İnsan Evrimi ve Primatlar
Mad Dok
Üye
Modern insanın evrimi, biyolojiyle ilgili olanlar için büyüleyici bir araştırma konusu. İnsan beyni, bir doğa harikası, hakkında öğrenmeye bir kez başladıktan sonra durmanın mümkün olmadığı bir şey. Doğanın kompleksliği ve basitliği, ikisi de aynı anda beni etkilemeyi başarıyor, genetik ve beyin hakkında bilgisi/ilgisi olanlar ne demek istediğimi daha iyi anlayacaklardır.

Homo Sapiens Sapiens, yani biz, üzerinde asırlarca tartışılsa da her daim hakkında bilinmeyenler, merak edilenler, beklenilmedik şeyler var olacak yaratıklarız. Bunun sebebi ise doğadaki diğer hayvanların aksine, biz nerden geldiğimizi merak edebiliyor ve "var olma" hakkında kompleks fikir yürütebiliyoruz. Hayatta kalmak, adapte olmak için pençeler, dişler ya da çok keskin duyular değil de zeka ve plan kurma yeteneği evrimleşen, silah olarak beynini mükemmelleştiren harikulade bir tür homo sapiens. O bir primat ve doğadaki en tehlikeli avcı hayvan, gezegendeki apex predator(baş yırtıcı/baş etçil). Sürü mekanikleri, geliştirdiği büyüleyici ve kompleks sosyal yaşam hakkında okuması yıllar sürecek kitaplar yazılabilir, elbette henüz yazılması bitmemiş kitaplar.

İnsanı diğer primatlardan ayıran, evrim ağacını farklılaştıran olaylar zinciri, üzerinde harcanılan her vakte, her sayfaya değen bir konu. Evrimsel kompleksliğin kapısını açan cinsel güdülenim, hayatta kalma becerisi ve av hayatı. Ağaç çok detaylı, yorucu ama keyifli, arada ilgisi olan arkadaşların paylaşmak istedikleri kaynaklar, düşünceler vs olması halinde ayrı bir başlığın daha iyi olacağını düşündüm.

Jacob Bronowski'den "İnsan'ın Yükselişi" ve Geoffrey Miller'dan "Sevişen Beyin" Türkçe çevirisi hali hazırda kitabevlerinde bulunan ve benim ilk okuduğum kaynaklar, ilginiz varsa bunları mutlaka okumanızı öneririm.

Şempanzeler ve diğer primatlar hakkında da bilgi paylaşımı hoş olur, şunun gibi;
http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/6387611.stm

Odundan mızrak kullanıyor bazıları evet, şaka değil.
sultan ısultan ı
Üye

Odundan mızrak kullanıyor bazıları evet, şaka değil.

Alet kullanmakla ilgili NG in bir belgeseli var.

İzleyince düşünecek cok şeyi oluyor insanın..
cocoldplay3
Üye
Bence, eğer maymundan insana geçişin temsili olan bir primat yada kayıp halka aranıyorsa; aramaya gerek yok çünkü o geçiş türü, yani primatlar, biziz. Hala evrimimizi tamamlayamadık. Ki bana sorarsan bizim evrimleşeceğimiz yol metro 2033 kitabındaki gibi bir evrimleşme olacak.
Rajaz
Üye
Biz maymundan gelmedik, maymun bizden gelmiştir. Taktir edersiniz ki insan olamayan, insan görünümlü ancak yarı maymun çok insan var.

Yalnız şempanzelere asla hakaret yok, baksana yahu bazı insanlardan daha akıllılar ciddi ciddi.
Mad Dok
Üye
Öyle bir halka aranmıyor, üzerinde hala tartışılan tonlarca tür mevcut :)
Evrim tamamlanmaz ki zaten, sürekli devam eder, sürekli bir adaptasyon ve değişim sürecidir. Ara tür diye bir tanım bu yüzden yoktur zaten, her oluşum başlı başına yeni bir türdür.

Metro 2033'ü okumadım ama super-human tarzı bir şeyler vardı sanki, telepatik yetenekler vs. Bunlar hiçbir canlının geliştirebileceği yetenekler değil, fiziksel olarak mümkünatı bulunmayan kurgular. Telekinezi, telepati vs insan ya da balina evriminde yeni bir halka haline gelemez, modern insan içiçe yaşadığından ve bu sebepten alt-türleşme/ırklaşma artık mümkün olmadığından evrimsel gelişimi diğer canlılara oranla çok daha uzun ve çok çok ufak çapta değişimlerle gelecektir.
kurtkapankurtkapan
Üye
Evrimi devam eden bit türüz yani.
Benim anlamadığım bir şey var.Günümüzde ki atıyorum şempanzeler biz farklı bir "şeye" evrimleştiğimizde insan mı olacak?Basamakları nasıl ayırıyoruz?
Mad Dok
Üye

Evrimi devam eden bit türüz yani.
Benim anlamadığım bir şey var.Günümüzde ki atıyorum şempanzeler biz farklı bir "şeye" evrimleştiğimizde insan mı olacak?Basamakları nasıl ayırıyoruz?

