Atatürk İlke ve İnkılapları (ne kadar uyuyoruz)
PazarlamacıPazarlamacı
Üye
Kölelik yok olmamıştır, sadece kılık değiştirmiştir. Ayda 750 tl ye günde 12 saat haftada 6 gün çalışan bir adam (bak örnek: ben) herhangi bir köleden farksızdır. Dolayısıyla o ayetin herhangi bir geçersiz yanı yoktur.

Bu arada ırkçılıkla, milliyetçiliği karıştırmak tamamen anlamları kavrayamamamktan kaynaklanıyor sanırım.

Irk, belirli bir fenotipteki topluluğun tümüne verilen isimdir. Millet dil, tarih, ülkü, duygu, gelenek ve görenek birliğinin ortak olması durumudur.

Ayrıca çoğu kişinin bir ırk olduğunu düşündüğü Türk Milletinin içinde çok çeşitli fenotipler vardır.

Son olarak Kürtlerin kullandığı dili biz Selçuklular devrinde zaten kullanıyorduk.
hayalgezerhayalgezer
Üye
Kölelik sadece karın tokluğuna çalıştırılmakla tanımlanamaz.

Hadi, sadece bu tanımı kabul ettik. Kuran'ı kullanarak topluma hükmeden din adamlarının 1300 yıllık gelişmelerden almadığı nasipleri ne yapacağız? Tek derdiniz, Kuran'ın köleliğe göz yuman ama kötüleyen ayetleri olsun=)
CúthalionCúthalion
Üye

Arabistan'a git deyince kızmalarının nedeni, orada şeriat sert işliyor, burada ki gibi içki alemleri seks partilerini orada yapamayacaklar diye bunların tatavası ama gel gör ki adam dindar, müslümanlıkta misyonerlik faaliyeti yapmak sevap değil istersen binlerce insanın müslüman yap yinede tek sevap kazanamasın birde ibadetler gizli saklı yapılır, bu nedenle camilerin dört tarafı kapalı camından bakınca içeriyi göremiyorsun, ama bunlar ibadetleri göstere göstere adeta insanın gözünün içine sokarak gerçekleştiriyor, şimdi sen böyle yapıyorsun ama sırat köprüsünden hangimiz rahat geçeceğiz o zaman görürüz sevabı günahı, İslam artık fakirlerin ve fakirleri kandırmak için kullanılan bir din olmuştur.

Nafile ibadetler. Farz ibadetler açıktan yapılır.

Yanlış hatırlamıyorsan bir Tarihin Arka Odası programında Murat Bardakçı bahsetmişti. Balkanlarda insanlar Osmanlı'yı tarif ederken "Türk" ismini kullanıyor ve Türk olmanın şartı olarak namaz kılmak gibi İslam ile alakalı hükümleri söylediklerini söylemişti. Aşağı yukarı böyle bir şeydi. Buradan çıkan ise bizim Türk kelimesine ne anlam verdiğimiz ile alakalı. "Türk" kelimesinin imajı ile alakalı yani. İmaj düzelirse sorun ortadan kalkar :)

Osmanlı'da direkt müslim-gayri müslim durumu var. Yasalar falan da ona göre işler. Yabancı denilirken -mesela- müslüman olan araplar bu tanımın içine girmez.
basilinsbasilins
Üye

Yanlış hatırlamıyorsan bir Tarihin Arka Odası programında Murat Bardakçı bahsetmişti. Balkanlarda insanlar Osmanlı'yı tarif ederken "Türk" ismini kullanıyor ve Türk olmanın şartı olarak namaz kılmak gibi İslam ile alakalı hükümleri söylediklerini söylemişti. Aşağı yukarı böyle bir şeydi. Buradan çıkan ise bizim Türk kelimesine ne anlam verdiğimiz ile alakalı. "Türk" kelimesinin imajı ile alakalı yani. İmaj düzelirse sorun ortadan kalkar :)

Osmanlı'da direkt müslim-gayri müslim durumu var. Yasalar falan da ona göre işler. Yabancı denilirken -mesela- müslüman olan araplar bu tanımın içine girmez.

Evet, Osmanlı tarafından bakış açısı o şekilde fakat Bardakçı'nın verdiği beyanat -eğer yanlış hatırlamıyorsam- karşı tarafın yani gayri müslimlerin bakış açısını ortaya koyuyor. Demek istediğim, şu anki Yunanistan'da yaşayan o zamanki bir Yunan gayri müslim, devlet tarafından bir yasa veya bir emir geldiği zaman, bu emiri bu adamlar müslümanlar, o yüzden bu emiri veriyorlar diye düşünmüyor, bu adamlar Türk, bu yüzden bu emiri veriyorlar diye düşünüyorlar-mış. Türk dediğin zaman eşittir müslüman anlamı çıkıyormuş. Anlayışlarında ırksal bir temel olmadığını söylemeye çalışıyorum. Umarım kendimi açıkça ifade edebilmişimdir. :)
goo_khangoo_khan
Üye

Yaşam standartlarının çok çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Keyfim bozulmasın da ne olursa olsun yüksekliğinde. Bu nasıl bir yenilmişlik duygusudur? İşgale uğrayacağız diye inancımızdan vaz mı geçelim? Birileri beğenmediği için "kölelik yasaklanmıştır" diye ayet mi uyduralım?

