Forumu Eski Güzel Günlerine Döndürmek
SmoKiNg ACESmoKiNg ACE
Üye

Direk moderatöre şikayat edin işte.

Moderatör olsa zaten...
aztek
Üye

Direk moderatöre şikayat edin işte.

Moderatör olsa zaten...

İlk mesajı okuduysan konunun açılış amaçlarından biri bu zaten ve düzeleceği söyleniyor.(?!)
dodgerdodger
Üye
Jedi Panelvan siteye cep telefonundan giriyordu zaten. Mobil site kapanınca giremez oldu haliyle.

Laçin desen çoğumuz biliyoruz neler olduğunu. Hadi aslında burada olmadığını varsayarsak bile nasıl gittiğini bildiğimizden,kimsenin yapacak birşeyi yok..

QQ - Kısacası forumun genel kullanıcı profili ile alakası yok bu iki örneğinin.

Diğer yandan forumda mod yok resmen. Bilmiyorum Tanistlin ile Ezel nerelerde,ne yapıyorlar ama ortada kimseler yok. Geçen birisi küfürlü cevap yazdı 2 gün orada kaldı resmen.

Dergi yazarlarına bekçilik yapın demiyor kimse ama sadece derginin aylık konusu dışında yüzlerce konuya günde 2dk göz gezdirseniz fena olmazdı. Belki geziyoruz diyorsunuzdur ama 1 saat içinde 100 mesaj atılan bir konu dikkatleri çekse gerek. İlk forum dönemide böyleydi,şimdi de böyle. O zamanlar gerçi roko başımızdaydı. Şimdi kimse yok ;P

Ayrıca eskiye nazaran forumda kullanılan küfür miktarında artış var. Bende furyaya katılıyorum belki ama bazen can sıkıyor(sıkıyorum). 4chan geyiği had safada. Her sayfada "fuck"lar almış başını gidiyor. Gerçi bu tip şeylere herkes aynı gözle bakmayabilir o yüzden karışık bir konu.

Öte yandan önceki sayfada denildiği gibi forumun "çok düzeyli" olmasıda buradaki adamı sıkar. (Eğer bunu sağlayabilecek bir mod kadrosu getirirseniz tabi)

Benim bu yöndeki fikrim ise basit. Yeni bir mod kadrosu oluşturursunuz, o kadro sürekli forumlarda dolaşır eder. Bunun dışında 1-2 ceza belirler ona göre hareket edersiniz. Modlarda şaka ile hakaret arasındaki farkı ayırabilirse insanlar hem mevcut 4chan geyiklerini (!) kullanırlar falan filan. (Aaa o ne demeyin,hepiniz neyin ne olduğunu biliyorsunuz sevgili forum kullanıcıları)
neRon
Üye

Yok yeterli sayıda moderatör.

Bu konuya ben de değinmek istiyorum. Moderatör alınacaksa bu forumun içinden olmamalı. Çünkü moderatör olan bir adamın yazım tarzı değişiyor, daha soğuk, daha mesafeli oluyor. Örn creign'in vb düzgün yazarların moderatör olmasını istemiyorum. Bu adamlara garezim olduğu için mi? Hayır, sadece bu kişilerin yazacağı postların daha resmi bir havaya bürünmesinden korktuğum için. Dergide yeteri kadar çalışan var, ara sıra foruma girip ortamı yoklamak çok zor olmasa gerek.
MustaTheUA
Üye
Forum moderasyon yüzünden mi, üyeler yüzünden mi yoksa yeni görüntüsü ve yapısı yüzünden midir eski halline öyle bir iki şeye tabiri eğer caizse ''ayar çekmek'' ile dönmeyecek ne yazık ki. Sanıyorum ki bu başlığın açılmış olmasında forumun eski online kullanıcı sayısına ulaşamaması, eskisi gibi mesaj düşüyor olmaması hatta tabandan gelen bazı üyelerin bile foruma uzun aralar sonucu yazıyor olması ve yeni üyelerin foruma bir şekilde adapte olamayarak ayrılmaları, son olarak nedense küfür kelimelerinin ingilizce yazılınca bir anlam ifade etmiyorlarmış gibi tolare edilmesi nedenleri var.

Hani forum şöyle oldu gibime geliyor, bir laf vardır ''Nerede o eski bayramlar'' diye. Hani artık forum da bu hale geldi, ''Nerede o eski forum, o eski muhabbetler.'' Yani demek istediğim forumun tadı kaçmış değil ancak eskiki tadı da vermiyor kesinlikle.
dodgerdodger
Üye
Şimdi birisi gelicek "ahh buyukbaba vardı bir zamanlar" yazacak ondan korkuyorum ;P
Creator
Üye
Mod alınsın ama sitede takılan biri alınmasın. Sonra herkes heves yapıyor "banada bi gün rütbe verirler ehihihihih @_@" diyerek hardcore mod rolü kesmeye çalışıyor. Hayır tanımasam neyse diyecem ehe.

