Uzay'ı Neler Bekliyor?
QuendarthQuendarth
Mod
Eğer 100 ışık yılı uzağa ışınlansaydık 1910 yılındaki dünyayı görürdük. Ama ışık hızıyla gidersek biz giderken 100 yıl daha geçmiş olacağı için ayrıldığımız günkü dünyayı görebiliriz ancak.
Zaraki
Üye

Benim için uzak olması da yakın olması kadar güzel bir olay, uzak olursa sevdiğim takımyıldızının uzun süre daha gökyüzünde seyredebilecek olmam,yakın olursa da insan ömründe çok nadir görülebilecek böyle bir süpernovaya şahit olacak olmak heyecan veriyor. Gerçi yakın olduğunda takım bozulacak o biraz can sıkıcı ama olsun :) Bizden 425 ışık yılı uzakta olduğu için şu an onun 425 yıl önceki haline bakıyor olmak bile güzel birşey.

Bu ışık yılı muhabbeti hakkında merak ettiğim bir nokta var. Uzaya çıktığımızı ve dünyadan 100 ışık yılı uzaklaştığımızı varsayalım. Uzaklaştıktan sonra güçlü ve yeryüzünü gösteren bir teleskopla dünyaya baksak ne görürüz? İnsanlığın başlangıcı?


Bu konu ile ilgili hep verilen bir örnek vardır. Dünyadan en yakındaki yıldıza ışık hızının %99 ı kadar bir hızla bir araç gönderelim aracın yanlış hatırlamıyorsam gidip gelmesi yaklaşık 70 yıl kadar zaman alıyor. Ancak araç dünyaya döndüğünde dünya 10000 yıl kadar ileride oluyor. Hız arttıkça hızlanan cisim için zaman yavaşlar ancak ona göre diğer herşey için zaman normal akışı ile devam eder.Bunu bilimadamları 2 deneyle ispatlamış durumda atom saatleri kullanarak sesten hızlı giden uçaklarla deneme yaptıklarında uçaklardaki saatin milisaliselerle ölçülebilecek kadar yerdeki saatlerden geri kaldığını gözlemişler. Diğer deneyde dünyanın dönüşünden faydalanmışlar bir gökdelenin tepesindeki saat yerdeki saate göre gene milisaliselerle geri kalmış. Bunun sebebi açısal hızın dünyanın merkezinden uzaklaştıkça artmasından kaynaklanıyor olmasıymış.
Mr. Web[TR]
Üye
Uzayla ilgili favorilerimden birini paylaşmak istiyorum.

image

Bu, arkadaşlar, Yengeç bulutsusudur. Dünyandan yaklaşık olarak 6500 ışık yılı uzakta bir süpernova patlamasından kalan izleri günümüzde böyle görünüyor (tabi insan gözüyle değil). Saniyede de 1500km hızla genişlemekte.
Bu bulutsuyu oluşturan süpernova patlaması ilk olarak M.S. 1054 yılında gözlemlenmiş. Patlama o kadar şiddetliymiş ki ilk zamanlarda gündüz bile gökyüzünde rahatlıkla ayırt edilebiliyormuş.

Edit: Işıkyılı ile ilgili soruları olanlara burdan güzel örnek çıkar.

Şimdi bu bulutsu Dünya'dan 6500 ışık yılı uzakta. Yani bu bulutsudan çıkan ışığın bize varması 6500 yıl sürüyor. Patlama da ilk olarak MS 1054 yılında gözlemlenmiş. Yani patlamanın ışığı Dünya'ya 6500 yıl sonra ulaşmışsa o zaman patlamanın gerçek tarihi 1054-6500= -5456 ---> MÖ 5456 yılı oluyor.
discussioncontroller