Bir düşünce ve ideali beyine yerleştirme
masterchiefemre
Üye
  Evet arkadaşlar insan kendisinde gördüğü kötü yönlerden nasıl kurtulur ve istediği o ideal karaktere nasıl kavuşabilir? Psikologa gitmeden kendi kendini telkin yoluyla düzeltebilir mi?Düzeltebilirse bunu hangi yöntemlerle yapar? Hergün kendi kendine "artık sinirli olmayacağım, kendimi daha önemli biri gibi hissedeceğim, x davranışımdan kurtulacağım, y davranışını kazanacağım vs" gibi kendini terapi etmeye çalışmak ne kadar doğru ve işe yarar?  Felsefeye değil de psikolojiye kaçtı biraz konu ama olsun neyse. Düşünce ve yorumlarınızı bekliyorum.
Carlaine
Üye
daha derine inmeliyiz!
Galadriel
Üye
Carlaine dedi:

daha derine inmeliyiz!

Çözmesi 2 dakika sürecek bir labirent çizmek için 1 dakikan var.

Takip mesajı atıyorum çünkü detaylı bir konu,
Nathaniel
Üye
Her gün kendine hatırlatmaktan ziyade zaten o davranışa sahipmiş veya onu kazanmış gibi davranmakta uygulanabilir.Ama kendini daha önemli hissetmek mesela,bu bence psikoloğa gitmeyi gerektirir,çünkü bir yardım olmadan çok rahat aşılabilecek bir konu değil gibi görünüyor.
Takip mesajıydı bu,konuyu açan olursa katılım yapmak isterim.
BjornGelotte
Üye
İnsanin kendini egitmesi zordur. Sen psikologa da gitsen asil is yine sende bitiyor. Yani terapiyi kendine uygulayan  yine sen oluyorsun. Bu bağlamda sorduğun sorunun cevabını evet olarak yanitliyorum. Ancak bunun icin herseyden once sabır ve irade gerekiyor. Bugüne kadar egomu yenmek için çok savaş verdim kendimle. Hala daha veriyorum. Bazen öyle anlar geliyorki resmen çıldırıyorum. İste o an yapman gerekenin ne olduğunu hatirlayabilirsen terapide basarıya ulaşmış sayilirsin. He su da var her aklına geldiginde yapman gerekeni uygulayamayabilirsin. Normaldir. Sabır göstererek, ufak ufak basariyorsun. Ben de bir suredir çabalıyorum ve gectigiz gunlerde yaşanan bi olay uzerinde egomu yenmeyi başardım. Biraz dağınık oldu ama dokunmatik ekranla zor oluyor yazmak, kusura bakmayın. 
AlphariusAlpharius
Üye
Remember Sammy Jankis.

Takip.
creiGncreiGn
Üye
Nathaniel
Üye
Psikologlar sorunu çözmekten ziyade seni sorunu çözmeye itiyorlar genellikle.İş yine sende ve kararlığında bitiyor zaten.
edit:Çok beylik cevaplar veriyor gibi hissettim kendimi.
Munjin
Üye
Düşüncelerimizin davranışlarımızı oluşturduğunu düşünürsek ve düşüncelerin de duygulardan etkilendiğini göz önünde bulundurursak, her şey duyguların kontrolünde bitiyor aslında. Tabii, o kadar derine inemem derseniz, olaya düşüncelerden girebilirsiniz. Düşüncelere ilişkin böyle bir günlük terapi bir seviyeye kadar işe yarar. Beyni o yeni düşünceye alıştırmak önemli olan. Böyle bir yolla belki de davranışların değiştirilmesi mümkündür kanımca. Durum duyguları değiştirmeye geldiğinde ise durum böyle değil. Artık böyle böyle hissetmek istediğinizi söylerek öyle hissetmeye başlayamazsınız sonuçta. Mesela geçmiş olaylara pişmanlık hissetmemeyi çok isterdim bir yolu olsa.
SekondeR
Üye
Munjin dedi:

Düşüncelerimizin davranışlarımızı oluşturduğunu düşünürsek ve düşüncelerin de duygulardan etkilendiğini göz önünde bulundurursak, her şey duyguların kontrolünde bitiyor aslında. Tabii, o kadar derine inemem derseniz, olaya düşüncelerden girebilirsiniz. Düşüncelere ilişkin böyle bir günlük terapi bir seviyeye kadar işe yarar. Beyni o yeni düşünceye alıştırmak önemli olan. Böyle bir yolla belki de davranışların değiştirilmesi mümkündür kanımca. Durum duyguları değiştirmeye geldiğinde ise durum böyle değil. Artık böyle böyle hissetmek istediğinizi söylerek öyle hissetmeye başlayamazsınız sonuçta. Mesela geçmiş olaylara pişmanlık hissetmemeyi çok isterdim bir yolu olsa.

Düşüncelerinin duygularından etkilenmemesi hayatta herzaman daha iyi ve "duygu kontrolü" olayına gelirsek, gayet mümkün birşey bu. Sadece sizin bunu yapmaya gönüllü olup olmamanızla ilgili....

manager80manager80
Üye
Psikologların zırvalarına hiçbir zaman inanmadım. Pozitif düşününce insanın içinde bulunduğu gerçekleri değişmiyor ne yazık ki.
discussioncontroller