Atatürk İlke ve İnkılapları (ne kadar uyuyoruz)
PazarlamacıPazarlamacı
Üye

Modern kölelik nasıl oluyor? 3 kuruşa çalışan adam patronuna gidip "ben çalışmayacağım" dediği zaman karşısındaki onu çekip vurmuyorsa eğer köle falan değildir. Kendi tercihleri ve ülkesinin gerçekleri doğrultusunda az para kazanmayı seçmiş. Günümüz dünyasında yaratıcı bulunan her düşüncenin ucunda ışık var yahu. 1 liralık plastik malzemeler satarak holding kurma ihtimalinden bahsediyorum. (Böyle bir haber vardı, oradan geldi aklıma)

Ben 2 yıl önce çok yorulduğum için masabaşı işimi bıraktım ve bir yıldır bedavaya babam adına çalışıyordum(mühendisim) Geçirdiğim şu son 3-4 aylık dönemde ise bildiğin öğrencilerden daha az para ile gezmeye başlamıştım. (Babamın işleri iyi olmadığı için karşılıksız çalışıyordum) Ancak işler benim için çekilmez hale geldiği zaman sıçrama yaparak gayet rahat yaşabileceğim bir ülkeye gitme kararı aldım.

Kapitalizm, "tü kakadır" ama sadece sunduğu avantajları kullanmak istemeyen insanlara...3 Kuruşa çalışan adam, 3 kuruşa çalışmayı mı seçmiş demek istiyorsun. Emin ol böyle bir durum mevzubahis olamaz. Sana şunu söyleyebilirim ki ben senin rahatlığınla seçim yapamayacak bir konumdayım. Hayatımın bir gününde dahi ailemin veya kendimin bir şekilde borçsuz geçirdiği bir vakit (ki bu borçların hepsi beslenme ve barınma gibi zaruri ve hayati nedenlerle olmuştur) hatırlamam.

Yukarıdaki paragraf gösteriyor ki insanın düşünce yapısını ancak yaşadığı ortam ve şartlar belirler. O halde, benimki gibi bir hayatı olan kimse senin belirtmiş olduğun düşünceyi ciddi bulmaz.

Bu yüzden bana lütfen kapitalizm gibi büyük balığın küçük balığı yuttuğu, düzgün işleyecek bir ekonomik sistemin ancak bir parçası olabilecek bir kavramı lütfen övme.

hayal, benim modern kölelikten anladığım, kaynakları eline alıp insanların ihtiyacı olan miktarı alabilmeleri için sana it gibi çalışmalarını dikte etmektir. Tabi bu bir seçenek aldatmacası ile bir ölçüye kadar perdelenir. İnsan maddi ve manevi mevcudiyetini devam ettirme güdüsüyle hareket ettiği için bu seçim aldatmacasının bir değeri olmuyor gözümde.

Herneyse. Başlığın özü itibariyle bu yazışmaların bir lüzumu yok aslında ve bende bu kadar şeye cevap yazmak istemememe rağmen neden klavyeye sarıldım bilmiyorum. Zaten anlatmak istediklerimin çoğu eksik kaldı.

Akşama görüşürüz.
BonecrusherBonecrusher
Üye
tamam kimse senin alnına silah dayamıyor belki ama "modern" kölelikte baskının şekilleri de değişti.
eskiden köleleri zaptetmenin yolları vardı, günümüzde o metodlar geçerli değil belki ama onların yerini para aldı.
modern kölelik, klasik anlamda kölelik kadar vahşi ve acımasız değil belki, insanlara çalışmak istediği yeri seçmesine olanak tanıyor. ama yine de ortada şekli değişen biraz daha hafifleştirilen bir kölelik sistemi var.
SnakeSnake
Üye
başlıktan bağımsız yorum.

