Türk astronotlar NASA’da eğitilecek
kurtkapankurtkapan
Üye
Hava kuvetlerinin programı onun programı diye bir şey yok yalnız.Programı hava kuvvetleri yürütür.Amerikada öyle.Mekikler, Hava Kuvvetlerinin malıdır.NASA kiralar.
EnewwssEnewwss
Üye
Dediğimi anlamadın: Diyorum ki "bu olayda senin bahsettiğin programın bir parçası."
RelentlessRelentless
Üye

Dünya bitti de Uzay eksik kaldı zaten.

Hep bu yüzden geri kaldık zaten. Eğer bunu diyorsan bidaha "niye bizde almanya gibi araba üretmiyoruz, niye bizim kendi uçağımız yok niye biz ..." diye hiçbir argümanda bulunma reyis.

Her şeyin bir sırası var üstat, tekerlek yapmayı bilmeden Araba yapmayı öğrenmeye kalkarsan olmaz ki :)
EnewwssEnewwss
Üye
Ama o sıra burası bitti uzay kaldı şeklinde değil üstat. Bizim için artık vakit geldi geçiyor.

Şimdi odanda Türk lerin bayrakla uzayda çekilmiş resmi duvarında olsa gururlanmazmıydın?

Edit: Şimdi ben araba fabrikası kuracak olsam önce tekermi yapıcam?:side:
dediğim gibi teknoloji transferi meselesi.
RelentlessRelentless
Üye
Bilmiyorum valla, ilginç bir soru ama muhtemelen gururlanmazdım. Pek ilgilenmem bile. Ben daha elle tutulur şeylerle gururlanmayı seviyorum, mesela doğru düzgün bir trafik ve ulaşım sistemimiz olsaydı ben bunla gururlanırdım, boşlukta çekilmiş bir fotoyla değil :)

Yoo, elbette tekeri yeniden yapman gerekmiyor da o mecaz işte. Araba motoru yapmasını bilmiyorsan nereye araba yaracaksın misali.
Rajaz
Üye
Abi uzaya gitmek büyük olay olsa da bu şekilde olmaması gerekiyordu bence. Daha öncesinde en az 3 tane yüzde yüz yerli üretim yapan, tamamen Türk malı otomobil firmamız olmalı. Kendi savaş uçağımız, kendi silahımız olmalı. Yavaş yavaş oluyor gerçi, tamamen boktan diyemem önceki dönemlere nazaran. Başbakan'ın yerli araç sözü vermesi, genelkurmay'ın silah tasarımı yapması, üretmesi hoşuma giden şeyler. Lakin yeterli değil. Astronot eğitimi önemli elbette, boş bir nedenle almayacaklar o eğitimi, sanırım yavaştan uzaya açılacağız. Ancak çok az tok insan var Türkiye'de, çok fakir var; benim için öncelik yerli sermaye ve vatandaşın karnının doyması.
EnewwssEnewwss
Üye
Ozaman pek söyleyecek birşey kalmıyor. Uzaya gitmeyi boşlukta takılmak falan zannediyorsan ne diyim. (hayatını kolaylaştıran uydu teknolojisinden araştırmalardan vs hiç bahsetmeyelim.) Otomotiv sektörüde havacılık sektörüde gelişiyor. Ama neden uzaya çıkmamıza bıdı bıdı diyorsunuz anlamadım. Gelişime karşıtı olduğunuzu bilmiyordum.

creiGn de relentin mesajı beğenmiş. Kendisi arabalardan falan anlar zannediyordum. Dünyada kaçtane motor üreticisi var? Her araba yapan motorunu kendi üretmiyor ki. Onu geçtim dünyada adam akıllı 2tane jet motoru üreten yer var (GeneralMotors RollsRoyce) ozaman uçak da yapmayalım. Böyle bir bakış açısı hiçbir mühendise yakışmaz. F1e bile bakarsanız birçok firma mercedesten ve ferrariden motor alıyor. Onu geçtim Türkiyede uçak fabrikası açılsa uçak tamamen buradamı üretilecek zannediyorsunuz? Şuanda dünyada bukadar büyük bir processi yerine getirmeye kimsenin gücü yetmez. Boeing ve Airbus pek çok parçasını TAI gibi yerlerde ürettiriyor. Bizde böyle yapacağız.

