Dil
156789
CaturdayCaturday
Üye
RedBeard dedi:

tersadam dedi:

rusça bilen var mı?
nasıl pratik yapabilirim?

dota ve cs oyna.

:D
tersadamtersadam
Üye
@Red

mikrofondan konuşulan Türkçe lafları bile bazen zor anlıyorum. Zor olur cs'de pratik yapmak. Hem yeni yeni öğreniyorum. hani yaşın kaç, nerelisin, adın ne, are you sex gibi şeyler
keldorn_thepaladinkeldorn_thepaladin
Üye
Elessar dedi:

Şimdi,
lise' de okuyan bir ergenim,
3. sınıf Yd(Yabancı dil) bölümü.
Büyüdüğüm zaman mütercim-tercüman olucam. :D

Buraya konuyu açma sebebim,
siz eski kadim soydan gelen bilgelere danışmak.

Önümde bazı seçenekler var. 2. dilimi de öğreneyim diyorum.

Tercümanlık açısından en faydalı olanları Almanca ve Fransızca.

Tabi Almanca daha ön planda olabiliyor. Kaynaklar daha fazla. İş imkanı daha çok vs. vs.

Öte yandan Fransızca ve Japonca' da öğrenmek istiyorum. Onlar biraz daha kişisel. Şiir, manga okumak, anime izlemek vs. gibi.

Ama bir türlü karar veremiyorum. Hangisini seçsem hangisinden başlasam. Okulda Almanca dersleri de görüyoruz bu arada.

Ya İngilizce-Almanca mütercim tercüman olacağım ve Japonca ile Fransızca'yı sonradan öğreneceğim ya da İngilizce-Fransızca mütercim tercüman olacağım ve Japonca' yı sonradan öğreneceğim.

Dilleri hangi işlevde kullanacağımı yazayım tekrar.

Almanca: Kaynak çok(Nietzsche,Marx,Engels,Schopenhauer[ve bir sürü alman filozof]), iş imkanı çok, Rammstein' ın ana dili  :P, okulda temelini görüyormuş gibi davranıyoruz(tam olarak öğrenmiyoruz), Almanya' da eğitim imkanım doğar ki okulları çok iyi.

Fransızca: Şiiri aslından okumak. (Mesela bir Baudelaire' yi aslından okumak harika olurdu.) Kanada' nın da resmi dili olması, Almanca kadar olmasa da Fransızca' da da büyük bir kaynak potansiyeli var, Fransız sanat kültürünü daha yakından tanıma imkanım doğar, daha kaliteli şaraplar içebilirim belki.  :P

Japonca: Çok kişisel olduğu için bunu mutlaka sonraya erteleyeceğim ama yine de yazayım neden öğrenmek istediğimi. Öncelikle çok seviyorum Japonca' yı, Uzak doğu kültürlerini çok seviyorum, Anime, manga' yı orjinal izlemek/okumak istiyorum, geleneksel Japon şiirlerini orjinalinden okumak istiyorum, Karate, Ninjutsu filan seviyorum, konuşması da çok eğlenceli, bir de Zen kaynaklarına ulaşmak daha kolay olur.

Tavsiyeleriniz nelerdir? Varsa tabi.

ingilizceyi dizilerden,oyunlardan ve çeşitli kaynak kitaptan öğrenebilirsin. global dünya dili baabında müthiş geniş bir kaynağın var.
fransızcayı da aynı şekilde öğrenebilirsin ama apostroflar ve masculen feminen bağlamları öğrenmesi benim için daha zor olmuştu. victor hugodan(günümüz fransızcasına en yakın yazan 20. yy ve öncesi yazarları arasında) başla sonra balzaca geç. balzacın kelime dağarcığı (apostroflar ve abidik gubidik kelimeler(çevirilirde kadının şeftali tüyleri diye çevrildiğine bakma çok ilginç betimlemeleri var) bu arada teesüf ederim sarte gibi filazofların nesi kötü alamancılara kaymışsın(hoş scophenhuer en yakın hissettiğim adamdır wittengstain ile beraber. çok garip)
almancayı bilemeyeceğim ama ispanyolcaya fransızcadan geçersin(hoş yakın diyorlar ama seslendirme hariç yakınlık sıfır.) sahaflarda ispanyol yazarlarının kitaplarını al.
italyan ve rus arkadaşların varsa konuşarak sanada öğretirler.(çünkü diğerlerinin aksine bu ikisi konuşma konusunda daha rahat edebileveğin diller(rusça değil aslındada italyanca ciddden güzel öğrenilir böyle)
japıncayı karolla diye bir adam var internetti o biliyor. find him
Black Dino RangerBlack Dino Ranger
Üye
5 yıllık bir mesaja cevap vererek forumun tarihine geçtin az önce, hayırlı olsun
Üye

5 yıllık bir mesaja cevap vererek forumun tarihine geçtin az önce, hayırlı olsun

harbi 2010da yazılmış.
pardon yahu ilkkez bu gün görünce daldık
DharkanDharkan
Üye
Çok dil bilerek zengin olabileceğinizi söyleyenlere inanmayın boşuna

Beğenenler: keldorn_thepaladin

Üye
Dharkan dedi:

Çok dil bilerek zengin olabileceğinizi söyleyenlere inanmayın boşuna

doğru.
yurtdışında dil önemlidir ancak zorunlu ve aranır bir özellik değil(uluslar arası olmadığı sürece)
156789
discussioncontroller