iPod & iPod Touch
dodgerdodger
Üye
Bu bölümde böyle bir konunun olmaması garibime gitti,zaten yakın zamanda edinceğim için açayım dedim ;D

Zamanla konuyu geliştiririz ama araştırdıkça bu alete aşık oldum. Şimdi "iPhone vs iPod Touch" olayına girersek cevabım iPod olur.

Çok küçük farklar dışında birbirinin aynısı olan iki alet. Bariz farkları ise elbette telefon,3g özellikleri. Aradaki fiyat farkı yaklaşık 1000tl(?)

Almanya Apple Store'da 32GB iPod Touch 299€, 16GB iPhone 4 600€ ~ (Apple Store dışındaki yerlerde fiyatlar biraz daha düşük. Saturn,MediaMarkt vs)

Elimde gayet güzel bir Nokia N86 8GB var. Müzik ihtiyacımı da gideriyor güzel güzel. Fakat ben bu alete çok sulandım :F 32GB fiyatları 210 € civarında dolaşıyor ebay.de adresinde. Kendi telefonum üzerinden iPod'a wi-fi dağıtma imkanı buldum gayet. Evet yanımda 2 alet taşımış olucam belki ama hali hazırda gayet kaliteli bir smartphone sahibiyken iphone için 1000tl'ye yakın fark vermek mantıklı mı? Bence değil. Zaten wi-fi olan yerde ipod oluyor sana iphone (wirofon kullanıyorum mesela)

Aramızda kullananlar var mı? Düşünceleri nelerdir? Haziran gibi alınca zaten ben bu konudan paylaşımlarımı yaparım =)
dodgerdodger
Üye
Kafama takılan bir konu ise yeni jenerasyonun ne zaman geleceği? Bakıldığında bugüne kadar genelde 1 yıl ara ile yeni bir iPod Touch piyasaya sürülmüş (Eylül civarları) Şimdi ben bunu Haziran'da alıp, Steve amca Eylül'de 5G satışa çıkarırsa üzülürüm. Ama sırf yeni jenerasyon için de 3-4 ay bekleyemem gibi :/
sultan ısultan ı
Üye

Kafama takılan bir konu ise yeni jenerasyonun ne zaman geleceği? Bakıldığında bugüne kadar genelde 1 yıl ara ile yeni bir iPod Touch piyasaya sürülmüş (Eylül civarları) Şimdi ben bunu Haziran'da alıp, Steve amca Eylül'de 5G satışa çıkarırsa üzülürüm. Ama sırf yeni jenerasyon için de 3-4 ay bekleyemem gibi :/

iPhone 5 Eylül tarihi kesinleşti gibi
iPod larda beraber acıklandıgından aynı tarihte bekleniyor.
..
oropheroropher
Üye
ben ipod Touch kullanıyorum ve son derece memnunum..
mevcut telefonumu çok sevdiğim için iPhone'a ihtiyaç duymuyorum, telefon özellikleri dışında iPod Touch son derece cazip..
o nedenle eğer hazırda iyi bir telefonun varsa iPhone'dan ziyade iPod Touch'ı tercih etmen daha faideli olacaktır diye düşünüyorum..
dodgerdodger
Üye
Sonunda aldım :F

Gittigidiyor üzerinden, 555tl - 6 taksit. %10 indirim kuponum vardı. 505 TL'ye geldi. Spot sanırım ama herhangi bir sorunu yok.

iPhone 4'lere göre hissedilir derecede ince, gayet şık bir alet. 32GB hafıza var, o kadar zımbırtı yüklememe rağmen appler sadece 400mb yer kaplıyor. Gerisine de müzik doluşturmaya başladım.

Ses kalitesi gayet iyi fakat EQ ayarlaması yapmam gerekiyor. Bazen türler arasında ciddi farklar oluşabiliyor ama EQ ile çözülmeyecek birşey değil.

Önde ve arkada kamerası var. Arkadaki kamerası HD video çekmesine rağmen fotoğraf kalitesi düşük. Anlık çekimler için telefonumda 8mp kamera var. Zaten diğer türlü fotoğraf çekimleri için DSLR kullanıyorum. Ön kamera ise Facetime için yeterli.