Türk malı denince üzerindeki her civatası Türk olacak diye birşey yok. Genel tasarım ve kullanım haklarının bizim olması yeterli.

Ayrıca Rajaz karın doyması demiş. Hiçbir ülkenin başına sihirli değnek değmez. Birden zengin olamayız. Yavaş yavaş kendimizi geliştirmeli kalifiye olmalıyız. Zaten yıllarca geri kaldığımız uzay yarışında nasıl böyle bir yorum getiriyorsunuz kanım donuyor abi. Buralarda gelişirsek pekçok alanda da gelişeceğimiz aşikar. Eğer yerli sermayeye çok değer veriyorsak öncelikle askeriye nerelere para harcıyor onlara bakalım. Bugün askere gidenlerin pek çoğu sosyal tesislerde komutanlara hizmetçilik yapıyorsa, her yaz komutanlar devletin parasıyla, milletin verdiği vergilerle yaptırılmış en kral tatil köylerinde sefa sürüyorsa ne açlığı? Niye uzay projelerinden kısıpta buralara para akıtıyoruz ozaman? Bi dengesizlik olduğu aşikar. Ama onlarda düzelecek.

Velhasıl kelam. Siz beğenseniz de beğenmeseniz de sevseniz de sevmeseniz de bu yapılan haklı ve gerekli bir yatırımdır. Yapılmalıdır. İleride çok faydasını görücez.

(Hala uyduları kendimiz yapıp yabancılara fırlattırıyıoruz ezikliğe bak.)
RelentlessRelentless
Üye
Boşlukta apaçi dansı yapmak olarak falan görmüyorum. Benim derdim her şey bitti de ülke mükemmel de bir eksiğimiz o mu kaldı? Uzaya çıkana kadar bu devletin düzeltmesi gereken onca şey var ki bu ülkede, saysak uzay mekiğinin dışına kaplama olur.

Örnek veriyorum sana orada sadece, koltuk desem ona da takacaksın.

Dünyada az sayıda motor üreticisinin olması "iyi bari ya zaten az yapan varmış bizim eksikliğimiz çok bir şey sayılmaz" diyip uzaya çıkmamıza teşvik eden bir şey midir anlamadım.

Bilmiyorum valla bu iş bana ne tarafından bakarsan bak fazla erken davranılan bir iş gibi geliyor.
EnewwssEnewwss
Üye
Banada fazla geç kalınmış geliyor. en çok yanıldığımız nokta "her şey bitti de ülke mükemmel de bir eksiğimiz o mu kaldı?" noktasıdır. Devrim arabalarını izledinmi bilmiyorum. O arabanın yapılmasını engelleyen ülkeye kurulmuş o uçak fabrikalarının kapanmasını sağlayan mantığın bir uzantsı bu.

Almanlar WWIIdan çıktığında bizim 40lı yıllardaki halimizden daha harap haldelerdi. Şimdi nasıl bu hale geldiler? Nasıl bukadar geliştiler ve mekanik alanında dünyanın en iyilerinden biri oldular? Emin ol (Zayen öylesin ehi ehi) bizim araba yapmaktan daha büyük dertlerimiz var hele bi karnımızı doyuralım diyerek değil.

Çünkü herşey paralel ilerliyor.
Rajaz
Üye
Enes, öyle değil abi yanlış anladın. Herkes zengin olsun demedim ben, karnı aç olan insanları doyurmak lazım dedim. Abi inan basit şeyler aslında, toplumda iş yok, benim yakındığım bu.

Komşusu açken tok yatan bizden değildir? Şu mantık yerleşse. Hadi inanmayana da başka versiyonu yerleşsin.

Gerekli abi, gereksiz demedim. Lakin şu konumda böyle olması bana bir acayip geldi. Gerçi biraz diplomatik zafer gibi duruyor. Nasıl olsa alacak Türkiye o uçakları. Thy'nin falan boeing'den başkasına bakacağını hiç sanmam. Ancak önceliklerimizin ne olması gerektiğini söyledim ben. Bunlar olmadan bu olmasın demedim.

Ben senden iyi bilmem abi, müyendiz adamsın sonuçta. :cheer:
discussioncontroller