Gizli Savaş
Carnage86
Üye
Blogum olan carnage86.wordpress.com'dan bir çizgi roman incelemesi:

Spiderman’i Bilka zamanlarından takip edenlerin merak ettikleri efsane maceralar vardır. Mesela Amazing Spiderman 300’deki Venom isimli öykü bunlardan biridir. Venom ile Spiderman’in ilk dövüşü hiçbir zaman Bilka’nın siyah beyaz Örümcek Adam’larında yayınlanmamıştır. Buna ek olarak Amazing Spiderman 299’un sonunda Venom’un Mary Jane’in karşısına çıktığı ve genç Todd McFarlane’i comics okuyucuları arasında Elvis Presley’den daha ünlü yapan Venom illüstrasyonu da 106.fasikülde kırpılmıştır. Spiderman’i Bilka zamanlarından takip edenlerin kalplerinde yaşattıkları B yayınları bu davranışıyla hata etmiştir.

Spiderman’i Bilka zamanlarından takip edenlerin merak ettikleri maceraların yanında cevabını merak ettikleri sorular da vardır. Bunlardan biri de Venom ortakyaşarının dünyamıza nasıl geldiğidir. Secret War isimli 12 bölümlük crossoverda bu sorunun cevabı verilmektedir. Spiderman’i Bİlka zamanlarından takip edenlerin bir öyküyü beğenmesi için Secret Wars ile isim benzerliğine sahip olması yeterlidir.

Spiderman’i Bilka zamanlarından takip edenlerin iyi tanıyacağı bazı villainlar vardır. Killer Shrike,Jack O’lantern,Scorcher,Scorpion,Dr.Octopus,Goldbug,Grizzly,Trapster bunlardan bazılarıdır. Bir önceki cümlede ismi zikredilenlerin 3 tanesi dışında dost canlısı komşumuz Örümcek Adam bunların kıçlarını rahatça tekmeleyip, şamar oğlanı rütbesine indirmiştir. İki cümle önce ismini anılan beyefendilerin hepsinin birden isminin anıldığı, bir kısmını anılma aşamasından aktif role terfi ettirildiği bir macera Spiderman’i Bilka zamanlarından takip edenleri heyecanlandırması gerekmektedir.

Spiderman’i Bilka zamanlarından takip edenlerin iyi tanıyacağı bazı dost karakterler vardır. Wolverine,Daredevil,Black Widow,Captain America,Luke Cage ve Nick Fury gibi. Spiderman’i Bilka zamanlarından takip edenlerin çok sevdiği bu kahramanların Spidey ile team up yaptıkları bir macera, Bilkacı dinozorların oldukça ilgisini çekecektir.
Spiderman’i Bilka zamanlarından takip edenlerin ve yeniyetme Spidercıların çok sevdiği Ultimate Spiderman isimli bir seri vardır. Bu serinin arkasındaki adam Brian Michael Bendis’tir. Bu adam Secret War isimli 5 sayılık bir öykü yazmıştır.

İllüstrasyonu Gabriele Dell’Otto tarafından yapılmıştır. Türkçemize Gerekli Şeyler tarafından Gizli Savaş adıyla tarafından kazandırılmıştır. Hem başlığını sonuna kadar hak eden bu öykü, hem de Dell’Otto’nun çizimleri hoşuma gitmiştir. Beni tek rahatsız eden şey ise alışık olmadığım tarzda renklendirilişidir. Konusu hakkında hiçbir şekilde spoiler vermek istemediğim bu eserin kanımca Spiderman’i Bilka zamanlarından takip edenlerin kütüphanesinde ön sıralarda durması gerekmektedir.
discussioncontroller