Atatürk İlke ve İnkılapları (ne kadar uyuyoruz)
kurtkapankurtkapan
Üye
şeriatçı hümanizm. Bizden olmayanı taşlıyoruz ama ırkçı değiliz. ahahahah. güldürdün mmt.
mmtmmt
Üye
Gülmek iyidir de hümanist olduğumu söylemedim. Yine de istiyorsan gül. İnsanlar sebepsiz yere gülebilir.
kurtkapankurtkapan
Üye
Hayır, diyorsun ya, "milliyetçilik yerine hümanizm olsaydı" diye. Aynı zamanda şeriat savunuyorsun.

aynı şey =)
CúthalionCúthalion
Üye

şeriatçı hümanizm. Bizden olmayanı taşlıyoruz ama ırkçı değiliz. ahahahah. güldürdün mmt.

İyi de ikisi farklı şeyler. Birisinde kişinin seçimi var diğerinde yok.

Not: Şimdi beni de topa tutarsınız diye görüş belirtmediğimi söyleyivereyim.
hayalgezerhayalgezer
Üye
Anlat. Bakalım farkları neler?
BonecrusherBonecrusher
Üye

Mesela doktorun birisi hastalığıma teşhis koyamamıştı. Halbuki sonradan başka doktora çıktığımda onun nadir olarak rastlanan ciddi bir hastalık olmadığını öğrenmiştim. Yine de hangi doktora veya tıpçıya sorduysam hiçbirisi doktor maaşını az görüyordu. Maaştan anladıkları şey 10 yıl içerisinde dubleks villa yaptırmak galiba.

akp doktorları sevmeyen bir halk yarattı.
mesela ticaretle uğraşan bir adam geliyor, doktorun maaşını eleştiriyor. kendisi her yıl yeni mercedes e350 alabilecek kadar çok kazanan birisi, ama doktor 3 milyarlık maaşını beğenmeyince "DUBLEKS VİLLA MI YAPTIRMAK İSTİYORSUN ŞEREFSİZ!" diye laf ediyor.

doktorlar tabii maaşını beğenmeyecek. okul hayatında doğru düzgün yaşamıyorsun, öys/öss sınavına çalışıyorsun. tıp fakülteleri çok çok yüksek puan istediğinden üniversite sınavında da yüksek puan alman gerekiyor. sonra 6 yıl tıp fakültesinde okuyorsun, bunların dersleri mimarlık, mühendislik, işletme, halkla ilişkiler gibi bölümlerden çok daha ağır oluyor. tus'a girmen gerekiyor. zorunlu hizmet yüzünden bambaşka bir şekilde kısa süreli tamamen başka bir hayat kurman gerekiyor. hastanede gece-gündüz nöbet tutman gerekiyor. hastaların kahrını, sümüğünü, öksürüğünü çekmen gerekiyor. cahil insanlarla karşılaşıp onlara her şeyi tane tane ve tekrar tekrar anlatman gerekiyor.
bunların karşılığında ise, uzman doktor olduğunda 3 milyar maaş alıyorsun. 3 milyar, yoksulluk sınırında bir ücret.

sonra bir adam sürekli televizyonlara çıkıp çıkıp "DOKTORLAR ŞÖYLEDİR, DOKTORLAR BÖYLEDİR, DOKTORLAR HİÇ BİR İŞE YARAMAZ, DOKTORLAR HİÇ BİR ŞEY BİLMEZ, DOKTORLAR EDEPSİZDİR, DOKTORLAR DENSİZDİR, DOKTORLAR HADSİZDİR, DOKTORLAR ÇOK FAZLA PARA ALIYOR, DOKTORLARIN HEPSİ ZENGİN MÜSVETTELERİ" diye atıp atıp tuttuğunda, halk da bu adama inanıp doktorları kötü insanlarmış gibi düşünüp onlara saldırıp dövmelerini haklı görmeye başlıyor.
gduman94gduman94
Üye

Mesela doktorun birisi hastalığıma teşhis koyamamıştı. Halbuki sonradan başka doktora çıktığımda onun nadir olarak rastlanan ciddi bir hastalık olmadığını öğrenmiştim. Yine de hangi doktora veya tıpçıya sorduysam hiçbirisi doktor maaşını az görüyordu. Maaştan anladıkları şey 10 yıl içerisinde dubleks villa yaptırmak galiba.

akp doktorları sevmeyen bir halk yarattı.
mesela ticaretle uğraşan bir adam geliyor, doktorun maaşını eleştiriyor. kendisi her yıl yeni mercedes e350 alabilecek kadar çok kazanan birisi, ama doktor 3 milyarlık maaşını beğenmeyince "DUBLEKS VİLLA MI YAPTIRMAK İSTİYORSUN ŞEREFSİZ!" diye laf ediyor.

doktorlar tabii maaşını beğenmeyecek. okul hayatında doğru düzgün yaşamıyorsun, öys/öss sınavına çalışıyorsun. tıp fakülteleri çok çok yüksek puan istediğinden üniversite sınavında da yüksek puan alman gerekiyor. sonra 6 yıl tıp fakültesinde okuyorsun, bunların dersleri mimarlık, mühendislik, işletme, halkla ilişkiler gibi bölümlerden çok daha ağır oluyor. tus'a girmen gerekiyor. zorunlu hizmet yüzünden bambaşka bir şekilde kısa süreli tamamen başka bir hayat kurman gerekiyor. hastanede gece-gündüz nöbet tutman gerekiyor. hastaların kahrını, sümüğünü, öksürüğünü çekmen gerekiyor. cahil insanlarla karşılaşıp onlara her şeyi tane tane ve tekrar tekrar anlatman gerekiyor.
bunların karşılığında ise, uzman doktor olduğunda 3 milyar maaş alıyorsun. 3 milyar, yoksulluk sınırında bir ücret.

