Sivil - Askeri Havacılık
dodgerdodger
Üye
Evet. Sivil havacılık :D

19 yaşından sonra uçaklarla fazla haşır neşir olmamdan dolayı zaten ilgim olan bir alan iyice içime işlemiş durumda. Aklımda havacılıkla ilgili saçma sapan bilgiler doluştu,belki dinlemek isteyen olur diye buraya başımı vuruyorum.

Hiç uçağa bindiniz mi? Ne kadar sıklıkta uçak ile seyahat ediyorsunuz? Tavsiye ettiğiniz,etmediğiniz şirketler? Alışkanlıklarınız,havalimanları? ILS nedir,yenir mi?

Airbus A380?! :D

edit: Böyle konu yok sanırım,hiç hatırlamıyorum valla :D
McYC
Üye
Okuduğum üniversite dünyada kendi hava alanı ve uçaklarına sahip nadir üniversitelerden birisi olduğu için(anadolu üniversitesi oluyor kendisi) uçaklarla istemeseniz bile haşır neşir oluyorsunuz :)
bölümüm olmasa bile okuyan arkadaşlarım var, merak ettiğim gerekli/gereksiz bilgileri öğrenebilmem zor değil bu yüzden. bunun dışında, evet 5 veya 6 sefer uçağa bindim, erzurum-istanbul ve kars-istanbul (bazıları ankara aktarmalı) arası yolculuklar yaptım. kalkış anındaki keyfi başka hiç bir şeye değişemem :)
flight simulator oynadığım kadarıyla, ils iniş sistemleriyle ilgili bir kısaltma diye biliyorum. i'yi bilmesem de l ve s "landing system"ı temsil ediyor galiba.
Illdan
Üye
Yurtiçi uçuşlarda Sun Express midir, Sun Air midir nedir o firmadan uzak durun kesinlikle. 7 saat rötar yapıp bir özür bile dilemediklerini bilirim. (Erzurum-Istanbul) Ne zaman uçaklarına binsem son yolculuğum olacakmış gibi hissediyorum... Imkanınız varsa Pegasus ve Thy'de şaşmayın, okul nedeniyle devamlı hava yolu kullanmak zorunda olan biri olarak bu konuda tavsiyem bu olacaktır. Hele bir de Thy'nin Anadolu Jet uygulaması var ki hem ucuz hem ferah bir şekilde yolculuğunuzu yapabilirsiniz.
dodgerdodger
Üye
Şahsen uçuşlarda mümkün olduğunca THY kullanıyorum. Sadece yer bulamadığım zamanlarda ve son kalan biletler cep yaktığından AtlasJet'e yöneliyorum. Pegasus'tan ise havalimanının konumu nedeniyle uzak duruyorum. Ekşi sözlükte THY'nin çok rötarlı olduğu yazılmış çoğu kez. Ben 100'e yakın uçuş yapmışımdır THY ile ama bir kere olsun bana denk gelmedi :D

Pegasus için ayrı paragraf açıyorum :P Tamam biletler bazen çok ucuz. Bir kere binmek zorunda kaldım. Yahu biletler ucuz diye illa binene korku yaşatmak mı lazım? Filoya bakıyorum,yeni sayılır. Ama uçuş boyunca vida,civata sesine ayar oldum. Hele o uçak kanatları..Sanarsın uçak kanatları çırparak uçuyor. Bir kanadın 50-100cm aşağı yukarı oynaması hoş birşey değil.

Aynı uçaklar THY'de de var. Ulan onlarda neden böyle bir durum yok? Gayet tramvayla gidermiş gibi gidiyorum valla :D

Bu arada THY'nin hostesleri doğu alman kadın gülle takımı gibi. Tecrübe akıyor her taraflarından :P

AtlasJet hostesleri.... <3
kurtkapankurtkapan
Üye
Sun Express,THY-Lufthansa ortaklığıyla kuruldu bu arada ^^
dodgerdodger
Üye
Bu arada Pegasus,İzmir çıkışlı uçuşlarda İzAir'i kullanıyor. Bir kere bindim ama memnun kaldım.

Ayrıca AtlasJet pilotlarının şöyle bir huyu var. 10-20 kere uçmuşumdur. Her uçuştan önce rotada türbülans var,uçak sarsılırsa tırsmayın falan diyor. Hepsinde de uçak bir garip hareket etti :D
RaideN
Üye
Aha benim konum. Çok severim havacılıkla ilgili şeyleri. Hatta hayallerim arasında pilot olmak vardı ama ne kadar çok sevsem de götürüleri yaşamak istediğim hayata uygun olmadığı için (düzensiz çalışma saatleri, bir de okumak için sağlam para gerekiyor sanırım) şu anki hedefim uçak mühendisliği :D
Bütün gün uçakla yolculuk yapabilirim sanırım sıkılmadan. Flight Simulator serisini de çok severim.

Ayrıca:

Spoiler:
747 A380'i döver  :katana:
kurtkapankurtkapan
Üye
748 her türlü Airbus'ı yiyecek :)
dodgerdodger
Üye
747 artık çok eskidi. 748'ler gelicek evet. Ama hala geliştirme aşamasında. Gerçi sipariş aldılar baya. Ama şimdiden 237 tane A380 siparişi var ortada :D Uçağın fiyatı 310-330m $ bu arada.

Boeing hatayı Airbus A380 duyurusunu yaptığında karşı atak yapmamasıydı. A380 ilk çıktığında bu uçağı kim napacak? Biz havacılığın geleceğini daha ufak uçaklarla daha çok uçmada görüyoruz gibi birşeyler dediler. Sonra Emirates 40 küsür sipariş verdi ilk gün :P
kurtkapankurtkapan
Üye
Boşver 744'ü şimdi.748 diyorum.787 diyorum.Kime diyorum :D
dodgerdodger
Üye
748 yazdım zaten :P 787 o sınıfta değil hem.
discussioncontroller