Pandæmonium I - Blood & Beer
AdramelechAdramelech
Üye
[center]image[/center]

Adam sigarasını ayağı altında ezerken bir süre daha izledi parlak şehri. Parlaklığı cenneti andırıyordu, ancak içindeki bu karanlığı görebiliyordu buradan bile. Şehir günahkardı ancak çok büyüktü. Büyük değişimin adımlarını küçük küçük atmalıydı.

Ancak adam yinede rahattı. Hala gücü ve kanatları vardı. Bir katliam yaratacaktı. Kan, belkide bu dünyadaki en büyülü ve en önemli şey, ona tekrar güç verecek ve acısına çare olacaktı. Şehrin dışına uzanan uzun yolları yürüdü.

Bir kaç saat sonra bir araba durdu yanında. Bir kamyon. Demon gülümsedi. Şoför onun nereye gittiğini sordu, Demon adamın gittiği yeri söyledi. Küçük bir kasabada küçük bir katliam. Tatlı kan. Kurtulan olmayacak. Mükemmel bir ziyafet.

[center]imageimage[/center]

Klasik kurtadam oyunu, ancak biraz modifiyeli olacak. Çünkü ben daha karanlık, iyinin olmadığı oyunları çok severim. Kimse iyi olduğu için değil, çıkarlarına uyduğu için rollerine bürünecek sonuç olarak burada. Kana susamış bir sivil, açlığını gidermek isteyen bir kurtadam kadar korkutucudur değil mi? Bu oyun biraz da deneysel olacak, diğer oyunları gördüm ancak farklı bir şey denemek istiyorum şu oyunda; Kurtadama World of Darkness çıkarması yapıyorum diyebilirsiniz.

İyi ve kötülerin kazanmasıyla alakalı değil oyun, hayatta kalmakla alakalı. Oyunda, tek kötüler demon veya kurtadam değil, herkes olabilir. Ölenler arasından sadece kurtadamların kimliği söylenecek, ancak kaç kurtadam olduğu söylenmeyecek.

Yani, oyunun sonunda 3 kişi kaldığınızda, gerçekten hepinizin sivil olduğuna emin misiniz?

(Not: Bu giriş yazısı giriş hikayesi değildi. Giriş hikayesini oyuncular belli olduğunda yazacağım.)

Kurallar

Spoiler:
1) Oyunculara rolleri herhangi yolla ulaştırılacaktır. Sanırım bunun için kopyala.org'u kullanacağım. roller bir kaç gün içinde kendi kendini yok edecektir böylelikle.

2) Turlar 3 gün sürecek, ancak eğer oyuncuların oyları önceden toplanırsa, neden daha önce bitirmeyeyim değil mi.

3) Özel yetenekleri olan oyuncular (kahin vs) hamlelerini özel mesajla iletsinler.

4) Linç oyları kırmızı ve bold yapılırsa sevinirim, gözümden kaçmaz böylelikle. Ancak çok da dert değil. Her tur bir kere vazgeçilme ve yeni bir kişi seçme hakkı vardır oyuncunun. Ancak bunu da kırmızı/bold yazarsanız sevinirim.

5) Simultane linç kuralı: aktif. Eşit ve en fazla oyu alan tüm oyuncular linç edilir.

6) Oyunu bu başlıkta oynayın, herhangi diğer iletişim aracında değil. Her türlü kritik/düşünce/kavga burada yaşansın, daha güzel olur. (:

7) Ayrıca, çok fazla (sayıyla 4, eğer oyuncu sayısı 10+ olursa 5) sivil öldüren siviller delirecektir.

∞) Pas diyerek turu geçebilirsiniz. Eğer herhangi turda bütün oyuncular pas derse ve aralarından bir diğerini büyü/kurtluk vesaire yolla öldürmeye çalışan kimse olmazsa ve tabi demon ile kurtadamlar öldüyse kalanlar oyunu kazanmış sayılacaktır.

Roller

Büyün roller, elbette ki linç hakkına sahiptir.

