Resim ile GSF'ye Girmek
Leader
Üye
Bildiğiniz veya bilmediğiniz üzere Güzel Sanatlar Fakülte'lerinin bazı bölümleri resim tabanlı özel yetenek sınavları ile öğrenci alıyor. Resim, iç mimarlık, grafik tasarım gibi bölümler.

Ben de bu sene bunun için çalışıyorum ve yaklaşık 3 aydır çizim kursuna devam ediyorum.

Giren arkadaşlar vardır mutlaka burada, hatta şu an okumakta olan falan... Görüş almak istiyorum ben onlardan. Nasıl hazırlandılar, neler yaptılar, ne kadar süre çalıştılar ve nereleri kazandılar?

Akdeniz Üniversitesi istiyorum ben. İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı veya Grafik Tasarım harika olur. Bir de garanti olsun diye seramik'i denemeyi düşünüyorum, daha az deneyen olduğu için... Ayrıca sadece Akdeniz'i değil bir kaç üniversite daha deneyeceğim ancak henüz onlara tam karar vermedim. Diğer seçeceğim üniversiteleri yoğunluğu düşük olanlardan seçmeyi düşünüyorum. Afyon Kocatepe veya Muğla Üniversitesi gibi.

Evet, öyle işte.
DreamonDreamon
Oyungezer
İnternetten bolca insan figürü bulup çizmiştim. Oturan figürlere odaklanman mantıklı olabilir zira genel olarak bu sınavlara giren modeller oturuyor oluyorlar. Öyle çok büyük bir olay sayılmaz ama çizim yeteneğin varsa zaten geçersin rahat rahat. Seramik'i boşver bu arada iç mimarlık ve grafik tasarım'la daha kolay kariyer yaparsın.
Leader
Üye
Sen girdin mi yani GSF'ye?

Bizim çok sıkı çalışmamız gerektiğini falan söylüyorlar. Gerçi ben sanırım pek iyi olmadığım için öyle diyor hocalarım. Misal son yaptığımız desen çalışmasını koyayım buraya:

http://i51.tinypic.com/15z1klh.jpg

Genelde bu kafada oluyor çizimlerim. Pek fazlasını yapamıyorum ve bu yetersiz kalıyormuş.
RelentlessRelentless
Üye
Bununla girebileceğini ben de sanmıyorum, bir de yanlış mı görüyorum bilemedim sandalyenin bir ayağı eksik sankim.
Leader
Üye
Eksik zaten ya, süre yetmedi. ;D

4 ay var sınava ve ben her gün atölyedeyim. Çalışıyorum ve şu an bulunduğum konum bu; onu da anlatmak istedim.
TheodrienTheodrien
Mod
Küçüklüğümden beri resmim çok iyiydi, ÖSS'de açıkta kalınca GSF deneyeyim dedim. Marmara Üniversitesi sınavlarına girdim. Girmeden önce de, hem GSF'de okuyan, hem de mezun olan birçok kişiden bilgi aldım. Sınavlarda torplilin aşırı derecede çok olduğunu, torpil yoksa %80 kalacağımı falan öğrendim.

Her neyse, sınava girdim ve kazanamadım. Daha ilk turdan kaybettim. Resmimin kötü olduğunu sanmıyorum, gittiğim kurslarda hep ben örnek seçilirdim. Sınavda derece yapamasamda baraj sınırından bile girebileceğimi düşünüyordum ama olmadı.

Tabi şimdi kesinlikle torpilim yoktu diye kazanamadım diyemem asla. Olmadı kısmet değilmiş. Ama eğer gerçekten düşünüyorsanız, mutlaka bu konuları da araştırın.
Leader
Üye
Ben hepsini araştırdım.

Bizim hoca şu an Akdeniz Üniversitesi'nin ilk bölümünü rahat geçeceğimize inanıyor, 4 aylık arayı da düşünürsek.

Eskiden çok dönüyormuş yurt genelinde torpil olayları ama son dönemde önüne geçilmiş. 3 sene önce Akdeniz Üniversitesi'nde 6 öğretim üyesi atılmış bu sebepten mesela. Bir de torpille girenler çoğunlukla birinci sınıfta kalıyormuş zaten.
TheodrienTheodrien
Mod
Bu söylediğim 2006 yılındaydı tabi. 5 yıl geçti, değişmiş olabilir bazı şeyler. Umarım değişmiştir :) Ben resimden soğumuştum, sonra hiç vakit ayıramadığım için de 4 senedir hiç çizmiyorum. En ufak kara kalem dahi çizemeyebilirim şu anda.

Bölüm olarak kesinlikle Grafik Tasarım tercih ederdim. Çünkü hem bilgisayar üzerinde çalışılıyor, hem de birçok firmada iş bulunabiliyor. Mobilya firmaları dahi yeni ürünleri tasarlamaları için bu kişileri kullanıyor. Çok etkin bir bölüm.
RelentlessRelentless
Üye
geçmiş projelerini bilmediğimiz için buna kıyaslayarak her hangi bir sonuça ulaşmak mümkün değil tabi ki
gelişim hızını bilmiyorum ya da kendine neler kazandırabiliyorsun belirli sürelerde ama eğer uğraşırsan 4 ay gayet yeterli bir süre
Leader
Üye
Aşağıdaki linkte çizim olayına ilk girişimden şu ana kadar ki zamanda çizdiğim şeyler var. Gelişimi görmek adına koymuştum, işe yarıcak demek ki.

http://www.sekerliyogurt.com/forum/gorsel-sanatlar/cizimlerim-leadman/
DreamonDreamon
Oyungezer

Sen girdin mi yani GSF'ye?

Bizim çok sıkı çalışmamız gerektiğini falan söylüyorlar. Gerçi ben sanırım pek iyi olmadığım için öyle diyor hocalarım. Misal son yaptığımız desen çalışmasını koyayım buraya:

http://i51.tinypic.com/15z1klh.jpg

Genelde bu kafada oluyor çizimlerim. Pek fazlasını yapamıyorum ve bu yetersiz kalıyormuş.

Evet şu an Bilkent Üniversitesi Grafik tasarım bölümünde son sınıf öğrencisiyim. Torpil olayının dönüp dönmediğini biliyorum ama, gerçekten çizgi çizemiyor olmasına rağmen bölüme girmiş insanlar vardı. Ben mesela hiç kursa gitmeden torpilsiz girmiştim, benim gibi kursla falan uğraşmadan giren insanlar da var bölümde.
discussioncontroller