İslam İnancı ve Tanrı Algımızı Düzeltmek Üzerine
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
@westgrey

Dediğin doğru. %90'ından fazlası da büyük ihtimalle öyle zaten. Fakat %1'i bile gerçek olsa yeterlidir benim için. Bunlar benim öne sürdüğüm teoriler değil, kur'anda yazıyor. Cinlerin neler yapıp yapamadıkları veya uzay ve zamandaki pozisyonlarını ben uydurmadım. Cinlerin savaşa katılması ise buhari'den alıntı. Hatta sahabe olan cinlerden birinin bir savaşta öldüğü ve çok iyi biri olduğu da yazıyor.

Sadece bana ait olan tek ifade dedemin cin görme vakası idi. Diğerleri kutsal kitapta yazan şeyler. İnanma zorunluluğumuz yok zaten.

Ayrıca cinlerin hep uzaylılar olduğunu düşünmüşümdür. Uzun yaşamaları, teknolojide ileri olmaları, hızlı hareket edebilmeleri, insanlara benzememeleri vs.. vs.. Aklıma hep ufo belgesellerini getiriyor. Yani cinleri ellerinden ayaklarından ateş fışkıran fantastik bir şey olarak düşünmemiz gerekmiyor. Bizden daha önce yaratılmaları bizden ileri bir medeniyet olmaları için yeterli sanırım. Üzerinde konuşulması gereken konular bunlar.
FeylingFeyling
Üye
Westgrey ve Hatake, dalga geçmeden yorum yapabilirsiniz. Bu dalgalarınız için hiç şikayet gelmediğini de belirteyim. Anlayışlı insanlarla muhatabsınız yani. Şimdi "normal" devam edelim.
FaironFairon
Üye
İşimize gelince değil. Forumun geri kalanında zaten kendi insiyatifimizi kullanıyoruz. Gri bölgede kendi insiyatifimiz + şikayeti göz önünde bulunduruyoruz.
FeylingFeyling
Üye
Çizgi çekmek için yazıyorum. O konunun burasıyla hiç bir alakası yok. Bundan sonra konuyla ilişkisiz mesajları tabii ki sileceğim. Sen istediği bambaşka bir şey olan 4. kullanıcısın. Dikkate alıyorum hepinizi. Çizgi bu kadardı.

Edit: Arkadaşlar lütfen. Çok içten söylüyorum, moralimin ağzına sıçtınız. Lütfen uzatmayın.
The Hitchhiker
Üye
Allah aşkına ya adam iyi niyetiyle bir şey söylemiş ona verdiğin cevaba bak. Cinssiniz hakkaten.
Dark_BlueDark_Blue
Üye
Bilim bize öğretebilir, ve sanırım kendi kalplerimiz de bize artık etrafta hayali destekler aramamamızı, göklerde müttefikler yaratmamamızı ama bunun yerine bu dünyayı, kilisenin yüzlerce yıldır yaptığı yer yerine, yaşamak için uygun bir yer haline getirmek amacıyla kendi çabalarımızı kullanmamız gerektiğini artık öğretebilir. - Bertrand Russell

Arka sayfalarda " savaştaki cin hikayelerine " ithafen.

Dindar insanlar, tanrılarının sevgisi veya dinlerinin emirlerinin güzelliği hakkında ne söylerse söylesin, eğer davranışları başkalarına karşı yıkıcıysa ve şiddet doluysa, eğer başkalarına acı çektiriyorsa, biliniz ki o din yozlaşmıştır ve reform ciddi bir şekilde gereklidir. – Charles Kimball

" İslam iyi ama yanlış anlaşılıyor " argümanına güzel bir cevap.
cocoldplay3
Üye
Turan Dursun (d. 1934 - ö. 4 Eylül 1990), Türk yazar, düşünür, eski imam ve müftü. Çalışmaları İslam'ı ve kurucularını ağır bir şekilde eleştirir. [1] [2] Monoteistik dinler tarihi eğitimi görüp ateist olmadan önce müftü olarak çalışmıştır. İslamı açıkça eleştirdiğinden köktendinci kesim tarafından tehditler almıştır. 4 Eylül 1990'da evinin önünde suikasta uğramış ve yaşamını yitirmiştir. wikipedia dan alıntıdır.

Makaleleri için: http://www.turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=108

Çok bilinçsizce muhabbetler dönüyor. Herşeyi eleştirirken bir temeliniz olması umuduyla bu makaleleri bir okuyun derim. Bende inanmıyorum. Ama arka sayfalarda inanmayanların argümanlarını görünce gülesim geliyor onlara. Onun içindir ki bu makaleler ciddi anlamda düşüncelerinizi bir temele oturtacaktır. Sonuçta yıllarca müftülük yapmış ateist bir adamın düşünce dünyası inanan yada inanmayan herkese ilginç gelecektir
mmtmmt
Üye

Turan Dursun (d. 1934 - ö. 4 Eylül 1990), Türk yazar, düşünür, eski imam ve müftü. Çalışmaları İslam'ı ve kurucularını ağır bir şekilde eleştirir. [1] [2] Monoteistik dinler tarihi eğitimi görüp ateist olmadan önce müftü olarak çalışmıştır. İslamı açıkça eleştirdiğinden köktendinci kesim tarafından tehditler almıştır. 4 Eylül 1990'da evinin önünde suikasta uğramış ve yaşamını yitirmiştir. wikipedia dan alıntıdır.

Makaleleri için: http://www.turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=108

Çok bilinçsizce muhabbetler dönüyor. Herşeyi eleştirirken bir temeliniz olması umuduyla bu makaleleri bir okuyun derim. Bende inanmıyorum. Ama arka sayfalarda inanmayanların argümanlarını görünce gülesim geliyor onlara. Onun içindir ki bu makaleler ciddi anlamda düşüncelerinizi bir temele oturtacaktır. Sonuçta yıllarca müftülük yapmış ateist bir adamın düşünce dünyası inanan yada inanmayan herkese ilginç gelecektir

Amaç, İslam dinine inananlar olarak birbirimizin bu konudaki eksik ve yanlış bilgilerini düzeltmeye çalışmak ve mümkün olduğu kadar bu dinin öğretilerini, hayata bakışını ve insanı inşa etme misyonunu anlamaya ve uygulamaya çalışmak olacaktır.

cocoldplay3
Üye

Not: İslam dinine inanmayan arkadaşlar da konuyu takip edebilir, sorular sorabilir. Fakat mümkün olduğu kadar seviyeyi bozmamaya çalışalım. Cevaptan tatmin olmadığınız durumlarda veya işin "inanmak" noktasında kilitlendiği durumlarda da tartışmayı alevlendirmeyelim. Konunun asıl amacı İslam'a hali hazırda inanan kimseler olarak dogmatik fikirlerden kurtularak İslam'ı daha iyi anlamak istememizdir.

Let's begin!

mmtmmt
Üye

Dindar insanlar, tanrılarının sevgisi veya dinlerinin emirlerinin güzelliği hakkında ne söylerse söylesin, eğer davranışları başkalarına karşı yıkıcıysa ve şiddet doluysa, eğer başkalarına acı çektiriyorsa, biliniz ki o din yozlaşmıştır ve reform ciddi bir şekilde gereklidir. – Charles Kimball

" İslam iyi ama yanlış anlaşılıyor " argümanına güzel bir cevap.

Kimball'ın bu sözüne göre islam kötü ve insanlar islamı doğru mu anlıyor yani?
Bu tartışma kapatıldı.
Aktif Başlıklar
discussioncontroller