Atatürk İlke ve İnkılapları (ne kadar uyuyoruz)
kusa
Üye
Atatürk'ün büyük bir titizlikle kurduğu ve bizlere emanet ettiği en büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti'nin sonsuza kadar yaşaması, Onun ilke ve inklaplarına sahip çıkma ile olur. Çünkü bu ilke ve inkilaplar Türkiye'nin gelişmesinin yegane çizgisidir. Türk insanına düsen görev önce Atatürk ilke ve inkılaplarını öğrenmek ve onların etrafında kenetlenmek, sonra da tek varlığımız Türkiye Cumhuriyeti'ni sonsuza kadar yaşatmaktır. Atatürk ilke ve inkılapları Türk insaninin ülküsü ve idealleridir.
Atatürk'ü öğrenmek bir bakıma Onun ilke ve inkılaplarını bilmekle baslar. Bu ilkeler:
1- Cumhuriyetçilik: Türk Milleti'nin hür seçimlere dayanan en uygun yönetim sekli Cumhuriyet'tir seklinde özetlenebilir.

2- Milliyetçilik: Türk Milleti'nin 2000 yıllık tarihine yakışır bir şekilde millet olma ve yasama ilkesidir. Türk bayrağı altında yaşanan tasada ve kıvançta ayni duyguları paylasan herkesi Türk sayan ilkedir. Böylece milletimizi birleştiren ve kaynaştıran bir ilke konumundadır.

3- Halkçılık: Türk Milleti'nin yasayan kitlesine halk denir. Çeşitli meslek ve etkinlikleri olan halkımızın el ve gönül birliğiyle çalışıp yurdumuzun kalkınmasını sağlaması demektir. Bütün fertlerimizin birbirine saygılı ve fedakarlık duyguları içinde olmalarını önerir.

4- Laiklik: Devlet düzeninin ve hukuk kurallarının dine değil akla ve bilime dayandırılmasıdır. Böylece din ve devlet isleri iki ayrı kurum olarak birbirine zarar vermeden görevlerini sürdüreceklerdir.

5- Devletçilik: Devletin, halkın rahatı için sosyal ve ekonomik alanlarda üretim ve teşebbüste bulunmasıdır. Özel sektörün yapamadığı zorunlu hizmetleri devlet yapar ve vatandaşa hizmet oturur. Böylece endüstri ve sanayileşmede özel sektörün yanında devlet de bir sektör olarak görev yapar.

6-İnkılapçılık: Türk Milleti ve Devleti'nin durmadan ilerleyen ülkeler yarışmasına katılmasıdır. Türk toplumu endüstri, bilim, teknoloji, tip ve sanayi gibi her alanda, her turlu gelişmeye yabancı kalmayacak kendini cağın gereklerine göre yenileyecektir.

Atatürk ilkelerinin amacı Türk insaninin atılgan, yaratıcı, barışçı, birleştirici yapmaktır. Büyük Atatürk hayatta iken kendi de bu ilkeleri uygulamış ve bugünkü Türkiye'yi çağdaş yapan inkılapları sağlamıştır. Kısa bir ömre sığan bu inkılapları Avrupa ancak 200-300 yılda yapabilmiştir. Atatürk, cağımızın gelmiş geçmiş dahi devlet adamlarından biridir. Onun büyüklüğü çok yönlü bir kişiliğe sahip olmasından kaynaklanır. İyi bir kumandan, dahi bir lider, güçlü bir devlet adamı, iyi bir hatip, milletinin bas öğretmeni, koylusunun bas çiftçisi ve esir milletlerin kılavuzudur. Türk inkılaplarının kısa surede başarıya ulaşmasının sırrı buradadır.

[img width=424 height=600]http://www.egesegitim.com.tr/ataturk26.jpg[/img]
Dark_Lord
Üye
6-İnkılapçılık aynı zamanda Devrimciliktir. Ekliyelimde ne olur ne olmaz..

