İnsan Evrimi ve Primatlar
Mad Dok
Üye

Senin ve benimde dediğim gibi evrim tamamlanamaz dolayısıyla kayıp halka sürekli olan bir süreçtir. Ancak şuan ki süreci ele alırsak (yani maymunlardan, şuandaki bizin oluştuğu sürece kadar) bir kayıp halka elbette mümkündür ki son izlediğim belgeselde, adamlar afrikada mı ne arıyorlardı bu kayıp halkayı ama yalan oldu tabi bulamadılar.

Primatlar ve maymunları ayırmak gerekiyor. "Biz" dediğimiz sadece başka bir primat türüdür, arada hayali kayıp halkalar aramak bir tavşan ile geyiği aynı fotoğrafın iki ucuna koyup "aradaki türler nerede?" demeye benzer bu yüzden, bu şekilde bir ifade çok ciddi bir anlam karmaşası ve sıkça yapılan bir algı hatasını doğuruyor.

Balinalar söz konusu olduğunda, kara memelerinden tuzlu suda hayata adapte olan formların bulunması bilim insanları arasında yarışa dönmüştü, işte böyle bazı spesifik konularda kayıp türler ifadesi aynı kargaşayı yaratmayacaktır örneğin; nitekim söz konusu türlerin fosilleri keşfedilene kadar da benzer ifadeler kullanıldı da zaten. Ama insanlar dahil pek çok memeli için günümüzde böyle bir şey pek söz konusu değil.

Homo Sapiens Sapiens'e kadar olan türlerin önemli bir kısmı detaylarıyla zaten biliniyor, özel olarak hani nerde diye geniş çapta aranan bir tür bildiğim kadarıyla yok. Bu konuda bilgimiz Homo Sapiens Neanderthalensis ile Homo Sapiens Sapiens arasındaki akrabalığın hangi zaman dilimindeki ve hangi bölgedeki ortak ataya dayandığını çzöebilecek, yine aynı konuda modern insanlar üzerinde fosillerden alınan DNA ile genom projesi yürütebilecek derecede geniş ve net :)

Metro 2033'te o dediğin muhabbetler vardı (telepati, telekinezi vs) bende onun olacağına inanmıyorum ama şuna inanıyorum ki bir nükleer felaketten sonra radyasyon yüzünden mutasyona uğrayabileceğimiz. Ve bu mutasyonunda bizi kökten bir değişime sürekleyeceğidir. Sonuç ne olabilir bilmiyorum ama bilimsel olarak okuduğum makalelerde bunun mümkün olabileceği söyleniyor. Bilmiyorum bilim camiasında yada akademyada bunun hakkında neler söylüyorlar.

Radyasyon gibi etkenler mutasyona sebep olabilir. Bu mutasyon kansere genetik olarak daha eğilimli ya da geliştikçe deri hastalıkları artan toplumlar yaratabilir, telekinetik ya da telepatik bireyler yaratamaz. Bu tarz bir değişimin önünde biyolojiden önce fizik bulunuyor; insanın nesneleri aklıyla hareket ettirmesi ya da akıl okuması başta fiziken mümkün değil, yani benim bildiğim kadarıyla hiçbir mümkünatı yok. Ortada bu konuda yönlendirilebilecek bir enerji tarzı bir şey olduğunu farzetsek dahi(ki bu iddia gülünesi olurdu), insan beyninin bunu nasıl kontrol edeceği,arada bir bağ oluşmasın imkansızlığı gibi sorunların cevapları nedir? Bunların hiçbirinin açıklaması olmadığı gibi çoğu fizik yasalarına da doğrudan zıt kurgular, bu yüzden böyle bir şey mümkün görünmüyor.

Yazarlar ve bilimkurguyu çok seven insanlar kuantum fiziğini telepati, telekinezi, geleceği görme gibi kurgusal süper-güçleri açıklamak için bir araç olarak kullanırlar. Böyle bir film de vardı hatta ama adını hatırlamıyorum, kuantum fiziğiyle sadece popüler olarak ilgilenen herhangi bir insan bu anlatılanrda tonlarca imkansızlık ve hata bulabilir. Biyoloji, fizik, yani doğanın kendi bu doğaüstü kurguların gerçekleşmesinin önünde çok büyük engeller ve imkansızlıklar bulunduruyor.
Matrim Couthon
Üye
Bildiğim kadarıyla(bende sallıyor olabilirim eheh), iyi mutasyon diye birşey yok.Radyasyon un etkileri hep olumsuz olur.

Evrimle bende bir ara çok bozmuştum kafamı.Yanlışım varsa düzeltin, evrim artık bir teori değil.Yani teorinin halk arasında bilinen anlamıyla bir teori değil.Evrim bir gerçek.Burada "yer çekimi teorisi" ni örnek olarak gösterebiliriz.

Spoiler:
En fazla 5 sayafa, müslüman vs. ateist kavgası öngörüyorum
Mad Dok
Üye

Bildiğim kadarıyla(bende sallıyor olabilirim eheh), iyi mutasyon diye birşey yok.Radyasyon un etkileri hep olumsuz olur.

