Logitech MX1100 (ürün incelemesi)
EnewwssEnewwss
Üye
[center]Logitech MX 1100[/center]
[center](best mouse ever)[/center]

[center][img width=780 height=519]http://cache.gawkerassets.com/assets/images/4/2008/08/mx11008.jpg[/img][/center]

Yaklaşık 3 haftadır bu ürünü kullanıyorum. Ve bu ürün hakkında bir inceleme yapmaya karar verdim. Bir oyun forumunda böyle bir fareyle tanışması gereken insanlar olduğunu düşünüyorum en azından :)

Ürün Logitech MX 1100 model kablosuz lazer fare… MX 1000 ve MX Revolution farelerinin melez bir tasarımı olarak karşımıza çıkıyor. Faremiz 2.4ghz wireless sistemi ile birlikte geliyor. Logitech in belirttiği üzere bu 2.4 sistem veri kaybını en aza indirmek için baştan tasarlanmış. Ayrıca yüksek performans lazer sistemi ile donatılmış. Yani oyunculara müjde :D
[center][img width=600 height=398]http://cache-02.gawkerassets.com/assets/images/gallery/4/2008/08/medium_2785069967_b803176825_o.jpg[/img][/center]

Öte yandan farenin stili ve ergonomisi eşine benzerine az rastlanır cinsten. Sağe ele oturacak şelikde kaliteli plastikten kalıplanmış yanlar ve alt kısım, avucumuzun içine denk gelen ve tıklamaları yaptığımız sağ ve sol butonla öylesine güzel birleşmiş ki. Avcumuzum içine resmen “cuk” diye oturuyor ve saatlerce kullanmamıza rağmen asla bir yorgunluk hissetimiyoruz.

Biraz butonlardan ve scroll dan bahsedelim. Logitech scrollun diskini metalden üretmiş. Bu scroll diskine belirli bir ağırlık katarak tek hareketle uzun scrolllar yapabilmemize imkan tanıyor… Scroll tuşunun hemen altında vites mekanizmasını devreye sokan ve çıkaran bir sistem mevcut. Bu butona bastığımızda scroll vitesi devreye giriyor (veya çıkıyor) ve duruma göre isteğimizi yerine getiriyor. Uzun web sayfaları veya dökümanlarda inanılmaz kullanışlı hale gelen bu scroll ile ben excell de bir seferde 60315 satır aşağıya inmeyi başardım. Yada şöyle açıklayayım; scrolla bir hareket verdiğimde yaklaşık 40-50 saniye deliler gibi dönebiliyor…

[center][img width=600 height=395]http://cache-02.gawkerassets.com/assets/images/gallery/4/2008/08/medium_2785069907_9a44570c1e_o.jpg[/img][/center]

Bir diğer olay ise oyuncuların seveceği DPI ayarlama tuşu. Bu tuş sayesinde aktif olarak oyun esnasında DPI değişikliğine gidebiliyoruz. Ayrıca tam başparmağımızın denk geldiği yerde bir diğer gizli tuş bulunmakta. İçeri doğru bastırınca bir tık sesi ile çalıştığını görüyoruz. Bu tuşu farklı oyunlarda farklı amaçlar için de klulanmak mümkün. Ben fps oyunlarında bu tuşu reload olarak atıyorum mesela.

Farenin kablosuz olması batarya problemleri konusunda sizi şüphelendirebilir. Bende bu konuda çok çok hassasım. Oyun oynarken yada çizim yaparken farenin pilinin bitmesi sinirimi nekadar bozar bilemezsiniz. Fakat bu farede olay biraz farklı. 2 kalem pil ile tam tamına 9 ay gibi inanılmaz bir ömür sunan bu fare aynı zamanda isterseniz tek kalem pil ile de çalışabilme özelliğine sahip. Farenin beraberinde getirdiği yazılım ile kaç gün kullanabileceğiniz bataryanız kaldığınızı öğrenebildiğiniz gibi DPI ayarlama tuşunun hemen altında gizli diyebileceğim sadece pili biterken sizin fark edebileceğiniz bir ikaz göztergezi de bulunuyor.