Güzel konu umarım fayda sağlar ;)
Misafir
İnşallah.
Laçin
Üye
Devletçilik sıfır, otur... İnkilapçılık sıfır, otur... Halkçılık sıfır, otur... Milliyetçilik sıfır, otur... Cumhuriyetçilik sıfır, otur... Otur ve oturduğun yerden bir daha kalkma... Laiklik -bir, oturma en iyisi sen, çık dışarı, bir yerlere göm kendini.

Edit; Laikliği nasıl unuttum ben bile bilmiyorum :'( :'( :'( :'(
Misafir
Atatürk İlke ve İnkilapları'na "uymak" yerine onları yol gösterici kabul etmek Atatürk'ün düşlediği Türkiye için her zaman daha manalı olacaktır. Çok kısa değinmem gerekirse bugün, 85 yıl sonra, Türkiye ve dünya onlarca değişim döneminden geçti ve bunun yanında bahsettiğimiz ilkelerin anlamları, uygulanabilirlikleri de şekil değiştirdi mutlaka. Devletçilik, milliyetçilik gibi maddeler bunun en somut örneği. Sayfalarca tartışır ve olumlu sonuçlar elde ederiz umarım bu konu üzerinde.
Creator
Üye
Laçin dedi:


Devletçilik sıfır, otur... İnkilapçılık sıfır, otur... Halkçılık sıfır, otur... Milliyetçilik sıfır, otur... Cumhuriyetçilik sıfır, otur... Otur ve oturduğun yerden bir daha kalkma...


Laiklik eksili değerde o zaman =)
Misafir
Düzelmemiz gerekiyor. Mustafa Kemal Atatürk'ün yıllarca uğraştığı, emek verdiği şeyler, harcanıyor. Ve bu benim hiç de hoşuma gitmiyor.
macheta41
Üye
MrClown , al bendende o kadar... başka söze gerek yok anlayan anlamıştır.
Golden Eagle
Üye
Zaten Atatürk'ün devrimcilik ilkesi bütün ilkelerinin çağa uydurulması içindir. Atatürkçülük demek onu ezberlemek, yerinde seyretmek değildir. Atatrkçülük devrimciliktir, çağın ilerisinde olmaktır, halkların kardeşliğidir, anti-emperyalizmdir. 80 sene geçti hala O'nu anlamadık eğer birgün gelirde O'nu anlamayı başarırsak işte ozaman bu topraklara barış gelir.
Laçin
Üye
Evet ama Atatürkü ilah yapan, onun öğrettiği şeyleri din yapan adamlara bir bakın, ben Atatürkçüyüm diyenlere... Atatürkü sevmeyen, Atatürkü bilmeyen bir insan bu ülkeyi ne kadar uçuruma itiyor ise eğer, bu insanlar yüzünden de o kadar uçuruma yaklaşıyoruz. Bir an önce, bizim gibi, Atasını seven, değerlerini bilen gençler yetişip devlet başına geçmeli. Övünmeyi hiç sevmem ama bu konuda hiç bir zaman taviz vermem. Her zaman övünürüm, her zaman başım dik bir şekilde "ben Atatürk genciyim" derim...

Biz kurtaracağız bu ülkeyi, başkası değil. Nitekim Atamızın dediği gibi; "Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur". Kısacası biz birazıcık daha cesaret ve inanç yüklü olursak her yer aydınlanıp, pırıl pırıl olur. ^^


Düzenleme: Yanlış anlatım...
Laçin
Üye
Arkadaşlar, ben, tatsız olaylar çıkmadan bir uyarı yapmak istiyorum!

Bu başlık Atamızın ve onun düşüncelerini anlatan bir başlık. Eğer kavga vs. çıkartacak yazılar yazmaya yeltenirseniz ilk önce aklınıza sizin için hayatını hiçe sayarak temellerini attığı biz gençlik ve onun düşüncelerine sahip çıkanların düşünceleri gelsin.

Kavga ve gürültü yüzünden, hoş görü eksikliğinden bu hale geldik zaten...
discussioncontroller