Türk astronotlar NASA’da eğitilecek
sultan ısultan ı
Üye
Türk astronotlar NASA’da eğitilecek

TBMM Genel Kurulu’nda,
Türkiye’ye uzay teknolojisinin yolunu açacak “Genelkurmay Başkanlığı ile ABD Savunma Bakanlığı Arasında Savunma Uzay İşbirliği Anlaşması”nı onaylayan kanun tasarısı kabul edildi.
Anlaşma iki ülke arasındaki uzay teknolojilerine yönelik her türlü bilgi değişimini,
araştırma, geliştirme, test ve değerlendirme programlarını kapsıyor.
Anlaşmayla ABD’nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NA-SA’nın kapıları Türkiye’ye açılacak ve Türk astronot yetiştirilebilmesi için ABD’den gerekli eğitim alınabilecek.

---
*
Her uzun yürüyüş ilk adım ile başlar
Rajaz
Üye
Abdullah Gül'ün baskısını kabul etmiş Abd demek. Wikileaks'de çıkmıştı bunun hakkında bazı yazışmalar falan.
RelentlessRelentless
Üye
Dünya bitti de Uzay eksik kaldı zaten.
EnewwssEnewwss
Üye

Dünya bitti de Uzay eksik kaldı zaten.

Hep bu yüzden geri kaldık zaten. Eğer bunu diyorsan bidaha "niye bizde almanya gibi araba üretmiyoruz, niye bizim kendi uçağımız yok niye biz ..." diye hiçbir argümanda bulunma reyis.
FaironFairon
Üye

Abdullah Gül'ün baskısını kabul etmiş Abd demek. Wikileaks'de çıkmıştı bunun hakkında bazı yazışmalar falan.

Aynen aklıma bu geldi benimde :D
HolybolyHolyboly
Üye
"benim için küçük ama Türkler büyük bir adım agalar" tadında olacak sanırım.
tozluyol
Üye
"Uzayın karanlığını ileri demokrasimiz ile teğet geçip, Mars'a doğru yelken açma zamanıdır gardaşlarım"

O değil de NASA'nın bütçesine nasıl bir katkı sağladıkta adamlar uzay teknolojisi gibi önemli bir alanı bize açtılar. Tabi doğruysa
Rajaz
Üye
Abdullah Gül ile ilgili Wikileaks belgelerine bakabilirsin ne karşılığında olduğuna. :)
kurtkapankurtkapan
Üye
Bir kaç milyon(Milyar?)dolarlık Boeing anlaşması.
İyi yanları olmayacak değil.Astronot eğitimini tepeleme öğreneceğiz mesela.HVK'nın programındada uzaya insan çıkarma var zaten.2023'e kadar yapmak istediklerimiz arasında yer alıyordu yamulmuyorsam.
tozluyol
Üye
Haa şimdi hatırladım o zımbırtıyı...
EnewwssEnewwss
Üye

"Uzayın karanlığını ileri demokrasimiz ile teğet geçip, Mars'a doğru yelken açma zamanıdır gardaşlarım"

O değil de NASA'nın bütçesine nasıl bir katkı sağladıkta adamlar uzay teknolojisi gibi önemli bir alanı bize açtılar. Tabi doğruysa

Bu işede siyaset karıştırdınız ya...
Spoiler:
image

Bir kaç milyon(Milyar?)dolarlık Boeing anlaşması.
İyi yanları olmayacak değil.Astronot eğitimini tepeleme öğreneceğiz mesela.HVK'nın programındada uzaya insan çıkarma var zaten.2023'e kadar yapmak istediklerimiz arasında yer alıyordu yamulmuyorsam.

Bu eğitimlerde büyük ihtimalle hava kuvvetlerinin programındaki çalışmalarla paralel olucaktır.

Sonuçta biz şuanda havacılık ve uzay teknolojisinde amerika rusya ve çinin çok gerisindeyiz. Belli bir seyiveye gelene kadar teknoloji transferi yapmak zorundayız. (WWII sonunda da amerikan ve ruslar, almanlardan almışlardı pekçok şeyi) Daha sonra kendi teknolojimizi üretebiliriz.

Ki havacılıkta üretilen projelerden artık uzay olmasada havacılık konusunda bağımsızlığımızı kazanmaya başladığımız anlaşılıyor.

Ülkenin bağımsızlığını ve geleceğini en derinden etkileyen böyle konularda siyasi yaklaşımları bırakalım. Aklın ve mantığın yolu birdir. Herşeyi aşağılama huyundan vazgeçin.
discussioncontroller