Blaxis Sizleri Dinliyor
hadicanımoradan
Üye

1-Mert Günhan kim? Oyungezer Online editörü dendi sanırım Muhabbet Kralı'nda. Moderatörlerden birimi burada? (Woİ kurucusuymuş sanırım bir de, onu söyledi programda)

Fool Arcana o. Forumda fazla yazmıyor artık. Yazıyorsada belli bölümlere yazıyor ama haberlerde falan görürsün ismini.
phdphd
Üye
Saat sekize az kaldığı için tüm soru ve cevapları bunu yazdıktan sonra okuyacağım, daha önce değinilmiştir büyük ihtimalle, kusura bakmayın:

1. Eski smiley'ler?
2. Her oyunun spesifik başlıkları olan çok sayıda konu yerine bir tane 5 milyar sayfalık konuda tartışılmasıtakip edebildiğim kadarıyla yeni üyeleri biraz soğutuyor. Biri siteye üye olup bir şey soruyor, bunun için de yeni bir konu açıyor, al burada tartışıldı bre cahil deyip 1000 sayfalık konuyu koyuyoruz önüne. Ben yeni üye olsam biraz soğurdum açıkçası. Bu düzeni değiştiremez miyiz?
3. Tükenen eski OGZ sayılarını tekrar basma veya (şimdi olmaz ama uzun vadede) pdf olarak DVD'de verme gibi bir şey sözkonusu olabilir mi?
4. Games for Windows LIVE denen hilkat garibesi sistem hakkında ne düşünüyorsun? Neden ülkemizde orijinal olarak satılan oyunların LIVE üyeliği için sahte adres kullanmak zorunda kalıyoruz?
blaxisblaxis
Admin

Merak ettiğim çok şey var fekat hem zabanan beri bilgisayarın başında oturduğun için hemi de çok sıkmamak için tek soru soruyorum Sinan abi.

Forumdaki çoğu kişinin kirlete kirlete bir hâl olduğu,dergide ise bazı yazarların hiç iplemiyormuş gibi göründüğü(belki bana öyle geliyor olabilir) Türkçe konusunda neler düşünüyorsun?Level'da iken son zamanlarınızda türleri Türkçeleştirmenin yanında kullanımınızda da bir dikkat sezinliyordum.Oyungezer'in takipçisi arttıkça bu konuya önem azaldı gibi.

Kısacası bu alıp başını gitmiş İngilizce kirliliği,sempatizanlığı hayranlığı vs. için ne düşünüyorusun?

Çok arada derede kaldık bu konuda. Çok sıkı tutarsak "eski köye yeni adet" getirmekle, Türkiye'ye ait olmayan terimleri zorla Türkçeleştirmekle, TDK'lıkla suçlanıyoruz. Haliyle biz de biraz saldık, evet. Herkesin ortak bir isteği olmaz bu konuda tabii, kimi RTS der, kimi GZS.

Benim görüşüm ise GZS'den yana. Sadece alıştığımız için kulağımıza garip geliyor, ama düşünün bilgisayara "kompitür" diyor muyuz? Sebebi 50 yıl boyunca bilgisayar ve terimlerini Türkçeleştirmek için çaba gösteren ünlü bir profesörümüz (adını şimdi hatırlayamadım, özür dilerim). Aynı çabayı biz de göstermek istiyoruz, ama sizin de desteğiniz lazım. Bulunduğunuz her platformda kullanın ki bu terimlerin Türkçe karşılığını, dilimizde yer etsin.
DERT3
Üye

o dediğin çoklu alıntılama olayı ajax ile oluyor ancak bu foruma uygun mudur bilmiyorum. çünkü sistem kaynağını aşırı derece de zorlar diye düşünüyorum bu çoklu alıntılama olayı. Bence eldeki server ı lag a boğma birden çok mesaj yazman daha iyi olabilir.

Sinan abi ye bir soru da ben sormak istiyorum :

" Zamanında türk oyun firmaları ile ilgili ufak bir dosya yapmıştınız yoğurt teknolojileri falan diye hatılıyorum. Aynı tür bir dosyayı crysis 2 gibi dünyada ses getiren oyunlar türk firmalarından çıkmaya başladığı bir zamanda yeniden yapmayı düşünüyor musunuz_?"

Siste yorulması açısından bir etkisi olucağını sanmıyorum, sonuçta şuanda da her seferinde kopyala yapıştır yaparak çoklu alıntı-cevap mesajları yazıyoruz. Sadece bizi yoruyor.

