PS2 oyunları PS3 te çalışır mı?
The White Lord
Üye
Arkadaşlar daha dün PS3 ümü aldım. Ama soru gayet açık, PS2 oyunlarını PS3 te çalıştırmak istiyorum (80 GB PS3 üm).
Bobiwankenobi
Üye
Evet çalışır ama hatırlaman gereken iki önemli olay var;

1) Ps2 oyunların orjinal olmalı, PS3 ile korsan oyun oynayamazsın.
2) Ps2 oyunlarının bölge kodu konsolun ile aynı olmalı. Yani eğer konsolun Pal ise aldığın oyunlar da Pal olmalı.
Icarus
Üye
80GB PS3'un varsa, o PS3'ler Software cozumu ile cali$tiriyor PS2 oyunlarini. 60GB olaninki gibi[onda hardware cozumu vardi, aletin icinde bi ps2 vardi yani] iyi cali$tiramazsin ama bircok oyunu oynayabilirsin. Uyumsuzluk sorunlarini Playstation'in resmi sitesinden bakabiliyorsun.

Beğenenler: stabilo

kymophobia
Üye
Sony 80GB sürüm ile geriye dönük uyumluluğu bıraktı. Ama benzer teknolojiler kullandıklarından, bazı oyunların sorunsuz çalıştığı biliniyor.
Tabi işin bir de baskı yönü var.
PS3 alan birisi, Metal Gear Solid, Silent Hill, Final Fantasy gibi setleri de oynamak istiyor. Bu açıdan da benzer kodlamalar ve yazılım emülasyonları ile "bazıları" hayatına devam ediyor.
Bobiwankenobi
Üye
Aslında bunun nedeni özellikle japonya da ps3 sahiplerinin ps3 oyunları yerine ps2 oyunlarını tercih etmesi olmuş. Bu yüzden sony radikal bir kararla önce geriye uyumluluğu software bazına indirdi. Ardındanda geriye uyumluluğa destek vermeyi kesti.
Icarus
Üye
Aslinda yaptigida mantikli. Sonucta PS2 destegini kaldirip PS3'un fiyatini du$uk tutup, geri uyumluluk yerine insanlara PS2 aldirmak cok daha mantikli. Zaten cok ucuzladi PS2'ler, destekte var hala.
coldsun11
Üye
ya bende playstation 2 alıcam kaça alabilirim??
kymophobia
Üye
250, 300 lira civarı.
SoMB
Üye
Dreamon'un söyledikleri dışında şöyle de bir durum var, her PS2 oyunu PS3'de çalışmayabiliyor. Tüm PS2 oyunlar PS3'e uyumlu değil yani.
Oyun almadan önce aşağıdaki sayfadan uyumluluk durumunu kontrol etmende yarar var:

http://www.us.playstation.com/Support/CompatibleStatus
Misafir
yaw ben sonynin bayisine gittim adam dediki ps2 oyunları 60 veya 80 gblık pal versiyonlarından çalışıyo dedi.
Icarus
Üye
Cali$iyor demek ba$ka, tamamen sorunsuz cali$iyor demek ba$ka. Uyumsuzluk sorunlari hala var bazi oyunlarda. Ama evet sonucta Ps2 oyunlarini oynatiyor 60 ve 80gb'lik versiyonlar.
discussioncontroller