pazarlamacının söylediklerine harfiyen katılıyorum. ek olarak kölelik ne şekil değiştirmiştir ne de hafiflemiştir. tam tersine yıkıcılığı daha da artmıştır. dahası modern kölelik kimseye istediği alanda çalışma fırsatı da sunmaz. önce kendi iş alanlarını yaratır sonra da o iş alanlarına uygun köleler yetiştirir. mühendis olmak sizi köle durumundan kurtarmaz. vasıflı köle olmuş olursunuz. fakat tüketimin hayatımıza bu kadar yoğun bir biçimde entegre edilmesiyle birlikte kendimizi uyuşturmayı tercih ediyoruz hepsi bu. kapitalizm ya da kölelik ya da modern kölelik insanın sadece emeğini iş gücünü mü sömürür sanıyorsunuz? yanılıyorsunuz. size dayatılan korku evreninden bihaber mutlu mesut yaşıyorsunuz demektir. kapitalizm insanın duygularını, korkularını kısacası her şeyini sömürür. kapitalizm, insanların hiçbir işe yaramayacağı, beş para etmeyeceği, kendilerinden başkasınn insanlara "iş" imkanı sunmayacağı korkusunu insanların zihnine aşılayarak bilinçsiz köleler yaratıyor. çalışmıyorsanız ne denilmek istendiğini anlamayabilirsiniz, çalışan insanların ne demek istediğimi daha net anlayacağını düşünüyorum.

başlıktan bağımsız yorum.
YojimboYojimbo
Mod
Sınıfsal çelişkilere dayalı mevcut iktisadi düzenin, küresel kapitalizmin, varlığını a priori bir olguymuşçasına meşrulaştırarak, rızayı nasıl yaratabildiğini merak edenlere, Marx'ın "false consciousness" ifadesini irdelemelerini, özellikle Gramsci'nin hegemonya üzerine olan çalışmalarını incelemelerini öneririm. Bu konuda Chomsky'nin "Rızanın İmalatı" kitabı da başarılı bir çalışmadır diyebilirim. Neo-liberalizm ve günümüzdeki küresel kapitalist ilişkiler üzerine fikir edinmek isteyenlere ise David Harvey'i önerebilirim (the new imperialism'i özellikle). Neyse, bu tarz mevzulara girmiyorum artık forumda, zamanında yeterince wall of text döşedik zaten :) Mevzuyla ilgili arkadaşlara bir kaç kaynak önereyim dedim sadece :)

Beğenenler: Snake

SYSCLEANER
Mod
Kölelik, Kapitalizm üzerine çok güzel bir tartışma dönüyor... Açıkcası seviyeyi düşürmeyip "pis kominist" "pis capital" e bağlamadığınız için de ayrı ayrı her birinize teşşekür ederim ama gözüme bir şey çarptı başlıktan biraz uzaklaşmışmıyız nedir noolmuş... :) İsterseniz görevli moda belirtelim bu güzel mesajları "Modern Hayat Eski Hayatın İnnove edilmiş halidir" gibi bir başlıkla bölsün oraya taşısın çünkü güzel konuşulucak bir konu yakalanmış konuşmanın yeri bura değil diye öldürmeyelim bu mesajları...

Öte yandan İnkılapçılık kısmında neden Atatürk'ün söylediklerine bağlı kalıyoruz... Neden üstüne iki diş bir şey ekleyemedik... Ha tabi şöyle diyebilirsiniz daha Atatürkün söylediklerini yapamadık yenilerini nasıl yapacağız ? Doğrudur ama o dönemin koşullarına göre berlilenmiş bazı şeyleri şu gün halen uygulamak zorundamıyız ? O günün koşullarından çok daha iyi koşullarımız var (Kötünün iyisi tabi ki çok daha iyi olabilirdi cumhuriyetin karanlık çağı olmasa) yapamadıklarımızıdan daha iyilerini hedefleyebilirmişiz gibi geliyor bana bilmem siz ne derisinz ?
mmtmmt
Üye

5-6 alan pratisyen arkadaşının resmi maaşı değil, hastanenin döner sermayesinden doktorlara düşen para.

resmi maaşlar çok az. gittiğin hastaneye göre zengin ya da fakir oluyorsun.O zaman döner sermaye olayını kaldırıp resmi maaşı ona göre ayarlasınlar. Doktorun aldığı maaşın azlığı veya çokluğu, çalıştığı hastanenin borçlarıyla ilişkili olmamalı. Devlet öğretmene atama puanı verirken bile nerede, hangi şartlarda görev yaptığını hesaba katıyor, ama iş doktora gelince saçmalıyor.