Demek istediğimi anlatamadım. Sistem yorulması sadece senin yaptığın bir olaydan kaynaklanmaz aynı işlemi birden çok kişinin aynı anda yapmaya çalıştığını düşün. her bir alıntılama komutunun SQL sistemde işlenmesi sana sistem kaynağından atıyorum 10 KB lik yer harcatıyor sen içinde 2 alıntı olan 5 mesaj ı alıntılayıp cevap versen böyle böyle mesajlar geometrik olarak artış ile sistem kaynağını acayip zorlar bir de bunu 20 kişinin birden yaptığını düşün. Gamemaster bu konuda daha bilgilidir ancak ben biraz C++ programlama mantığıyla düşününce mesajlar her bir birbirinin içinde olan matruşka bebekleri gibi bir tek düze programlama mantığıyla yazılmış kodlar gibi gelişiyor bu nedenle sıkıntı olur bir noktada.

Mesaj sayfasının 15 e çıkarılmasına karşıyım Çünkü sayfa yüklenme süresini 100 Kpbs indirme hızında 6 sn ye çıkartır bu sayfayı bir de 10 Kpbs download hızıyla devlet dairesinde yada okulda açmaya çalışan bir internet kullanıcısını hiç mi düşünmüyorsunuz Sayın OGZ forum admini arkadaşlar_?
acdervisacdervis
Mod
@DERT3: AJAX kullanmak zorunda değilsin. JS ile sunucuyu hiç karıştırmadan yapılabilir.

Tabi bundan evvel forumda yapılması gereken daha önemli şeyler var.
DERT3
Üye
@acdervis : JS aklımda hep uyarı ve mesaj pencereleri için kullanılan bir script dili diye kalmış bir de bu aralar AJAX revaçta olduğu için aklıma geldi.
blaxisblaxis
Admin

Yeni gördüm başlığı(uyuyordum), çok merak etmesem de böyle bir fırsatta bir şeyler sormadan edemeyeceğim. Sorular soruldu mu emin değilim, yetişeyim diye 8.sayfada bıraktım okumayı(yeni 15'lik sisteme göre):

1-Mert Günhan kim? Oyungezer Online editörü dendi sanırım Muhabbet Kralı'nda. Moderatörlerden biri mi burada? (Woİ kurucusuymuş sanırım bir de, onu söyledi programda)

2-Televizyonlarda, mesela yukarıdaki gibi Muhabbet Kralı'nda, oyunlarla ilgili bir program yapılsa katılır mısınız siz çağırırlarsa(şahsi olarak)?

3-İnsanlar nasıl çok uzun süre aynı FPS'yi veya MMO'yu oynayabiliyor? Ben FPS veya MMO oynayamıyorum hiç uzun süreli. Bunu merak ettiğim için soruyorum gerçekten.

4-Derginizin sayfa sayısının artması nelere bağlı? Ben, şahsen, önemli Nintendo oyunlarının iki sayfa incelenmesini isterim. En son Pokémon 2 sayfaydı, kapağa da taşınmıştı hatta, inanılmaz mutlu oldum.

5-Sizin(blaxis) köşe yazılarınız dışında kimsenin köşe yazılarını anlayamıyorum genelde. Sanırım siz anlaşılır olsun diye yalın yazıyorsunuz. Diğer köşe yazılarını anlamamam bendeki bir sorundan kaynaklanıyor olabilir mi? Bir de, eski sayılarda da Mehmet Kentel'i hiç anlayamıyordum, bu neden olabilir? "Zekân düşüktür" diye de cevap verebilirsiniz, alınmam, tarafsız bir cevap istiyorum bu konuda.

Aklıma gelenleri yazdım. Böyle bir konuşma etkinliği yaptığınız için çok teşekkürler.

Hoş kalktın Reishi :)

1- Mert Günhan bizim OGZ Online yazarımız, dergiye FF14 gibi birkaç incelemeyle katkıda bulunmuştu. Uzun süredir okulu ve işi nedeniyle uzak kaldı, ama kopmadı bizden. Şu an modluk yapmıyor.

2- Çağrılırsak, vakti de uygun olursa tabii ki... Genellikle bu tür programlarda oyunları ve oyuncuları çarmıha germek isteyen psikologlar ve konuyla alakası olmayan kişilerle dolu olduğu için, ortama biz girince çok eğlenceli olabilir :)

3- Manyek gibi oynuyoruz hemi de! FPS değil gerçi ama, en son Dead Space 2'yi 8 saatlik bir seans sonunda bitirdiğimde, koltukla bir bütün olmuştum...
Şaka bir yana, rahatsız mı oluyorsun? Yani fiziki olarak baş dönmesi, bulantı falan mı oluyor, yoksa sadece sıkılıyor musun? Eğer ilkiyse, o çok yaygın bir sorun. Benim eşimde de var, uzun süre FPS oynayamıyor (sanırım bunu söylediğim için "ultra-nazar"a tabi tutulacağım sizlerden :)