Foruma yazmayan birkaç kişiyi tanıyorum ben. Onlarda aynı konulardan sıkıntılıydı. Ne bileyim eskiden (miniktik belki neden bu olabilir) ilginç konular olurdu falan hoşuma giderdi yazmak. İlginç pek bişi bulamayınca insanlar pek girmek istemiyor herhalde. En azından ben foruma girip yazdığım şeylerden pek zevk almıyorum. Bazen geyik olduğunda yazıyorum, bazen tartışma varsa bazen biri birşey sorarsa falan yazıyorum. Bir süredir pek eğlenmiyorum özetle.

edit: büyük baba da salatalıkta candır bu arada sdf.
LovermanLoverman
Üye
Blight'ın söylediği şeye kısmen katılmakla beraber, sürekli aktif olan moderatör sayısının az olduğunu düşünüyorum.
Forumda bir çok kez dile getirdiğim ve belki de milyonlarca kez dile getireceğim şeyleri tekrar dile getireyim bari. Moderatör sayısı az diye daha evvelden de söylemiştim. Elbet birisi çıkar sonunda olm bu adam çene yapıyor, kafa ütülüyor ama çıkarı mı var ki yapsın, demek ki seviyor diye düşünür ve dikkate alır. Umarım.

Herkese merhaba,

OGZ Online’ın forum kısmı bizim için çok önemli, oyuncuların bir araya gelip her konuda birbirini rencide etmeden tartışabilecekleri, birbirlerinden yardım alacakları, hepsinden önemlisi kendilerini dostlar arasında hissedecekleri bir forum olacaktı. Uzunca bir süre de bunu başardık. Laçin’den Jedi Panelvan’a uzanan :) geniş bir yelpazede çok değerli kullanıcılarımız var…dı.

Laçin'den, Jedi abime kadar hepsini bir anda geri döndürebiliriz. Burası halen daha eski OGZ ruhunu kaybetmedi. 3 sene evvel geldiğimde duyduğum bağlılık duygusunu kaybetmedim sonuç itibariyle.
Ama hararetin olduğu yerlere bir göz atmakta fayda var. Laçin'in küsüp gitme sebebi de bu hararetli noktalardan bir tanesi.

Maalesef forumu herkese serbest bir kürsü olarak kurgulamak yaptığımız en büyük hatalardan biri oldu. Düzeyli ve mantıklı tartışmaların hepsinin geçtiğimiz aylar içinde düzeysiz, çocukça başlıklara dönüştüğünü üzülerek gözlemledik. Buranın keyifli ortamından haz almamaya başlayanlar terk-i diyar eyledi. Bunda en büyük hata bize ait.

Bu tarz özetlemek yerine şöyle yapmayı seçiyorum ben. İnsanlar çok fazla "takmamaya" başladı buradaki yakaladığımız o samimiyeti. Kimseye bir gönderme yapmıyorum, açıkça burayı takmadığını söyleyebilenden, davranışlarıyla belli edenlere kadar herkeste bi "takmam, alay ederim, söylerim arkadaşlarıma beraber ederiz" furyası var. Eskiden bu yoktu. Laçin büyük ölçüde verdiği samimiyeti geri alamamaktan gitti. Ben öyle düşünüyorum. Çünkü alaylar oluyordu.
Bu alaylar bizde bir "alışkanlık" halini aldı. Kendimden yola çıkıyorum, şu yaşı ufak olan üye ile hep alay ediyorum. Şimdi ben forumu bıraksam, 1 yıl sonra döndüğümde belki de bir sürü arkadaşı burada olacak ve sayfalarca alay edecekler benle. Ne kadar moral bozucu olduğunu biliyorum. (!)
Forumun diğer kısmındaki alay aşkınlığını ise gruplara böldüm. OGZ'nin o eski tatlı-sert bölünmeleri (hani istanbul-izmir-ankara be abi) bir anda x üyesini sevmeyenlerin toplaştığı yahut kafası trollemekte uyuşanların buluştuğu yahut ne bileyim (IRC kızma) irc odalarında tanışan kaynaşanların buradakileri pek tınmadığı bölünmeler haline aldı. Ben böyle görüyorum. Şöyle örneklemem gerekirse kesin bir şey gösteremem. Ama seziyorum.. Burada tanışıp irc odasında dostluk ilerleten, ondan sonra orada saatlerce muhabbet edip buraya 2 satır yazan üyeler var. Bu da güzel bir şey değil, gelin buraya mesela, di mi?
Sonra msn'de toplu karar alıp kasti üye trollemeler, bunun üstünden eğlenmeler.
Bunu dert edeni "haha taktı adam" gibi bir tavırla karşılamalar.. Bilmiyorum, bunlar eskiden fazla olmuyordu.
Tam şuraya da vurgu yapayım, eskiden birbirlerini tanımayan üyeler bir saygı ve sempati ile yazarlardı birbirlerine. Şimdi birbirlerini tanımıyor olsalar bile alay edebiliyorlar.