sonra bir adam sürekli televizyonlara çıkıp çıkıp "DOKTORLAR ŞÖYLEDİR, DOKTORLAR BÖYLEDİR, DOKTORLAR HİÇ BİR İŞE YARAMAZ, DOKTORLAR HİÇ BİR ŞEY BİLMEZ, DOKTORLAR EDEPSİZDİR, DOKTORLAR DENSİZDİR, DOKTORLAR HADSİZDİR, DOKTORLAR ÇOK FAZLA PARA ALIYOR, DOKTORLARIN HEPSİ ZENGİN MÜSVETTELERİ" diye atıp atıp tuttuğunda, halk da bu adama inanıp doktorları kötü insanlarmış gibi düşünüp onlara saldırıp dövmelerini haklı görmeye başlıyor.

Ama o tiplerde en ufak rahatsızlığında doktora koşuyor. Doktorlar başkalarının hayatı için kendi hayatlarından feragat ediyorlar, bir tarafında insanlar ölüyor, bir tarafında yeni insanlar dünyaya geliyor, gecen gündüzüne karışıyor, hangi bünye sağlam kalır bu haller karşısında, bu doktorlara laf atanların bilgilerini bütün hastanelere dağıtacaksın, bir daha sokmayacak hastane içine...
BonecrusherBonecrusher
Üye

Şahsen milliyetçiliğin veya ırkçılığın bir ülkeyi kalkındıracağını düşünmüyorum. Milliyetçilik yerine hümanizm olsaydı mükemmel değil ama yine de şimdiki durumdan daha iyi olurdu.

milliyetçiliği ırkçılıkla eş tutman zaten milliyetçiliği anlamamış olduğunu gösteriyor.

milliyetçilik olmasa, o vatan direk bölünmeye gider.
dediğim gibi, milliyetçilik, bir vatan üstünde yaşamış, yaşayan ve yaşama planları kuran tüm din-dil-ırk'tan gelen insanların bir bütün içerisinde yaşamasına denir.
örnek olarak amerika ve fransa bu şekilde çalışıyor.
normalde afrika yerlisi sayılması gereken zenci bir adam, fransada senden benden daha "fransız" sayılıyor, çünkü adam fransa vatandaşı olmuş. adam afrika kökenli, ama sapına kadar fransız. zenci olan hiç bir insan kendisine "fransa'da yaşayan afrika kökenli vatandaş" demiyor, bunun çabası içerisinde de değil. çünkü fransa vatandaşı olmak, fransa'da yaşıyor olmaktan mutlu.
amerika da öyle. senin "amerikalı" dediğin kişilerin hiç biri amerika yerlisi değil. çinden göç etmiş, italya'dan göç etmiş, afrika'dan köle olarak gelmiş, ingiltere'den gelmiş, ispanya'dan gelmiş... ABD'de halktan biri olmuşlar, bunlara Amerikalı demişler. kimse de çıkıp "hayır ben Amerika yerlileri gibi adlandırılmak istemiyorum, ben İngiltere kökenliyim, o yüzden herkes bana soyumla hitap etmeli" dediğini de görmüyorum.

aslında bakarsan milliyetçilik, yani bir vatan üstünde yaşayan tüm halkı tek millet saymak gayet hümanist bir hadise. böylece her vatandaşın eşit seviyede olması sağlanıyor.

ha, "hümanist devlet olsun" derken neyin kastedildiğini anlıyorum. pkk'lılar kendi yasalarına sahip olabilsin, kendi topraklarını belirleyebilsin, kendi şehirlerini kurabilsin, kendi ordusunu oluşturabilsin, kendi yönetimlerini oluşturabilsin, ama sen bu adamlara para, elektrik ve destek vermeye devam et.
buna "hümanizm" diyorlar...
goo_khangoo_khan
Üye
Hümanizm şehir merkezlerinde çocuk öldüren, öğretmen kaçırıp kurşuna dizen, sokak ortasında silahsız insanları kafasından vururarak katleden terörist örgüt mensuplarını envai çeşit patlayıcı ile b.kları dahi tanınamayacak kıvama gelene kadar bombalamak ve insanlığın böyle katillerden kurtularak güvenlik içinde yaşamasını sağlamaktır.

Misal devlet sınır ötesi operasyon ve geniş çaplı hava harekatı yaptıkça daha hümanist bir hükümet olur, teröristle masaya oturuyorsan hümanizmden ödün veriyorsun demektir.

Çocuk yakan adama müsamaha göstermeye hümanizm diyor bizim ahali. Öyle hümanizm mi olur lan.
gduman94gduman94
Üye
Kürdistan ile Türkiye olayı aynı Kıbrıs meselesi gibi oldu, Kuzey Kıbrıs kesimi, Güney Kesim ile birleşmek istiyor, Güney Kesimi ayrı kalmak istiyor, Kürtler ayrılmamak istiyor, her iki kişiden biri farkında olmadan ayrılmayı onaylıyor. Çok fazla gereksiz insan var bu ülkede onlar üremez ise belki bu memleket 4-5 nesil sonra bir yerlere gelebilir.

İnsan öldüren kişi insan olarak saymam, çocuk yakan kişinin yıllar önce susturulması gerekiyor artık geç kaldı hükümet, bu süreçte artık durmayacağına göre artık zamanı gelince yeni bir atlas almak gerekecek zira kurulduktan en az bir yıl sonra ABD tarafından yutulacak ve Türkiye'nin İran ve Irak sınır komşuluğu sonlandıracak koparacak, yeni bir topluluk kurulacak, çünkü o bölgede o halkla bırak devleti, çadır bile kurulamaz.
discussioncontroller