Evrimle bende bir ara çok bozmuştum kafamı.Yanlışım varsa düzeltin, evrim artık bir teori değil.Yani teorinin halk arasında bilinen anlamıyla bir teori değil.Evrim bir gerçek.Burada "yer çekimi teorisi" ni örnek olarak gösterebiliriz.

Spoiler:
En fazla 5 sayafa, müslüman vs. ateist kavgası öngörüyorum

Hayır, evrim bir teori.

Türkiye'de eğitim sisteminden dolayı taksonomi bilgisi zayıf. Halk dilinde kullanılan "teori" ile bilimsel anlamda "teori" aynı şey değildir. Teori ve yasa, ikisi de aynı derecede kesinlik, gerçeklik ve bir ölçüde reddedilemezlik belirtir, başka bir deyişle aynı anlamdadırlar.

Farkları şu, teori genel bir gerçeklikten bahsederken; yasa bu teorinin içindeki spesifik gerçeklikleri ifade eder. Örnek vermek gerekirse, kütle çekimi bir teori fakat yer çekimi bir yasadır, ikisi de aynı derecede geçerlidir.

İyi mutasyon elbette var, doğal mutasyonlar doğal seçilime bağlı olarak türün varlığı için iyi ya da kötü ufak sonuçlar doğurabilir, bunlar zamanla birikir, türleşmeyi meydana getiren oyuncular doğal mutasyonlar ve en önemlisi doğal seçilimdir.

Fakat radyasyon felaketi gibi dış etkenler bildiğim kadarıyla yararlı mutasyon doğurmaz. Aksine kanser, radyasyon zehirlenmesi vs. tonlarca hastalığı beraberinde getirir.
LovermanLoverman
Üye
Bildiğim kadarıyla evrimin teoride kaldığı kısım (bizim kullandığımız anlamıyla) maymundan türediğimiz, doğru mudur? Değilse, şuan okullardaki kitaplara evrimin girmemesinin sebebi nedir? İngiltere, Amerika, Fransa ve Türkiye'de?
Yoksa kalça kemiği 30294029 cm iken bilmem kaç yüzyıl evvelki insanın, şuanki ölçüsünü görüp buradaki değişimi inkar etmek olmaz. Gerçi ne kadar evrim oluyor bu, bilemiyorum orasını.
Matrim Couthon
Üye
Yo aynı anlamda söyemiştim bende zaten :) .Halk arasında evrim teorisi "iki neidüğü belirsizin attığı iddaa" olarak biliniyor.Oradaki "teori" kelimesinde bir sıkıntı var.

Lover, bildiğim kadarıyla ABD'de birçok eyalette Evrim müfredatta yer alıyor.Yine iskandinav ülkelerinde ve orta Avrupa ülkelerinde de.İngiltere hakkında emin değilim ama.
kurtkapankurtkapan
Üye
Mengele yaşıyor olsaydı bilirdik belkide tam etkilerini :P
Mad Dok
Üye

Bildiğim kadarıyla evrimin teoride kaldığı kısım (bizim kullandığımız anlamıyla) maymundan türediğimiz, doğru mudur? Değilse, şuan okullardaki kitaplara evrimin girmemesinin sebebi nedir? İngiltere, Amerika, Fransa ve Türkiye'de?
Yoksa kalça kemiği 30294029 cm iken bilmem kaç yüzyıl evvelki insanın, şuanki ölçüsünü görüp buradaki değişimi inkar etmek olmaz. Gerçi ne kadar evrim oluyor bu, bilemiyorum orasını.

Değil Loverman, yukarıda yazdım teoriyle ilgili kısmını.

Türkiye'de lise ders kitaplarında ben mezun olurken evrim okutuluyordu ve derste işliyorduk, ABD'de cumhuriyetçilerin ve kilisenin baskın olduğu eyaletlerde okutulmuyor, İngiltere ve Fransa'da çoğu yerde okutuluyor.

Bu saydıklarımın her birinde üniversitelerde firesiz okutuluyor, biyolog olmak için evrimden geçmen gerekiyor kabaca, evrim biyoloğu olmak da artık ülkemizde mümkün. Yine üniversitelerde evrim hakkında genel bilgi panelleri öğrencilerin isteğiyle açılıyor, bununla beraber hükümet ciddi engeller koyuyor; Anadolu'da hocaların bir kısmı kariyer korkusuyla bu tarz hassas aktivitelerde bulunmak istemiyorlar. Yine de gelişme var diyelim.

Dini öğretiler ile doğrudan zıtlaşan teorilerden biri olduğundan, evrim söz konusu olduğunda insanlar genelde tutumlarına göre taraflı davranacaktır.
CoraxCorax
Üye
ingilterede evrim okutuluyor diye biliyorum ben. adamlar darwini yamulmuyorsam 20 pound'un üstüne koymuşlardı.
FaironFairon
Üye
Evrim çıkartıldı mı yahu ders kitaplarından ? Ben ilkokuldayken ve yanlış hatırlamıyorsam eğer lisedeyken görmüştük evrim konusunu.(çok ayrıntılı değildi diye hatırlıyorum ama) Gerçi hani pekte şaşırdığımı söyleyemem çıkartıldıysa.
Mad Dok
Üye
Biz lisede oldukça uzun süre işledik, çok da iyi bir hocamız vardı, dershanede de sağlam anlattılar.
discussioncontroller