IL-2 Sturmovik: Cliffs of Dover
Rak
Üye
[video]

Oleg Maddox'un 4 yıldır "Az kaldı çıkıyor", "Seneye çıkacak, bizim oyunu görmeden sakın upgrade etmeyin!", "Ahah şaka daha değil" diyerek bizleri oyaladığı Battle of Britain nihayet önümüzdeki Mart ayında çıkıyor arkadaşlar, hooray! Terk edilmiş Rus uzay üslerini hatırlatan OGZ simülasyon forumu da bu fırsatla canlanır umarım.

Açıkçası 1941-42 İngiltere Hava Savaşları'nı konu alacak oyun neden bir Rus uçağı adı olan IL-2 Sturmovik adıyla çıkıyor, onu ancak UBI'nin finans bölümü biliyor. Mis gibi "Battle of Britain" adının neden daha barışçıl "Cliffs of Dover"a (CoD!) çevrildiği de bir muamma. Yine de Maddox yapmışsa, yapmıştır diyorum.

Görünüşe göre oyun yapı olarak IL-2'ye çok benzeyecek. Ancak DirectX 10-11 özelliklerinden ve 128 kişilik hava savaşlarından faydalanabileceğiz (ki Il-2'de de bu sayılara ulaşmak mümkün).

Neyse efendim, kalan bu 1.5 aylık sürede biraz IL-2'yle yeteneklerini geliştirip hafızalarını tazelemek isteyenler varsa TO ve OGZ-Sim gruplarına bekliyorum :)

http://steamcommunity.com/groups/oyungezersim
http://steamcommunity.com/groups/TaktikOyuncu
EnewwssEnewwss
Üye
Umarım şu geçen çıkan IL-2 gibi arcade saçmalığı ile karşılaşmayız. Eski IL-2 yi yeni grafiklerle karşımıza getirsinler yeter...
UnicornKnightUnicornKnight
Üye
sırf o arcade bozmasından (wings of prey) uzak kalabilmek adına 1946 için çözünürlük problemleri nedeniyle harici crt monitör bağlamıştım sisteme... o kadar türe uzak (hatta bir yerde seriye hakaret niteliği dahi taşıyabilecek) bir yapımdı ki, yani o kadar olur... nihayetinde konsol çevrimiydi gerçi, pc için çıkmış bir yapım olmadığından o kadar da affedilmez bulmuyorum, fakat hakikaten ömür törpüsüydü yahu... :)
Üye
sanırım dönem Londra'sını bire bir modellemişler!

obaaa, modellemeler, kaplamalar ve efektler harika gözüküyor!

creiGncreiGn
Üye
Modern askeri sim'leri sevmeyen bir insan olarak IL2'den beri başka simülasyon oynamamıştım ama, şu Cliffs of Dover videosunu görünce fena gaza geldim. Bu işi Maddox kadar iyi yapan yok sanırım.
EnewwssEnewwss
Üye
Umarım simulasyon olur.

Grafikler Wings of Prey den kötü geldi bana.
Üye
bir yerlerde bir röportaj olacaktı sanırım wings of prey' e dair oleg emminin pişmanlıklarına dair itirafı mahiyetinde, kalkıp da bunun üzerine aynı şeyi yapmazlar muhtemelen... (umarım?) :(

wings of prey' i kurmamla kaldırmam arasında çok kısa bir süre olduğundan grafiklerle ilgili teşhisine dair bir fikrim yok hocam, ancak yine de çok ama çok güzel gözüktüğünde ısrarcıyım... :D
Rak
Üye

bir yerlerde bir röportaj olacaktı sanırım wings of prey' e dair oleg emminin pişmanlıklarına dair itirafı mahiyetinde, kalkıp da bunun üzerine aynı şeyi yapmazlar muhtemelen... (umarım?) :(

Wings of Prey'de Oleg Maddox ve IL-2 ekibinin hiçbir parmağı yok(bazı flight model transferleri dışında), o yüzden öyle bir açıklama yapmış olması pek olası değil. O yüzden WoP'u bir kenara atıp, IL-2'nin tek ve sadece tek varisi olarak CoD'a bakmak daha iyi olur. Grafikler bence de WoP'a kıyasla biraz daha sönük ama eminim hasar ve uçuş modellemesi beynimizi yine uçuracak :D

Bu arada 31 Mart akşamı Cliffs of Dover'ın çıkışı ve 5 yıllık bekleyişin sona ermesinin şerefine, bir arkadaşla beraber IL-2 tanrılarına bolca Spitfire ve Bf109 kurban etmeyi planlıyoruz. Partimize katılan olursa tanrılar daha çok sevinirler eminim :D İlgileniyorsanız Steam'den ekleyiniz.
Rak
Üye
EnewwssEnewwss
Üye
Oyun çıkmış bulunmakta... Yarın denerim artık.
Rak
Üye
İlk yorumlar maalesef iyi değil. Performans i7 920 ve 590GTX'li canavar bilgisayarlarda bile oldukça düşükmüş (10-20fps arası). Ayrıca gerek training, gerek singleplayer ve multiplayer olsun genel bir "tamamlanmamışlık" hissiyatı mevcutmuş. Sesler IL-2'ye kıyasla bile pek tatmin etmiyormuş. Sanırım IL-2'de olduğu gibi oyun "bitirilene" kadar 1.5 yıl geçecektir :)
discussioncontroller