Uzay'ı Neler Bekliyor?
Dark_Lord
Üye
Bu başlığı açacağımı belirtmiştim ve sözümde duruyorum..
Mağlum bir Türkiye'yi neler bekliyor? başlığımız var, Dünya'yı Neler Bekliyor?'da var. İkisini ve nicesini kapsayan uzayın neyi eksik?

Girişin ardından, konunun açılış amacına uygun bölümde olmasından ötürü içeriği de çeşitli astronomi konularını kapsamaktır.
Misal geçenlerde -yanılmıyorsam 19 Mart'ta- Ay'ın Dünya'ya en yakın olduğu söyleniyordu. Bu tarz haberler ve konular konunun zeminidir.
EnewwssEnewwss
Üye
Benim için en endişe verici durum uzayın (dünya çevresindeki orbital alanın) çöplüğe dönmesi. İşi biten uydular ve bunlardan kopan bazı parçalar orada işini yapmaya çalışan cihaz ve insanların hayatını tehlikeye atıyor artık. Dünyanın çevresinde çok fazla atık uydu var.

Gelicekte bunların temizlenmesi ile ilgili bir program başlatılır gibime geliyor.
Zaraki
Üye
Benim beklediğim favori takım yıldızım olan orion'un en büyük yıldızlarından biri olan betelgeuse'un önümüzdeki bir iki yıl içinde süpernova ile patlayacak olması. Bizim güneşimizin çapının yaklaşık 600 katı kadar büyüklükte olan bu dev patladığında ay ışığını bastıracak kadar parlak olacağı söyleniyor.
ryuukryuuk
Üye
1-2 yıl değil, tahminler çok daha geniş aralıklarda. Ne zaman supernova olacağı henüz bilinmiyor, yani şu an bile olabilir, ya da milyon yıl daha sürebilir.
Zaraki
Üye
Benim için uzak olması da yakın olması kadar güzel bir olay, uzak olursa sevdiğim takımyıldızının uzun süre daha gökyüzünde seyredebilecek olmam,yakın olursa da insan ömründe çok nadir görülebilecek böyle bir süpernovaya şahit olacak olmak heyecan veriyor. Gerçi yakın olduğunda takım bozulacak o biraz can sıkıcı ama olsun :) Bizden 425 ışık yılı uzakta olduğu için şu an onun 425 yıl önceki haline bakıyor olmak bile güzel birşey.
baypalbaypal
Üye
takip
neRon
Üye

Benim için uzak olması da yakın olması kadar güzel bir olay, uzak olursa sevdiğim takımyıldızının uzun süre daha gökyüzünde seyredebilecek olmam,yakın olursa da insan ömründe çok nadir görülebilecek böyle bir süpernovaya şahit olacak olmak heyecan veriyor. Gerçi yakın olduğunda takım bozulacak o biraz can sıkıcı ama olsun :) Bizden 425 ışık yılı uzakta olduğu için şu an onun 425 yıl önceki haline bakıyor olmak bile güzel birşey.

Bu ışık yılı muhabbeti hakkında merak ettiğim bir nokta var. Uzaya çıktığımızı ve dünyadan 100 ışık yılı uzaklaştığımızı varsayalım. Uzaklaştıktan sonra güçlü ve yeryüzünü gösteren bir teleskopla dünyaya baksak ne görürüz? İnsanlığın başlangıcı?
ryuukryuuk
Üye

Bu ışık yılı muhabbeti hakkında merak ettiğim bir nokta var. Uzaya çıktığımızı ve dünyadan 100 ışık yılı uzaklaştığımızı varsayalım. Uzaklaştıktan sonra güçlü ve yeryüzünü gösteren bir teleskopla dünyaya baksak ne görürüz? İnsanlığın başlangıcı?

Uzaya çıkıp 100 ışık yılı ilerlemek her ne kadar üçüncü dereceden bir imkansızlık olsa da şu an için, teoride gerçekleştiğini varsayalım. (Çünkü 100 yıl gideceğin en az süredir, 100 yılda varabilmek kütleli bir cisim için olası değil takdir edersiniz ki) O konumdan dünyaya bakıldığında dünyayı dünyadan ayrıldığın tarihte görürsün. Çünkü alınan 100 ışık yıllık mesafenin süreceği zaman dünyaya de etkiyor.
creiGncreiGn
Üye
Işık hızıyla gidiyor olsaydık dediğin doğru olurdu fakat, ışık hızıyla yolculuk yapmadığımızı kabul ettiğimiz vakit, ayrıldığımız anı değil, eğer hala hayattaysak, çok çok daha sonrasını görürüz gideceğimiz lokasyona vardığımızda.
acdervisacdervis
Mod

En basit teorik cevap: 1910 yılındaki Dünya'yı görürsün.
baypalbaypal
Üye
birde foton çağı filan birşeyler vardı.
discussioncontroller