Abi yapma gözünü seveyim sarhoş musun, yenilmişlikle keyifle ne alakası var bunun? Ne yazdığının farkında mısın? Ne demek "birileri beğenmiyor diye kölelik yasaklamıştır mı diyelim"?! Kitabın/kitabım ne emrederse emretsin kölelik kabul edilir iş midir bugün? Bunu "birileri beğenmiyor diye" argümanına kadar düşürebilir miyiz? Napıyorsunuz siz?

Hayır benimle de alakası yok bunun, Avrupa baskısıyla 1850'lerde koca Osmanlı İmparatoru ve İslam halifesi ferman yayınlayıp yasaklamadı mı köleliği? Köleliğin olduğu ülke mi kaldı yer yüzünde? Bunun yenilmişlik duygusuyla alakası yok, bu insani bir refleks; şu an dünyanın bir yerinde köleliği hortlatmaya kalkan bir ülke olsa BM müdahale etsin diye canı gönülden destekler, Türkiye'nin de bu müdahaleye dahil olmasını isterim.

Ne tartışıyoruz yahu, kölelik tartışıyoruz farkında mısınız?

Kölelik yok olmamıştır, sadece kılık değiştirmiştir. Ayda 750 tl ye günde 12 saat haftada 6 gün çalışan bir adam (bak örnek: ben) herhangi bir köleden farksızdır. Dolayısıyla o ayetin herhangi bir geçersiz yanı yoktur.

Köleliği küçük göstermektir bu abi ayıptır aman. Ağzına yular takılıp tarlada sürülen adamlardan bahsediyoruz kölelikte, karın tokluğu şöyle dursun beslenmesi yeniden almaktan daha pahalıya geldiğinden açlıktan ölmeye terkedilen adamlardan bahsediyoruz.

Bahsettiğin argüman kapitalizm karşıtlarının temelsiz bir argümanı. Seni ayda 750 TL ile çalıştıracak bu sistem olmasaydı tüm hayatını köyünde buğday yetiştirerek geçirecek, tüm hayatın boyunca hayatta kalabilmek için buğday lapası yiyecektin. 750 çok iyi para haline şükret demiyorum elbette. Ama düzelecektir. Ayda 75 liraya çalışan adamlar var Afrikada; ve bu 75 lira onları ölümden kurtaran şey. Koşullar ve ödemeler tüm dünyada eşit değil, ama sistem tüm dünyada iş yaratıp insanlara az ya da çok para kazandırıyor.

Kölelik nere, bu nere..
BonecrusherBonecrusher
Üye

bunu diycektim ama nasıl izah edeceğimi bulamamıştım.
Sifon
Üye
Çok basit, gücün yetiyorsa eğer azınlıkları bastırıp milli bir bilinç sergilemelerini sağlayabiliyorsun, gücün yetmiyorsa ayrı bir millet olduklarını söyleyip bağımsızlık istiyorlar.
FirewingFirewing
Üye
Çok büyük kavram kargaşaları içerisinde çoğu kişi. Kölelik nedir, laiklik nedir, milliyetçilik nedir ırk nedir... Direk kendi kafanızdaki şeylerle, bu böyledir diye inandığınız şeylerle tartışmanız hiç birinizi bir yere götürmüyor malesef.
hayalgezerhayalgezer
Üye
Eski tip kölelikle modern köleliği karıştırmamak önemli. Modern kölelik yüzünden eski köleliği küçümsememek de.
JerryJerry
Üye
Modern kölelik nasıl oluyor? 3 kuruşa çalışan adam patronuna gidip "ben çalışmayacağım" dediği zaman karşısındaki onu çekip vurmuyorsa eğer köle falan değildir. Kendi tercihleri ve ülkesinin gerçekleri doğrultusunda az para kazanmayı seçmiş. Günümüz dünyasında yaratıcı bulunan her düşüncenin ucunda ışık var yahu. 1 liralık plastik malzemeler satarak holding kurma ihtimalinden bahsediyorum. (Böyle bir haber vardı, oradan geldi aklıma)

Ben 2 yıl önce çok yorulduğum için masabaşı işimi bıraktım ve bir yıldır bedavaya babam adına çalışıyordum(mühendisim) Geçirdiğim şu son 3-4 aylık dönemde ise bildiğin öğrencilerden daha az para ile gezmeye başlamıştım. (Babamın işleri iyi olmadığı için karşılıksız çalışıyordum) Ancak işler benim için çekilmez hale geldiği zaman sıçrama yaparak gayet rahat yaşabileceğim bir ülkeye gitme kararı aldım.

Kapitalizm, "tü kakadır" ama sadece sunduğu avatajları kullanmak istemeyen insanlara...
discussioncontroller