Resim ile GSF'ye Girmek
comansnala
Üye
Bizim bölümün hatırı sayılır hocalarından birinin kızı da 2. senesinde girmişti ama kız yetenekli ve çalışkandı bildiğin (bence). Ona rağmen diğer hocalar bir tuhaf mesafe almışlardı kıza ilk başta. Neyse sonra ortam sakinleşti, hak yerini buldu. Demem odur ki zaten mügsf ve msü'de torpile mahal olamayacak kadar samimi bir ortam oluşmuş durumda, en azından benim tanıdığım hocalarım böyle birşeye mahal verecek kişilikte değillerdi zaten. Neyse tebrikler tahsil hayatında başarılar(bana benzemez inşallah : ))
Ayrıca @Ashandle'dan da cvp bekliyorum merakla : ).
emreslayer
Üye
Bu sene ÖSS çalışmalarımın yanında bir de yetenek sınavını deneyeceğim endüstriyel tasarım dalında. Yeni konu olarak açacaktım aslında da, buraya sorsam da olur diye düşündüm. Yetenek sınavı ile öğrenci alan okullar hangileri şu anda ? Hani Mimar Sinan, Marmara, Yeditepe vesaire var da, Anadolu Üniversitesi gibi ayrı kontenjyanla yetenek sınavı ile alan diğer okullar hangileri acaba ?

ÖSYM'nin sitesine baktım belki birşeyler vardır diye de, site çok karışık. Kendimi kaybettim.

Tam bilgi alayım diyorum çok geç olmadan. O yüzden şeettim böyle.
comansnala
Üye
ÖSS çalışmalarının yanında yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara girmek istersen, düzgün bir güzel sanatlar okuluna bu şekilde giremezsin. Genel düşüncenin aksine "güzel çiziyorum resim bölümüne girerim hertürlü" diye birşey yok maalesef. Bu okullara girebilmek için çok çalışmak lazım. Senin çizimlerini ilgili başlıkda takip ettim ama çok hatırlamıyorum : ). Çalışmalarını paylaşırsan ya da link verirsen en kötü biraz yardımcı olabilirim sanırım nacizhane : ).
threepvoodoothreepvoodoo
Üye
Herkese merhaba. 24 yaşındayım. İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde okuyorum. Kendimi bildim bileli resim okumak istemiştim. Nasıl olduysa kendimi edebiyatta buldum. 3 senedir kör topal idare ediyordum, ancak dün en sonunda kararımı verdim: GSF için hazırlanacağım. Daha fazla kendimi kandırmak istemiyorum. Şu anda Akdeniz'deyim ve yine Akdeniz Ü. GSF'yi kazanmak istiyorum. Önümde bir seneden birazcık daha fazla bir zaman var. Kendimi yetenek sınavına hazırlanmaya adamaya hazırım. Bu kararı vermemde tabii ki resme olan tutkumu ve az buçuk da olsa yeteneğimi göz önünde bulundurdum. Amacım ciddi bir şekilde hazırlanmak. Birkaç sorum olacak.

1. Yetenek sınavına hazırlık kursunu seçerken nelere dikkat etmek gerekir?
2. 1 sene gibi bir sürede bu işin üstesinden gelinebilir mi? (Tabii ki çok sıkı bir çalışmayla beraber)
3. Kurs dışında evde bakınabileceğim kitaplar var mı? Varsa, ekstradan böyle bir şey yapmak işe yarar mı?
YacatismaYacatisma
Üye
Kurs seçiminde verebileceğim en önemli tavsiye öğrenci asistanlar yerine, gerçekten bir hocanın ders verdiği bir kursa gitmen. Yaklaşık 1 sene gittim ben kursa, asıl hoca her sınıfa 10dk uğrayıp bişiler geveleyip çıkıyordu, ben bu durumdan çok rahatsızdım mesela. Çünkü asistanlar hoca gibi püf noktalarını iyi gösteremiyorlar/ anlatamıyorlar.

Akdeniz ünisinin kıstasını bilmiyorum ama ilk girdiğim sene Mimar Sinanın barajını geçemedim, Marmarada ise barajı geçip bölüm sınavlarında takılmıştım. 2. sene kursa gitmedim kendim evde çalıştım youtube daki eğitim videolarını izleyerek, tabi temelim olduğu için zorlanmadım. Kursa gitmeden youtube ile hazırlanmanı kesinlikle önermem. Neyse yüksek puanlar kazandım ama başka talihsizlikler oldu giremedim okula. Bu sene büyük konuşmayayım ama kazanacağım.

Kitap yerine youtube a yönel. Tabi burada dikkat etmen gerek akademik çizim öğreten (proko gibi) kanalları takip etmen.

Kişisel tavsiyem ise resim bölümünden ziyade, ileride iş sıkıntısı çekmeyeceğin ama aynı zamandan resim yapma tutkunu da devam ettirebileceğin grafik tasarım, endüstriyel tasarım ve iç mimarlık gibi bölümlere kanalize etmen yeteneğini.

Başka sorun varsa cevaplayabilirim.

Beğenenler: threepvoodoo

discussioncontroller