Spoiler:
[table]
[tr][td width=%50][right]image[/right][/td][td][/td][td width=%50]image[/td][/tr]
[tr][td][right]Sivil: Sıradan kişiler.[/right][/td][td][/td][td]Kurtadam: Kurtadamlar aralarında anlaşıp her tur bir oyuncuyu öldürme hakkına sahiptirler. Diğer kurtadamları oyunu başında öğrenirler. Her kurtadamın oyun boyunca bir kez dönüştürme hakkı vardır. Ancak eğer dönüştürmeye çalıştıkları kişi okültist, demon veya avcı ise, ölürler.[/td][/tr]

[tr][td][right]image[/right][/td][td]image[/td][td]image[/td][/tr]

[tr][td][right]image[/right][/td][td][/td][td]image[/td][/tr]
[tr][td][right]Okültist: Okültist iki güce sahiptir ve her tur bunlardan sadece birini bir kere kullanma hakkına sahiptir. Koruma: İki kullanımlık. Bu güçle kendini veya herhangi oyuncuyu koruyabilir. Koruma gücü linçleri, kahinin görüsünü ve kurtadam saldırılarını kapsar. Lanetleme:Tek kullanımlık. Kullanıldığı oyuncu 1 tur sonra ölür. Ölen oyuncu Kurtadam veya Okültist ise lanetleme gücünü geri kazanır. Eğer demon ise okültist ölür.[/right][/td][td][/td][td]Avcı: Oyun boyunca üç kişiyi vurma hakkına sahiptir ve vurduğu kişilerin hepsi kurtadam, okültist ve/veya demon dışındaki rollerdeyse intihar eder. Oyunun herhangi bir safhasında bu hakkını kullanabilir.[/td][/tr]

[tr][td][right]image[/right][/td][td][/td][td]image[/td][/tr]
[tr][td][right]Kahin: Kahinin özelliği, Görü gücüdür. Görü ile her tur seçtiği bir kişinin rolünü öğrenebilir.[/right][/td][td][/td][td]Demon[sup]Hain[/sup]: Kurtadamlardan birinin ismini bilen, düşmüş bir melektir. Bir sivilin bedeninde olduğundan kimse (kahin hariç tabi) onun demon olduğunu fark etmez. Demon'un ayartma özelliği vardır ve oyunda toplamda iki kez istediği bir kişinin oyunu istediği gibi değiştirebilir. Her tur en fazla bir kez kullanılabilir.[/td][/tr]

[tr][td][right][/right][/td][td][/td][td]image[/td][/tr]
[tr][td][right][/right][/td][td][/td][td]Geist: Kurtadam tarafından öldürülmüş oyuncular, 10'da 2 ihtimalle ölü bedenlerine dönüp köyde bir turluğuna daha dolaşma hakkına sahiptirler. Bir adet linç oyu verme hakkına sahiptirler. Eğer oyu kurtadama gider ve kurtadam öldürülürse, yine 10'da 2 ihtimalle bir tur daha kalma şansını elde ederler. Geistler hiç bir şekilde öldürülemez, linç edilemez.[/td][/tr]
[/table]

Oyuncular
-

Bölümler
-
[Deleted User]
The user and all related content has been deleted.
sonâdorsonâdor
Üye
Abi deşme yaramızı, ühü.

Kolay gelsin bu arada şimdiden, girer miyim bilmiyorum ama, girmezsem de iyi eğlenceler.
Jon IrenicusJon Irenicus
Üye
İnsanlarin komplike oyunlara olan ilgisizliğinin temelinde anlamak için uğraşmak gerekmesi yatıyor. En basit kurtadam bile ilk kez foruma geldiğinde çok zor ve anlaşılmaz gelmişti herkese ama ilginç bir biçimde herkes defalarca soru sorarak en sonunda oyunun keyfine varmaya başlamıştı. Bu youn da çok ilginç olacağa benziyor -eğer hakkı verilerek oynanırsa-.

Yalnız fikrimi belirtmeden geçmek istemediğim birkaç nokta var:

1) İyilerin tarafındaki bir kişi için dönüştürme yeteneği oyundan büyük oranda soğutan bir etken. En azından benim adıma böyle.