[center][img width=600 height=333]http://cache-02.gawkerassets.com/assets/images/gallery/4/2008/08/medium_2785069405_e701b93efe_o.jpg[/img][/center]

Uzun lafın kısası ben fare-klavye işlerine çok hassas bir insanım. Biraz büyük ellerim var :D yeri geliyor teknik çizim yapıyorum yeri geliyor oyun oynuyorum. Yıllardır fare piyasasını yakından takip ediyorum ve şuana kadar her yönden gönlümü fethetmeyi başara bilmiş tek fare Logitech MX 1100 dür. Herkese gönül rahatlığı ile tavsiye ederim. Üretim kalitesinsen tasarımına, performansından ergonomisine… Her açıdan dört dörtlük bir fare…

[center][img width=600 height=426]http://static.skattertech.com/media/2008/09/logitech-mx-1100-review-600x426.jpg[/img][/center]

Malzeme kalitesi  9
Üretim kalitesi  9
Performans  8
Yazılım  9
Ömür 9
Batarya 10
Fiyat 8

Ortalama 8.9
dodgerdodger
Üye
Notebook faresi gibi duruyor?
EnewwssEnewwss
Üye
Ben laptop ile kullanıyorum ama masaüstü kullananlar da var. Bir problem yok.

Aslında boyutu biraz büyük :D
dodgerdodger
Üye
Resimde ufak gibi duruyor açıkçası :P Pozlama garip.
RelentlessRelentless
Üye
Resimleri sen mi çektin? Oraya takıldım da ben :D
EnewwssEnewwss
Üye
[img width=780 height=585]http://i220.photobucket.com/albums/dd312/Zulli85/Picture041.jpg[/img]
Bu belki bi fikir verebilir.

Yok abi resimleri ben çekmedim. Şuan okadar vaktim yok :D ama istersen yarın çekerim bende :P
RelentlessRelentless
Üye
Kulaklıklar hakkında bir bilgin var mı üstad? Yakında G35 almayı düşünüyorum da. Hastası oldum aleti görünce :D
EnewwssEnewwss
Üye
Bildiğim kadarıyla G35 en mükemmelerinden biri. Ama bu konuda okadar geniş bilgiye sahip değilim. Başka bir arkadaşıma danışayım yarın okulda.

G35 süper alet orası kesin :D
stabilostabilo
Üye

Kulaklıklar hakkında bir bilgin var mı üstad? Yakında G35 almayı düşünüyorum da. Hastası oldum aleti görünce :D

Paran varsa ve bir kulaklığa 300 civarı lira vermek canını acıtmayacaksa hiç durma al abi. Logitech fetişim var benim de, orgazmik aletler lan. MX3200 klavye-fare setim, G5'ım, G15'im, G330'um var ve fırsat bulduğum an aralarına yeni bir şeyler katmayı düşünüyorum. :) Bu arada kulaklık olarak G330'dan memnunum ben, hani daha uygun fiyatlı bir ürün olarak göz atmanda fayda var. 120-130 civarı bir şeydi sanırım fiyatı.
FaironFairon
Üye
Logitech bambaşka bir firma ya. Hani her alanda belirli bir iyi firma var ve genelde bir alanda iyi olan firmaların başka alandaki ürünlerini alırken çekinirim ama Logitech ürünlerini gözüm kapalı alabilirim resmen. Adamların hemen hemen çıkardığı her üründen kalite akıyor.
RelentlessRelentless
Üye
G15'i de değiştirmeyi düşünüyorum ben, baydı artık. Taze yeni bir klavye istiyorum :D Bir Razer mouse almayı düşünüyorum aslında. Aslında geçen Vatan'a gittiğimde orada G35 olduğunu bilsem alırdım, ben Razer sordum yok dedi. Küfrettim çıktım.
discussioncontroller