Kölelik yok olmamıştır, sadece kılık değiştirmiştir. Ayda 750 tl ye günde 12 saat haftada 6 gün çalışan bir adam (bak örnek: ben) herhangi bir köleden farksızdır. Dolayısıyla o ayetin herhangi bir geçersiz yanı yoktur.


Köle, birisine bağlı olan, mal mülk edinme hakkına ve özgürlüğe sahip olmayan kişiye deniliyor. Bu bahsettiğim niteliklerden hiçbirine sahip değilsin. O yüzden az maaşla çok fazla çalışmanı ayetlere bağlaman biraz garip oluyor. Patron müslüman olmasaydı sana daha iyi mi maaş ve daha iyi çalışma koşulları sunacaktı? Kapitalizmin nedeninin Kuran olduğunu mu düşünüyorsun? Fikirlerini merak ediyorum gerçekten. İlerideki eylemlerinin etkisini kaybettireceğinden endişe edip açıklama yapmayabilirsin de tabi.
PazarlamacıPazarlamacı
Üye

Köle, birisine bağlı olan, mal mülk edinme hakkına ve özgürlüğe sahip olmayan kişiye deniliyor. Bu bahsettiğim niteliklerden hiçbirine sahip değilsin. O yüzden az maaşla çok fazla çalışmanı ayetlere bağlaman biraz garip oluyor. Patron müslüman olmasaydı sana daha iyi mi maaş ve daha iyi çalışma koşulları sunacaktı? Kapitalizmin nedeninin Kuran olduğunu mu düşünüyorsun? Fikirlerini merak ediyorum gerçekten. İlerideki eylemlerinin etkisini kaybettireceğinden endişe edip açıklama yapmayabilirsin de tabi.mmt, benim daha çok demek istediğim (konu dışına çıkmış olsam da) köleliğin yok olmadığıdır. Kendi işimin sahibi olana kadar (ki şimdiki durumumla bu imkansız (Allah'ın yürü ya kulum demesi lazım)) bir patrona tabiyim. Benimki gibi bir durumdaysan ücretsiz fazla mesailerden kurtulamıyorsun aynı zamanda. Bu maaşla üzerime 2-3 ayda bir 1-2 parça bir şey alırsam şanslı hissediyorum kendimi. Acil şekilde ilgilenmem gereken sağlık sorunlarım var onların da hakkından gelemiyorum. Şu anda yazdığım bilgisayarın mülkiyeti ve internetin aboneliği benim üzerime değil (böyle bir adamın mülk edinebileceğini sanmıyorum). Benim köleden tek farkım efendimi seçme özgürlüğüm (o da kendi niteliklerime göre bir iş bulabilirsem) ve efendimin benim canımı almaya ihtiyacı olmaması (zaten şu anda hayatımı alıyor benden).

Kur'an kapitalizmi emretmez benim bildiğim. Herşey Allah'ın mülküdür. Sadece Kur'an daki kölelikle ilgili ayetlerle pek ilgilenmediğim için (3 aydır kapağını açmıyorum Allah affetsin) orada hatalı bir görüş bildirmiş olabilirim. Bu benim hatamdır ve kabul ederim. Asıl söylemek istediğim köleliğin yok olmadığıdır. Hepsi bu.

Bu konuyu daha fazla uzatmayalım. Uygun vakitte "modern kölelik" başlığı ile yeni bir başlık açacağım galiba.