2)Okültist karakterinin gizli yeteneği olması hoş olmayacak sonuçlara neden olabilir. Herhangi bir tarafında galibiyetini etkileyecek bir şey olduğunda "ööeeeeehhh ama yani!" gibi tepkiler haklı olarak gelecektir.

3)Okültist'in kahinin koruma yeteneğini boşa çıkarabilmesi olmamış.

Bu noktalar üzerinde biraz düşün istersen.
AdramelechAdramelech
Üye
Tamamdır ekledim. (: Yok ya çıkıntılık olmamış da, haklısın bence. Ben daha çok şey yapmak istiyordum ancak sürekli kendimi frenledim uçmamak için eheh. Kaldı ki, rollerin bir kaç tanesinin ismi değişik, bir tanesi iki tane farklı rolün birleşiminden oluşuyor, bazıları modifiyeli. Aslında bilindik şeylerle oynama yaptım sayılabilir.

Bu rolleri yazarken önceki tüm oyunların ilk mesajlarına göz attım, ne eklesem ilginç olur ilgi çekici olur diye. Umarım güzel olacak bu oyun (:

Edit:

1) İyilerin tarafındaki bir kişi için dönüştürme yeteneği oyundan büyük oranda soğutan bir etken. En azından benim adıma böyle.

2)Okültist karakterinin gizli yeteneği olması hoş olmayacak sonuçlara neden olabilir. Herhangi bir tarafında galibiyetini etkileyecek bir şey olduğunda "ööeeeeehhh ama yani!" gibi tepkiler haklı olarak gelecektir.

3)Okültist'in kahinin koruma yeteneğini boşa çıkarabilmesi olmamış.

Bu noktalar üzerinde biraz düşün istersen.

1) Şöyle söyleyim, sayısal denge düşünüyorum. Hatta bunun üstüne kafa yordum en çok. Her hamlenin riski var oyunda. Sanırım bir tek kahinin görüsünü bir riske bağlamadım, o da sırf şans zaten.

2) Çok doğru dedin, Okültist kurtadam gibi karanlık bir karakter aslında, tabi güçlerini iyiye de kullanabilir. Bunu bir dürteyim ben, belki iki gizli güç yerine tek esaslı güç falan koyarım. Ama elbette, bütün güçler riskli.

3) Bunu düşündüm evet, önce sınırsız yaptım sonra sınırlar koyup über güç haline getirdim. Belki kullanma sayısını bütün oyunda bir kereden iki kereye çıkartabilirim, veya üç en fazla, ama dediğim gibi, insanların hamle yapmadan önce düşünmesini istiyorum. O özel hamleyi harcamaya değecek mi, gerçekten bu riski almalı mı? Kaldı ki, linç ve kahini görüsünü de kırabilecek kadar büyük bir koruma bu, çok kez yapılması oldukça dengesiz olacaktır diye düşünüyorum.
Amenquiver
Mod
Count me in. Rollerin bazılar uçmuş yalnız.
RelentlessRelentless
Üye
Gizli rol olayını çok sevdim, bu tarz şeylerin sayısı artmalı. Bay geldiydi ne yapacağı belli olan her karakterden. Dengeli veya dengesiz, zevk denen bir faktör de var.
geti legio
Üye
burda sadece rol mu yapıyosunuz yoksa bi oyun yapıp içinde rollermi olucak anlamadım
AdramelechAdramelech
Üye
Jon Irenicus, relentless, katılıyor musunuz abi?

@Amenquiver, abi neresi uçmuş söylersen bende bir açıklama/düzeltme yapayım ona göre. (:
Jon IrenicusJon Irenicus
Üye
Katılırım tabi ama çok aktif olabileceğimi sanmıyorum. Yani yeterli sayıda oyuncu bulabilirsen beni silebilirsin.
Amenquiver
Mod
Avcının ölmesi ,
Okültistin 4-5 yeteneği olması. Linç , görü engelleme ve kendini koruma gibi şeyler biraz dengesiz geldi bana. Ayrıca bence okültist tarafından lanetlenmiş kurtadam 1 el sonra ölsün bence.

Şimdilik böyle
discussioncontroller