Hayır öyle bir şey olmayacak. Bizim ileride nasıl değişimler geçireceğimiz belli değil; fakat bunların radikal değişimlerden ziyade oldukça ufak çaplı adaptasyonlar olacağı söylenebilir, yeni bir alt tür ortaya çıkması pek olası bir şey değil.

Diğer primatlar ve hayvanlar konusuna gelince, bu tamamen doğal seçilimle ilgili. Evrim "daha iyiye, daha süpere" demek değildir bunu unutmamak gerek, sadece değişim ve türleşmedir, adaptasyon süreci ve doğal seçilim de türleşmenin baş aktörleridir.
Blight
Üye
Anlamak için basit bir örnek olarak wikiden dinozor diye aratırsanız, 100 milyonlarca yıl içinde değişen türleri ve neden değiştiklerini görebilirsiniz. Aynı şey her canlı için geçerli.
CoraxCorax
Üye
inb4 evrim yoktur.
cocoldplay3
Üye

Öyle bir halka aranmıyor, üzerinde hala tartışılan tonlarca tür mevcut :)
Evrim tamamlanmaz ki zaten, sürekli devam eder, sürekli bir adaptasyon ve değişim sürecidir. Ara tür diye bir tanım bu yüzden yoktur zaten, her oluşum başlı başına yeni bir türdür.

Metro 2033'ü okumadım ama super-human tarzı bir şeyler vardı sanki, telepatik yetenekler vs. Bunlar hiçbir canlının geliştirebileceği yetenekler değil, fiziksel olarak mümkünatı bulunmayan kurgular. Telekinezi, telepati vs insan ya da balina evriminde yeni bir halka haline gelemez, modern insan içiçe yaşadığından ve bu sebepten alt-türleşme/ırklaşma artık mümkün olmadığından evrimsel gelişimi diğer canlılara oranla çok daha uzun ve çok çok ufak çapta değişimlerle gelecektir.

Evrim elbette tamamlanmaz. Ben o kayıp halka olayını içine bir gönderme yada eleştiri koyarak yorumlamak istedim. Ama anlaşılmamış sanırım ki doğaldır.

Demek istediğim, biz o kadar aciz o kadar acımasız ve o kadar dangalağız ki, insan ırkının 500 sene sonraki halinin kayıp halkası biz olabiliriz. Çünkü bence tam anlamıyla evrimleşemedik (ki tam anlamıyla evrimleşme mümkün değil zaten evrim sonsuz bir süreçtir. burda yine bir gönderme var:P)

Senin ve benimde dediğim gibi evrim tamamlanamaz dolayısıyla kayıp halka sürekli olan bir süreçtir. Ancak şuan ki süreci ele alırsak (yani maymunlardan, şuandaki bizin oluştuğu sürece kadar) bir kayıp halka elbette mümkündür ki son izlediğim belgeselde, adamlar afrikada mı ne arıyorlardı bu kayıp halkayı ama yalan oldu tabi bulamadılar.

Metro 2033'te o dediğin muhabbetler vardı (telepati, telekinezi vs) bende onun olacağına inanmıyorum ama şuna inanıyorum ki bir nükleer felaketten sonra radyasyon yüzünden mutasyona uğrayabileceğimiz. Ve bu mutasyonunda bizi kökten bir değişime sürekleyeceğidir. Sonuç ne olabilir bilmiyorum ama bilimsel olarak okuduğum makalelerde bunun mümkün olabileceği söyleniyor. Bilmiyorum bilim camiasında yada akademyada bunun hakkında neler söylüyorlar.
CoraxCorax
Üye
bildiğim kadarıyla(sallıyor da olabilirim), radyasyonun insan vucüdünda yarattığı mutasyon ve mutasyon-vari oluşumlar henüz tam olarak bilinmiyor. radyasyon bazlı sinir sisteminde oluşan bir mutasyon telekinezi, telepati, televove(olmadı bu) tarzı yeteneklere yol açabilir belki
discussioncontroller