4- Planlı olarak sayfa arttırımı, o ayın bolluk ve bereketine bağlı oluyor. Mesela, çok reklam aldığımız Kasım-Aralık gibi aylarda reklama ayırdığımız sayfadan daha fazlasını dergiye eklemiştik. Sonra aynı bolluk oyunlarda olduğunda da sayfa ekliyoruz. Ama dergiye aynı anda 16 sayfa (1 forma yani) ekleyebiliyoruz. Yani dergiye 1-2 sayfa ekleyin, maliyeti düşük olsun diye bir şey yok. Haliyle, 6 sayfa ekstraya ihtiyacımız varsa, bu sefer kalan 10 sayfayı neyle dolduracağımız sorunu çıkıyor ortaya. Bu tür durumlarda, o 6 sayfayı bir sonraki aya aktarıyoruz (bkz. henüz bana sorulmamış olan "bu sayınızda neden Shift 2 ve Top Spin 4 incelemeleri yoktu?" sorunusunun cevabını da veriş oldum böylece :)

5- Hiç de bilem :) Hem eğer senin zekan düşükse, benim de düşük demektir, iyi anlaşırız seninle :) Diğerlerini bilemem ama ben yalın yazmayı seviyorum köşemi. Sebebi, kafamın mütemadiyen patlayacak gibi dolu olması. Yalın yazmadığım köşeler de oluyor arada, ama beğenmeyip imha ediyorum onları genellikle. Karmaşıklık da aslında yalınlığa uzanan çemberin izlediği yoldur. Karmaşıklık tam anlamıyla sonsuz karmaşıklığa ulaştığında, aslında en yalın haline ulaşmış demektir... Gibi...

Hem hayat zaten karmakarışık, bir de ben soru işaretleri eklemeyeyim kafanıza. Elimden geldiği kadar yalınlaştırmaya çalışıyorum herşeyi o yüzden.
stabilostabilo
Üye

Mesaj sayfasının 15 e çıkarılmasına karşıyım Çünkü sayfa yüklenme süresini 100 Kpbs indirme hızında 6 sn ye çıkartır bu sayfayı bir de 10 Kpbs download hızıyla devlet dairesinde yada okulda açmaya çalışan bir internet kullanıcısını hiç mi düşünmüyorsunuz Sayın OGZ forum admini arkadaşlar_?

Kbps'dir o.

Sayfa yüklenme süresi hangi indirme hızında kaç saniyeye çıkar, bilmiyorum, ilgilenmiyorum ve çok büyük bir fark yaratacağını sanmıyorum. Ayrıca sayfa yüklenme süresi uzasa bile bir sayfada yüzde 50 fazla mesaj görebiliyoruz, bana göre böyle olunca çok daha verimli oluyor forumda gezinmek.
blaxisblaxis
Admin

Sinan abi eskiden yayın yapmak isteyen Elessar'a mesaj atıyordu fakat forumda yok galiba bu aralar. Radyo konusunda da birşeyler yapılsa? Melkor arada yayın yapıyor yine ama mesaj atabileceğimiz biri olsa mesela aralarda yayın yapmak isteyen mesaj atsa o kişiye, gerekli şeylere ulaşabileceği, bu işi bilen biri olsa mesela?

Bence çok iyi olur...

Bence de çok iyi olur, Melkor'la konuşacağım bunu zaten haftaya.
blaxisblaxis
Admin

Saat sekize az kaldığı için tüm soru ve cevapları bunu yazdıktan sonra okuyacağım, daha önce değinilmiştir büyük ihtimalle, kusura bakmayın:

1. Eski smiley'ler?
2. Her oyunun spesifik başlıkları olan çok sayıda konu yerine bir tane 5 milyar sayfalık konuda tartışılmasıtakip edebildiğim kadarıyla yeni üyeleri biraz soğutuyor. Biri siteye üye olup bir şey soruyor, bunun için de yeni bir konu açıyor, al burada tartışıldı bre cahil deyip 1000 sayfalık konuyu koyuyoruz önüne. Ben yeni üye olsam biraz soğurdum açıkçası. Bu düzeni değiştiremez miyiz?
3. Tükenen eski OGZ sayılarını tekrar basma veya (şimdi olmaz ama uzun vadede) pdf olarak DVD'de verme gibi bir şey sözkonusu olabilir mi?
4. Games for Windows LIVE denen hilkat garibesi sistem hakkında ne düşünüyorsun? Neden ülkemizde orijinal olarak satılan oyunların LIVE üyeliği için sahte adres kullanmak zorunda kalıyoruz?

1- Eskileri bilmem de, bir güzellik olacak :)
2- Değiştireceğiz, ben başlamıştım 1 ay önce bunu yapmaya hatta, sonra kaldı... Devam edeceğim...
3- Birincisi değil ama ikincisi gayet mümkün.
4- Can çekişiyor zaten, DoW 2 Retribution bile Steamworks'e geçmiş. GfWL ölse de kurtulsak diyorum, ne diyim :)
Bu tartışma kapatıldı.
Aktif Başlıklar
discussioncontroller