Bu hatamızı gidermek ve OGZ Online’ı istediğimiz düzeye getirmek için, moderasyon konusunda daha sıkı olacağımızı söylemek istiyorum. Bundan sonra özellikle trolleme, başlıkları dejenere etme, konu saptırma, üstü kapalı küfür etme/terbiyesizlik etme, bir kişiye yüklenme gibi hareketlerde bulunanlara hızla müdahale edeceğiz.

Moderasyon konusunda daha sıkı olunacağına inanmadım, inanmayacağım. Ne zaman oralarda eksik var desek hep kendi kendinizin polisi, işte biz zaten buradayız, yapıyoruz türevi cevaplar aldık.
Tamam, her yere koşulacak değil ama en azından moderasyonun dikkat etmesi gereken başlıklar var. Siyaset konuşulan başlıklar gibi. Orada kimi zaman (evet, ben de suçluyum) bel altı geçirmeler o kadar çok oluyor ki, insan hemen bir dilekçe yazıp at savcılığa uğraşsınlar diyor içinden. Yani, ideolojik konuların, politik konuların tartışıldığı başlıklarda biraz daha uyarı ve düzenlemelerin olması lazım.

Ben kalkıp komünist dengesizler gibi ileri ve haddime düşmeyen bir ithamda bulunmamalıysam, (direkt bir forum üyesine, yahut bir siyasetçiye) bir başka üye de hükümetten yakınırken "şerefsizler, bunlara oy atanlar hebele" dememeli. Derse o mesaj editlenmeli, üye uyarılmalı. Mehmet Kentel kişisi bunları çekip çevirebiliyordu. Jesuskane çeviremiyor demiyorum, ama varlığını sadece "doruk noktasında" hissediyoruz.
Bence sizler, Serpil abladan Sinan abiye haftada en azından 1,5 - 2 gün forumu ziyaret etmeli ve yarım saat dahi olsa post kasmalısınız. Otomatikman "kırmızıyı görünce" üyelerin sertlikleri de azalacaktır bana göre zamanla.=D
Neyse..
Dindar, ateist tartışmalarını aştık Allah'tan. O konuda uzun süre tekrar sorun yaşayacağımızı sanmıyorum.

Bunu kişileri cezalandırma amaçlı değil, OGZ Online forumlarını eski, düzeyli, saatlerinizi geçirmekten keyif aldığınız bir yer haline getirme amaçlı olarak görün lütfen. Burası bir han, oyuncuların her gece uğradığı bir han. Bu hanı keyifli, ateş başında sohbet edilen bir sığınak haline getirmek de hancının görevi.

Moderasyon hataları yüzünden gereksiz ban yiyen arkadaşlardan kocaaa bir özür dilenmeli bence. Bir kişi salak dediği için 6 gün banlanıyor, diğeri küfür ettiği halde "bu adam iyi, kafa adam" statüsüne alınıp ceza almıyorsa orada hep tartışma olur. Kimsenin moderasyonun ban-kantarına güveni kalmadı burada.
Dark_Lord'un uğradığı bir haksızlık örnektir gözümde.

Velhasıl, forum hala şahane. Biraz daha aktif moderatör, biraz daha kırmızı, biraz daha kırmızı yorumu, biraz daha yeni aktif üye gerekiyor.
ElladanElladan
Üye
Öyle bir şey söylenmedi fakat herkeste yeni moderatör alınacak beklentisi ortaya çıktı. Eğer olurs diye söylüyorum ben de, Creator'un söylediğine ek olarak moderatör arkadaşlar aldıkları sorumluluk yüzünden foruma eskisi gibi katılamıyorlar.

Eğer yeni moderatörler alınacaksa bence moderatör olduklarını belli eden hiçbir işaret olmasın, girdikleri konularda normal kullanıcı gibi görünsünler ve kendilerine verilen yetkileri kullansınlar. Tanistlin ve Hannibal_King'in moderatörlüğünün devam etmemesi düşüncesine ise karşıyım. Bence her ikisi de pekâlâ yapabilirler işlerini.
AtKafası
Üye
Mod lazımsa ben olurum ya.
Bu tartışma kapatıldı.
Aktif Başlıklar
discussioncontroller