İyi akşamlar.
goo_khangoo_khan
Üye

başlıktan bağımsız yorum.

pazarlamacının söylediklerine harfiyen katılıyorum. ek olarak kölelik ne şekil değiştirmiştir ne de hafiflemiştir. tam tersine yıkıcılığı daha da artmıştır. dahası modern kölelik kimseye istediği alanda çalışma fırsatı da sunmaz. önce kendi iş alanlarını yaratır sonra da o iş alanlarına uygun köleler yetiştirir. mühendis olmak sizi köle durumundan kurtarmaz. vasıflı köle olmuş olursunuz. fakat tüketimin hayatımıza bu kadar yoğun bir biçimde entegre edilmesiyle birlikte kendimizi uyuşturmayı tercih ediyoruz hepsi bu. kapitalizm ya da kölelik ya da modern kölelik insanın sadece emeğini iş gücünü mü sömürür sanıyorsunuz? yanılıyorsunuz. size dayatılan korku evreninden bihaber mutlu mesut yaşıyorsunuz demektir. kapitalizm insanın duygularını, korkularını kısacası her şeyini sömürür. kapitalizm, insanların hiçbir işe yaramayacağı, beş para etmeyeceği, kendilerinden başkasınn insanlara "iş" imkanı sunmayacağı korkusunu insanların zihnine aşılayarak bilinçsiz köleler yaratıyor. çalışmıyorsanız ne denilmek istendiğini anlamayabilirsiniz, çalışan insanların ne demek istediğimi daha net anlayacağını düşünüyorum.

başlıktan bağımsız yorum.Bu doğru olsaydı kapitalizmin güçlü olduğu ülkelerde (İngiltere, Fransa vb) hayat koşullarının kötü; kapitalizmin yerleşmediği toprağa dayalı feodal ekonomilerin devam ettiği ülkelerde (Afganistan, Somali vb) hayat koşullarının iyi olması gerekirdi. Oysa gerçek böyle değil.

Şimdi bir baktım, Türkiye'de asgari saat ücreti 4,5 liraymış. Bi tshirt 10 lira. Bu ne demek? İki saatlik işgücü ile dünyanın bir ucunda yetişen pamuğun öbür ucuna gidip tshirt olduğu sonra dünyanın öbür ucunda boyanıp tekrar bu ucuna geldiği bir thsirtü (ki macellanın yaptığı yolculuğun 3 katı demek bu) almak demek. İki saatlik iş gücü ile alabildiğiniz şeye bakın! Kapitalizmin insanlığa kazandırdığı güç budur işte.

Bunu kölelikle ya da daha eski ekonomik sistemlerle kıyaslayıp "daha kötüdür" diyebilmek için tarih de ekonomi de bilmemek lazım.

benim daha çok demek istediğim (konu dışına çıkmış olsam da) köleliğin yok olmadığıdır. Kendi işimin sahibi olana kadar (ki şimdiki durumumla bu imkansız (Allah'ın yürü ya kulum demesi lazım)) bir patrona tabiyim.Kendi işinin sahibi olduktan sonra da parayı sokaktan süpürmeyeceksin ki; bu sefer de ödeme yapan müşteriye tabi olacaksın. Sanırım sorumluluk ile köleliği karıştırıyorsun. Ben hiç sıkıntıya girmeyeyim, hiç zorlanmayayım, mecburiyet duymayayım ama para kazanayım gibi bir sistem yok malesef. Parayı veren ister patron ister müşteri olsun senden yapmanı istediği şeyler olacak. Bu kölelik değil. Normal olan bu.
hayalgezerhayalgezer
Üye
@goo_khan: Kapitalizmin halkla ilişkiler türkiye şube müdürü gibisin =P Bu söylediğin sistemin küçük bir kopyası sscb'de vardı.

Olay paraya değil,üretim kaynaklarının yönetimine dayanıyor.
PazarlamacıPazarlamacı
Üye

Kendi işinin sahibi olduktan sonra da parayı sokaktan süpürmeyeceksin ki; bu sefer de ödeme yapan müşteriye tabi olacaksın. Sanırım sorumluluk ile köleliği karıştırıyorsun. Ben hiç sıkıntıya girmeyeyim, hiç zorlanmayayım, mecburiyet duymayayım ama para kazanayım gibi bir sistem yok malesef. Parayı veren ister patron ister müşteri olsun senden yapmanı istediği şeyler olacak. Bu kölelik değil. Normal olan bu.Sen ne konuştuğunu bilmiyorsun bence. Kusura bakma yukarıda dediklerinle ana-avrat bana sövmen arasında fark göremedim. Sadece insan gibi yaşamak isteğimle "miskinliği" nasıl karıştırmayı başardın anlamadım.
discussioncontroller