Call of Duty: Modern Warfare 3
creiGncreiGn
Üye
Kaybedecek tarafı bir oyun boyunca oynamak can sıkıcı olabilir gibi geliyor bana. Almanlar'ı yöneteceksek 1942 yılına kadar olur herhalde bu. Polonya'nın, Fransa'nın işgali, oradan Rusya'ya doğru akmalar falan. Stalingrad'da da oyun bitirilir.

Fantezi tabii bunlar, böyle bir şeyi düşüneceklerini bile sanmıyorum.
Blight
Üye
Modern Warfare ile birlikte CoD serisi normal savaş oyunlarından farklı bir yola saptı. Bir savaşı konu almak yerine savaş olmasa da hayatları askerlik/savaşçı olan karakterlerle savaşların gölgesindeki büyük komploları açığa çıkarmak ön planda artık. Son 3 CoD oyununda da bu bariz herkesin bildiği gibi.

Yani bir CoD 8 çıkarsa yine bu şekilde Ruslu, Orta Doğulu bölgelerde konu alan urban, komplo oyunu olur mecburen. Çünkü bence kötü olsa da kitleyi buna alıştırdılar. Artık CoD, o demosu St. Mere Eglise olan CoD değil. Kimse(kitle) böyle hatırlamıyor artık bu seriyi.

O yüzden dünya üzerinde son 100 yılda cereyan eden savaşların listesini çıkarıp hangisini yaparlar demek abes kaçıyor artık. Artık yok böyle bir CoD. Yükleme ekranlarında günlüğünü okuyacağımız basit ama bir bütünün parçası askerimiz yok. Fantastik videolarla dönen yükleme ekranları olan ultra gizli birimlerden oluşan profesyönel adamlarımız var.

Yani ne Vietnam, ne Kore ne de ABD'nin ben sana demokrasi getiriyorum dediği hiçbir savaş konu alınmayacak sıradaki CoD oyununda. Ha keşke ama keşke WW2'ya dönüş yapsalar, keşke o günlüğünü okuduğum Rus askeri, o paraşütçü olsam tekrar. Yine mi WW2 diye ağlayan insanları önemsemeden, duvar gibi BiA örneğinin WW2'yu nasıl kullanabildiğini gerek oynanış gerek o hikaye ve sunumunu örnek alan bir CoD gelse. Ama hiç sanmıyorum.
creiGncreiGn
Üye
Her ne kadar büyük savaşları ve sıradan askerleri konu alan CoD'ları seviyor olsam da, cephe gerisi operasyonlarını konu alan bölümler her zaman favorim olmuştur CoD ve MW'lerde. Sadece gizliliğe dayanan, SAS'ı falan konu alan bir fps'ye balıklama atlarım ben MW kalitesinde olduğu sürece.

Bu spec. ops sevdası askeri unsur barındıran her oyunda çekiyor beni. Company of Heroes'da bile İngiliz komandolarını konu alan bölümleri bayıla bayıla oynardım. Keza World in Conflict'in girişinde Spetsnaz'ı oynadığımız bölüm de öyledir :D.

Bence böyle küçük özel timleri konu alan bölümler her zaman daha güzel oluyor. Daha gerilimli atmosfer, daha yüksek başarı hissi, daha özel hissetmek (insan oyunun gururunu okşayıp gaz verdiğinin farkında olduğu halde hoşuna gidiyor bu) bu görevleri çekici yapıyor. Modern Warfare'da en çok akılda kalan görev ne diye sorsak Pripyat diyecektir oynayanların %90'ı.
LP_Mnts2MdngHT
Üye
creiGn dedi:

Her ne kadar büyük savaşları ve sıradan askerleri konu alan CoD'ları seviyor olsam da, cephe gerisi operasyonlarını konu alan bölümler her zaman favorim olmuştur CoD ve MW'lerde. Sadece gizliliğe dayanan, SAS'ı falan konu alan bir fps'ye balıklama atlarım ben MW kalitesinde olduğu sürece.

