Atatürk İlke ve İnkılapları (ne kadar uyuyoruz)
Sifon
Üye
ingiltere ve fransa gibi ülkelerde yaşam standartlarının yüksek olmasının sebebi sadece sistem değil yalnız düne kadar doğrudan sömürge yapan devletlerdi ve o fark sayesinde artık teknoloji ve para yatırımı gibi konularda sömürü yapıyorlar. fransa askeri şuan malide yığınla para döküp operasyon yapıyor, niye? Afrikanın kaynaklarını hâlâ sömürüyor adamlar üstelik yasal yollardan.
mmtmmt
Üye
@goo_khan
O bahsettiğin asgari ücretin en az yarısı barınma, ısınma ve elektriğe gidiyor ki bunlar temel ihtiyaçların tamamını oluşturmuyor.

Pazarlamacının kastettiği şey -yanlış anlamadıysam- üretim araçlarını elinde bulunduran işverenin, işçilerine hak ettiklerinin çok çok altında maaş vermesi. Mesela aylık net kârı 1 milyon lira olan bir şirket düşün. Eğer bu paranın 100bin lirası tüm çalışanlara, 900bin lirası da sırf patronun kendi cebine giriyorsa burada problem vardır. Eğer arz-talep meselesi veya işçi kendi rızasıyla işe girmeyi kabul ediyor dersen patronun herkesi karın tokluğuna çalıştırıp kendisinin bir köşede tonla para biriktirmesine de göz yummuş olursun.
Duck
Üye
discussioncontroller