Dil
123459
Elessar
Üye
Şimdi,
lise' de okuyan bir ergenim,
3. sınıf Yd(Yabancı dil) bölümü.
Büyüdüğüm zaman mütercim-tercüman olucam. :D

Buraya konuyu açma sebebim,
siz eski kadim soydan gelen bilgelere danışmak.

Önümde bazı seçenekler var. 2. dilimi de öğreneyim diyorum.

Tercümanlık açısından en faydalı olanları Almanca ve Fransızca.

Tabi Almanca daha ön planda olabiliyor. Kaynaklar daha fazla. İş imkanı daha çok vs. vs.

Öte yandan Fransızca ve Japonca' da öğrenmek istiyorum. Onlar biraz daha kişisel. Şiir, manga okumak, anime izlemek vs. gibi.

Ama bir türlü karar veremiyorum. Hangisini seçsem hangisinden başlasam. Okulda Almanca dersleri de görüyoruz bu arada.

Ya İngilizce-Almanca mütercim tercüman olacağım ve Japonca ile Fransızca'yı sonradan öğreneceğim ya da İngilizce-Fransızca mütercim tercüman olacağım ve Japonca' yı sonradan öğreneceğim.

Dilleri hangi işlevde kullanacağımı yazayım tekrar.

Almanca: Kaynak çok(Nietzsche,Marx,Engels,Schopenhauer[ve bir sürü alman filozof]), iş imkanı çok, Rammstein' ın ana dili  :P, okulda temelini görüyormuş gibi davranıyoruz(tam olarak öğrenmiyoruz), Almanya' da eğitim imkanım doğar ki okulları çok iyi.

Fransızca: Şiiri aslından okumak. (Mesela bir Baudelaire' yi aslından okumak harika olurdu.) Kanada' nın da resmi dili olması, Almanca kadar olmasa da Fransızca' da da büyük bir kaynak potansiyeli var, Fransız sanat kültürünü daha yakından tanıma imkanım doğar, daha kaliteli şaraplar içebilirim belki.  :P

Japonca: Çok kişisel olduğu için bunu mutlaka sonraya erteleyeceğim ama yine de yazayım neden öğrenmek istediğimi. Öncelikle çok seviyorum Japonca' yı, Uzak doğu kültürlerini çok seviyorum, Anime, manga' yı orjinal izlemek/okumak istiyorum, geleneksel Japon şiirlerini orjinalinden okumak istiyorum, Karate, Ninjutsu filan seviyorum, konuşması da çok eğlenceli, bir de Zen kaynaklarına ulaşmak daha kolay olur.

Tavsiyeleriniz nelerdir? Varsa tabi.

DharkanDharkan
Üye
İngilizce seç. :F
joseph fouchejoseph fouche
Üye
japonca zevkli bir dil. ama şöyle bir şey var anime mangadaki japonca,öğretilenden farklı, sokak veya argo japoncası, orjinal okuyacak hala gelmen 1 seneyi geçebilir. Fransızcayı bilmiyorum ama almancayı 20 senede anca sökersin.
SwooshSwoosh
Üye
DOYÇLAN ÜBER ALLES
ben fransızcaya olan nefretimden dolayı almanca seçtim ama çince, rusça tercümanlık da çok iş görecektir. sırf animeden mangadan falan dolayı japonca seçilmez zaten.
almanca zor bir dil, sanırım bu yüzdendir ki sadece bizim sınıftan 2-3 kişi okulu bıraktı, ingilizce kadar geniş alanı yok belki ama iş hayatındaki rekabet çok daha kolaydır ingilizceye göre.
almanca seçiniz.
AtKafası
Üye
Almanca seçmeyin çünkü siz 4 sene okuyup kafayı yediğiniz halde "patronlar" almancıları işe almayı tercih ediyor.
Elessar
Üye
@Swoosh
Zaten Japonca seçmeyeceğim. Onu kişisel olarak öğrenmeyi planlıyorum.

Hem de iş görmesi açıkçası çok da mühim değil. Almanca ile Fransızca arasında kaldım çünkü dediğim gibi Almanca' nın kaynakları ve okulları, Fransızca' nın da şairleri ve Kanada' da yaşama ihtimalim var.

@AtKafası
Türkiye' de yaşamayı planlamıyorum. En azından hayatımın ilk yarısında.

@joseph

Almanca' yı sökmem neden 20 yıl alsın?
acdervisacdervis
Mod
Almanca. Diğer Avrupa dillerini öğrenmen kolaylaşacaktır hem. Fransızca Fransa ve Kanada dışında pek bir yerde işine yaramayacaktır.

Japonca'dan ziyade Çince'yi düşün.
Rebon
Üye
Bende Elessar gibi bir durumdayım.Almanca çok kaba bir dil,hiç sevmiyorum.Fransızcaya çocuklaktan gelen bir sevgim var.Kuzey dilleride hiç fena gelmiyor.Rusça,Fince,Litvanca gibi dillerde iş bulmak çok zor değildir umarım.İngilizce'nin yanında bu dillerden hangilerini önerebilirsiniz?
An Anonymous
Üye
İngilizce'yi kusursuzlaştır, üniversitede giriş ikinci dile. İkinci dile illa başlayayım diyorsan birini seç, hatta ikisini seç, yavaş yavaş ilerle. Sonra birinde uzmanlaşırsın, çünkü tercüman olacaksan kaç dil öğrenmişsen o kadar başarılı olursun.

Düzenleme: Ayrıca hangi üniversiteyi istediğini de söylersen daha iyi yardımcı olabilirim. İki dilli diplomayı kesin olarak veren Bilkent ve Dokuz Eylül var. Başka hatırlamıyorum, olabilir belki. Hacettepe de 3. sınıfa kadar Fra-Alm dillerinden birini bildiğini kanıtlarsan çift anadala alıyor ki benim hedefim de o (Fransızca).
acdervisacdervis
Mod
Rebon dedi:

Bende Elessar gibi bir durumdayım.Almanca çok kaba bir dil,hiç sevmiyorum.Fransızcaya çocuklaktan gelen bir sevgim var.Kuzey dilleride hiç fena gelmiyor.Rusça,Fince,Litvanca gibi dillerde iş bulmak çok zor değildir umarım.İngilizce'nin yanında bu dillerden hangilerini önerebilirsiniz?

Rusça daha yararlı olacaktır.

İspanyolca'yı da düşünebilirsin.
SwooshSwoosh
Üye
Rebon dedi:

fince ve litvanca'nın finlandiye ve litvanya dışında iş yapmayacağı aşikar, türkiyede öyle böyle işsiz kalmazsın. rusça seçilebilir.
almanca da azcık geniz kullanılıyor diye sanki her kelimesi küfür gibi anlatmıyor mu insanlar  :P
123459
discussioncontroller