Bu spec. ops sevdası askeri unsur barındıran her oyunda çekiyor beni. Company of Heroes'da bile İngiliz komandolarını konu alan bölümleri bayıla bayıla oynardım. Keza World in Conflict'in girişinde Spetsnaz'ı oynadığımız bölüm de öyledir :D.

Bence böyle küçük özel timleri konu alan bölümler her zaman daha güzel oluyor. Daha gerilimli atmosfer, daha yüksek başarı hissi, daha özel hissetmek (insan oyunun gururunu okşayıp gaz verdiğinin farkında olduğu halde hoşuna gidiyor bu) bu görevleri çekici yapıyor. Modern Warfare'da en çok akılda kalan görev ne diye sorsak Pripyat diyecektir oynayanların %90'ı.

creiGn ağzını öperdim ama isteyeceğini hiç sanmıyorum.
acdervisacdervis
Mod
CoD1 Stalingrad diyorum. Bu serinin en akılda kalıcı bölümü diyorum.
Rajaz
Üye
İstiyorsa ben de öpebilirim. :P
Blight
Üye
Bana da tam tersi güzel geliyor. Çünkü kabul edelim ne olursa olsun her Spec Ops veya benzeri görevde bir sorun çıkıyor ve 3 kişi(hadi eskiden one-man army olurduk:)tüm şehir/kamp/üs temizleyip çıkıyoruz. Bir fark da bölüm bittiğinde hepsi ölmüyor ama arkamızdan ateş ederlerken kara-hava-su araç üçlüsünden biriyle kaçıyoruz. :)

Bu da Battal Gazi moduna sokmuyor değil yine adamı. Halbuki dervişin dediği gibi etrafımızda onlarca dostumuz veya yoldaşımız varken ileriye atılmak çok daha gerçekçi. Ve oyun literatüründe gaz verici. :D
creiGncreiGn
Üye
Abi mantık aramaya başlarsan büyük savaşları anlatan bölümlerde de bulabilirsin bolca. Omaha'da mıyız? Her şeyi biz yapıyoruz. Amerika'yı Ruslar mı basmış? Ramirez olup her işe koşturuyoruz. Stalingrad'ı mı savunuyoruz? Biz olmasak şehir düşecek. Hani 2-3 kişi şehri temizleyip çıkma olayı bu bölümlerde de var, düşmanların çoğunluğunu kendimiz öldürüyoruz.

Belli başlı klişeler var (bölümün sonunda son anda kurtarılıp düşmanların arkamızdan ateş ettikleri sahne gibi) ama, çok fazla kafayı takacak şeyler değil bunlar. Çünkü klişe varsa hepsinde var. Cephe savaşlarında bile arka planda savaş devam ederken biz yanımıza 2-3 kişiyi alıp ya düşmana ağır bir darbe indirecek hava saldırısını çağırırız, ya arkadan dolanıp bomba falan koyarak savunma hattını çökertiriz... Yaparız da yaparız yani. Oyunun merkeze bizi oturtmasından daha doğal bir şey yok.

@LP & Rajaz;

Bi durun olm :P
AlphariusAlpharius
Üye
Eski CoD'lardaki ve MoH'lardaki çoğu bölüm hep iyi bilinen savaş filmlerinden alıntıydı. (Saving Private Ryan, Enemy at the Gates, A Bridge Too Far vs) Oynayanlar da genelde o filmleri bildiğinden bölüm ile bağ kurabiliyorlardı. Allied Assault'taki Omaha Beach bölümünden keyif almayan biri var mı burada mesela?

Bana kalsa bölümler keyifli oldukça iki türde de yapılabilir ama anladığım kadarıyla yapımcılar artık aynı şeyleri tekrar tekrar yapmaktan bıktılar.
Creator
Üye
Valla bıktılarsa bile tek bıkan onlar değildir. Kendi başıma bütün alman nüfusunu yoketmişimdir eytere bea... Yenilikçi fikirlerle nefese aldırdılar birazcık, fena olmadı bence.
discussioncontroller