Hızından memnun kaldım. iOS son sürüme yükselttim geçen gelen güncelleme ile. Herhangi bir hız sorunu vs. yok. wi-fi güzel çekiyor. Telefondan bir program yardımı ile iPod'aa internet paylaştırabildiğimden her yerden internete girebilirim. Zaten okulun her tarafında wi-fi spot var.

Tek kötü yanı yanında gelen kulaklıklar. Zaten kulak içi tıpa kulaklık kullanıyorum. (Kesin adı böyle değildir ama anlamışsınızdır ;P ) Fakat şuan kulaklığım olmadığından iPod kulaklıklarına talim edicem birkaç ay. Elime para geçince Sennheiser kulaklık ile Nirvana'ya ulaşırım. Mevcut kulaklıklarıda acil durumlar için saklarım.

Ben memnunum aldığıma. Halihazırda telefonunuz varsa iyi kötü (3G,wi-fi,Symbian & Android & iOS) iPhone4'e 1500tl vereceğinize 500'e bu bebekten almanın daha mantıklı bir tercih olduğunu kendi kendime kanıtladım.
dodgerdodger
Üye
Soru: Şimdi laptop üzerinde iTunes var haliyle. Yalnız eve gidince ben masaüstü bilgisayarıma da iTunes kurucam.

Zaten 2 bilgisayara daha tanıtma hakkım var ama sorun bu değil. Şimdi duyduğum kadarıyla, ben iPod'u bilgisayara bağladığımda sync olaylarına girdiğinde içindeki zımbırtılar bilgisayarda yoksa siliyormuş diye duydum? Böyle mi yoksa benim iPod içi boş iTunes'u tamamlar mı? Kaç haftadır albüm, albüm kapağı düzenledim. Silerse söverim Steve'e ;P
sultan ısultan ı
Üye

Soru: Şimdi laptop üzerinde iTunes var haliyle. Yalnız eve gidince ben masaüstü bilgisayarıma da iTunes kurucam.

Zaten 2 bilgisayara daha tanıtma hakkım var ama sorun bu değil. Şimdi duyduğum kadarıyla, ben iPod'u bilgisayara bağladığımda sync olaylarına girdiğinde içindeki zımbırtılar bilgisayarda yoksa siliyormuş diye duydum? Böyle mi yoksa benim iPod içi boş iTunes'u tamamlar mı? Kaç haftadır albüm, albüm kapağı düzenledim. Silerse söverim Steve'e ;P

:)
Yeni iTunes u kur ve acık tut
iPad ı bilgisayara bagla
ekranda belirecek kücük ekranları dikkatli okuyarak tıkla silmez..
+
iTunes icerigini yedekleyip bu yeni yere aktarabilirsin.
-File
-Library den yedek alma

RESMİ SAYFA

http://support.apple.com/kb/HT1382
dodgerdodger
Üye
Sağol. Şimdi baktım oraya ama sadece DVD üzerine alınabiliyor sanırım. Benim laptop üzerindeki yazıcı bozuk yada arada saçmalıyor :F

Organize Library özelliği var. Dediğine göre Library'i iTunes Media klasörüne taşıyıp, orjinallerini klasöründe bırakıyormuş. Sanırım bu da işe yarar çünkü müzik için Winamp kullanıyorum.
sultan ısultan ı
Üye
Papa iPod u kutsadı

Vatican ziyaretcilere özel bir yazılım yüklü iPod lar vermeye başladı.
Yazılım gezilen yerler ve eserler hakkında detaylı görsel/işitsel icerik iceriyor.

Hedef ortamda gürültü kirliligini engellemek.
mcandan_ogzmcandan_ogz
Üye
dodgerdodger
Üye
iPod Touch dışındaki iPod modelleri sadece müzik ve video vs oynatabildiğinden rakipleri haliyle fazla. Fakat iOS ile gelen iPod Touch bence benzersiz bir alet şuanda. Zaten ona en yakın cihaz iPhone.
discussioncontroller