Gündem
Rajaz
Üye
İki gündür açılmadı diğer konu. Ben de önemli olayların gerçekleştiği şu günlerde böyle genel bir konu açayım dedim.

Malum, Tunus karışmıştı ilk önce. Sonra Mısır, Yemen falan karışmıştı ancak şu anda Mısır aşmış durumda tüm bu olayları.

Hüsnü Mübarek çıkıp açıklama yaptı ama, ben bile oturduğum yerden koca bir "peh" çektim. Halkın büyük çoğunluğu adamı istemiyor, adam yapışmış koltuğa bir de kıvır kıvır kıvırıyor. Adamın İsrail yandaşı da olduğu açıkça belli. İsrail de yusuf yusuf vaziyette açıkçası, elinden geleni yapıyor Mübarek gitmesin diye. Çünkü büyük ihtimalle Şii kökenli bir yönetim geçebilir, Mübarek'in yerine. Bu da İran ile yakınlaşmak demek diyebiliriz.

Başbakan gayet güzel mesaj verdi açıkçası. Ben beğendim.

Bir de Mübarek taraftarları var deniliyor. Yahu bildiğin polis bunlar? Adamlar halk kılığına girmişler. Yani böyle bir şey görmedim, büyük ihtimalle ya Cuma devrilecek, ya da ordu olaya el koyacak; çünkü polisler de azıtmış durumdalar. Kırbaçla geziyorlar bir de.
kurtkapankurtkapan
Üye
Ordu,silahlı çatışmaya geçmiyor polisle.Geçse bir,iki gün sürmez polisin pes etmesi.Sokakta hala Abramslar,havada F-16lar var.
Rajaz
Üye
Bence Asker bir nevi halka olanak tanıyor. Kendisi devirirse kendi yapacağı bir hükümet başa geçecek ister istemez. Halkıyla barışık olmayan asker bir hiç bana kalırsa. Halk da böyle olmalı, tabi pek çok asker karşıtı karşı çıkacak buna ama "hangi dünya'da yaşıyoruz şu anda?"
kurtkapankurtkapan
Üye
İlginç şeyler oluyor,ne diyeyim.
Ürdün'de aynı evreyi yaşayacak bana kalırsa.
-
İsrail dün 3 uçak dolusu "polis malzemesi" göndermiş Mısır'a.Onlarda tedirgin tabii,Uzun zaman üzerine Amerika ile aynı tarafta değiller gibi görünüyor.Amerika'nın Mısır olayında ki tutumu Mübarek'in devrilmesi yönünde.ancak Mübarek'i oraya koyanlar yine Amerika.Ne ironi.
acdervisacdervis
Mod
Bence siyaseti tek bir konuya bağlamaktansa her haber için farklı konular açmalıyız. En azından "ideolojik" kavgalar azalır.

Neyse, iyi oluyor iyi. Sonuç ne olacak bilemem de, Mübarek'i atsınlar ülkeden.

ancak Mübarek'i oraya koyanlar yine Amerika.Ne ironi.

Kaç kere oldu bu ironi :<
Rajaz
Üye
İyi de Orta Doğu projesi değişti. Şimdi içine Kuzey Afrika'yı aldı. Ne gariptir ki Avrupa abluka altına giriyor böylelikle. Zaten Avrupa'nın bir olayı kalmadı, bir tek Almanya var. Hayret, bunu köşe yazarları falan yazmadı, Tv'de de bahsetmediler, garipsiyorum.

Büyük Orta Doğu projesinde artık ihtiyaçlara göre şekillendiriyorlar bana kalırsa. Kuzeyde Rusya tehdidi, uzak doğu'da Çin'in zaptedilemez büyüyüşü ve yavaş yavaş Türkiye'nin de büyümesi falan. Türkiye'nin büyümesi ve gerçekten bir güç halini alması da Amerika'nın istemeyeceği bir şey. Bence bugünden sonra oldukça dikkatli bakmak gerekiyor olaylara. Alttan alttan ne yapıyor bu coniler?

Üste: Biz ironi olduğunu sanıyoruz. Bin Ladin hala Amerika'nın adamı değil mi?
kurtkapankurtkapan
Üye
Fransa var.İngiltere yavaşça sönüyor askeri olarak.Siyasi olarak hala bir numara kendileri.
Almanya'da Amerika'nın kontrolünden çıakbilecek bir ülke değil.Hele dünya ağır sanayisi oraya bağlıyken,Amerika orayı kaybetmemek için savaş dahi açabilir.
CoraxCorax
Üye
yeni konu açmak yerine eski konuyu açılsa? haybeye gitmesin o kadar sayfa
dodgerdodger
Üye
Bazılarınız pazarlıkların gerçekleştiği masada bulunmuş gibi yazıyor. Asıl ben ona şaşıyorum.
Rajaz
Üye
O Türkiye ile ilgili konu abi. Bence bazı konular ayrılsa daha iyi.

Beni kastettiysen eğer fikrimi söylüyorum. Ucundan bilgili olduğumu düşünüyorum, okulumla da alakadar olduğunu düşünürsek.
kurtkapankurtkapan
Üye
Bazı dünyevi gerçekleri görebiliyoruz,zekiyiz,araştırıyoruz diyelim.
Bu tartışma kapatıldı.
Aktif Başlıklar
discussioncontroller