackal
Üye
Bir gün yolun düşerse Eskişehirde Esnaf Sarayı'nın altında hala ateri ve ateri kasetleri satan bir yer var.
MustaTheUA
Üye
chackal dedi:

Bir gün yolun düşerse Eskişehirde Esnaf Sarayı'nın altında hala ateri ve ateri kasetleri satan bir yer var.

Duvarları kaset dolu ufak bir dükkan. :)

4 tane kaset var bende de ama Goal 3 kasedimin yeri çok farklı. :)
Rajaz
Üye
Tamam biz türkler çinlilerin yaptığı çakma s-nes ve nes'lere ateri dedik ve bağrımıza bastık ancak ateri kaseti yerine uygun fiyata denk gelirse s-nes ve nes alınarak güzel bir kolleksiyon yapılabilir. Nekketsu, tsubasa falan hepsi var. :)
Kadirlac
Üye
Hmm , öncelikle cevaplar için teşekkürler fakat aslen merak ettiğim internetten indirebileceğim rom dosyalarını , o kasetlere aktarmamı sağlayacak bir yardımcı aletin olup olmadığıydı. biraz fanteziye kaçıyor farkındayım ama oyunu üretenler de sonuçta o kasetin içindeki çipe yazıyor. onlar bilgisayar ortamına çevrildiyse , tersi yapılamaz mı ?

Ankara'da oturuyorum. Kızılay'da bolca atari kaseti bulmak mümkün. Buldum ve aldım birkaç tanesini de aslında. Ama bilmediğim bir sebeple kasetler benim atarimde çalışmadı. Belki daha kaliteli bir atari almalıyım ama kasetlerini satın alma yoluyla bulamayacağım ama efsaneleşmiş serileri , o atari atmosferinde tekrar oynamam mümkün olamayacak. Bundan dolayı o tarz bir alet var mı demiştim. Belki bilim kurguya giriyorum da. usb ile bilgisayara bağlanabilen , atari kasetinin gireceği soketi olan bir yardımcı alet düşünüyorum. Hani romları onun içine takıp sonra da atarimde oynayabileceğim. Elbette VirtuaNES emulatörüyle oynayabilirim fakat ben o atmosferi yaşamak istiyorum. Oyuna iyice kaptırdıktan sonra pause edip adaptör ısınmış mı diye kontrol etmek istiyorum. State save state loadlarla ya da walkthroughlarına bakarak bitirdiğimiz oyunlardan ne keyif alıyoruz ki ?

Herneyse , bu arada aldığım kasetler ilginç şekilde çalışmazken atariyle beraber gelen abuk 1000000 in 1 kaseti çalışıyor. Ki aldıklarım cidden güzel seçimlerdi. 26 in 1 tarzı seçtim. 1000000 in 1'ler bildiğimiz gibi 10 oyunun farklı isimlerle sunulduğu doldurma kasetler. Ama gittiğim mekanda 26 in 1 tarzı kasetler vardı sadece ve paketlenmiş haldeydiler. Kötü durumda olduklarını zannetmiyorum. Kendi atarimi suçluyorum , daha kaliteli bir tane almayı deneyebilirim. Ama o da olmaz , tek uyumlu kaset o dandik 1000000 in 1 kaseti ise , bu tarz bir alet yardımıyla o kasete istediğim oyunları atıp o nostaljiyi yaşayabilmeliyim. İlk mesajımda açıklayıcı olmadı isem kusuruma bakmayın , bundan sonra cevap verecek arkadaşlar son dediklerimi gözden geçirip bir öneride ya da yardımda bulunursa çok daha iyi olacaktır.

Şimdiden çok teşekkürler...
sanitarium
Üye
O kasetlerin içine açıp baktıysan siyah bir damla vardır. O aslında bir IC'dir yani integrated circuit. Çok büyük ihtimal içindeki devre ise EEPROM'dur. Yani bir nevi şimdinin usb diskleri, harddiskleri... O tip çipler seri üretimde, Read Only olanlarına yazılarak gönderilir ucuzluk açısından(hele bir de çinliiler açısından düşününce :D ) Ateri kasetinin içinde neler vardı hatırlamamakla beraber, basit bir devre varsa, ve içindeki hex dosyasında oyun dosyası harici bişey yoksa, hobi elektroniği seven, pic yazmayı bilen birisi el yapımı bir kaset yapabilir ve oynayabilir gibi geldi =)
Cthulhu
Üye
Sanıyorum hala eski tip "atari" lerin satılıyor olmaları lazım. Şöyle 20 tl falan bir şey olması gerek maksimum. Onlardan bir tane alıp deneyebilirsin. Bende mesela Micro genius IQ-2001 diye bir atari var 10 senedir hala çalışıyor güzelce (adaptör ısınma muhabbetlerine saygı). Kızılay'da Japon Oyuncak'ta görmüştüm en son kaset ama almamıştım Contra'lı kaset yok diye, yakında bir gidersem alırım ve denerim çalışıyor mu diye.  Başka bir yerden aldıysan orayı söyle oraya gidebilirsem oradan da bir tane alıp bakabilirim. Çalışıyorsa sorun alettendir zaten çalışmıyorsa da yapacak bir şey yok herhalde.
AhmetoFihhhtersBPAhmetoFihhhtersBP
Üye
Hey millet! Çakma NES ile ilgili yazılar yazmış onu şikayet edin!
CombiningPersonCombiningPerson
Üye
evet ama kime?
discussioncontroller