iPod & iPod Touch
MAVİSAKALMAVİSAKAL
Üye
Umarım bundan sonra çıkacak olan iPod Touch'a 3G özelliği eklerler. Ayrıca şunun artık 120'liğini çıkartsalar çok iyi olur.
neRon
Üye
ipod touch 4. nesil 8gb kullanan var mı veya bilgi sahibi olan? Elimdeki 5800 dan kurtulup, külüstür 1100 ile birlikte kombine etmeyi düşünüyorum. Almayı düşündüğüm ilk apple ürünü olduğu için pek emin değilim açıkçası bu birliktelikten.
liquoredmindliquoredmind
Üye
Bende 32 gb var gayet memnunum, ama sadece MP3 için değilde oyun falanda oynarım diyorsan en az 16 al derim...
neRon
Üye
Belki angry birds oynarım destekliyorsa, onun dışında önceliğim müzik ve wifi özelliği. Şarj durumu nedir peki? Oyun oynamayacağımı ve wifi-müzik ikilisini aynı anda kullanacağımı varsayabilirsin. Bir de, dokunmatiği nasıl? Benim telefonu kalemle taciz etmeden kullanamıyorsun. (:
dodgerdodger
Üye
32GB idealdir. 8gb'den uzak dur. iOS falan derken 1gb gidiyor zaten. Şarj durumunu şöyle izah edeyim. Her gün en az 1 saat müzik dinliyorum. Arada wi-fi falan açık, ekran parlaklığı yüksek falan. Sıkı kullanımda 2-3 gün. Normal kullanımda 5 gün falan gidiyor. Tüm gün wi-fi açık falan takılırsan 2 gün falan gider sanırım. Dokunmatiği iPhone'lar ile aynı. Hatta sim kart dışında hemen hemen aynı aletler. RAM falan düşük biraz o kadar. iPhone'a göre ince ve hafif haliyle.
liquoredmindliquoredmind
Üye
iphone 4 ile benim farkettiğim tek farkı "Alo" diyemiyor oluşun :) ama ram farkı falan varmış bir de...
sultan ısultan ı
Üye
Yeni iPod Touch (5th generation) söylentileri güclenerek artıyor

4-Inch
A5 Chip
Aluminum Rear Shell
sultan ısultan ı
Üye
Son dakika iddaları var.
%100 dogru diyorlar

'Biggest Upgrade Ever' for iPod Touch

- New colors: Beyond the traditional black model and the white model added last year, Kuo expects new colors for the iPod touch in order to attract younger customers. Speculation based on part numbers has already suggested that new colors could be in the mix.

- 4-inch display and thinner body: Apple is expected to adopt the same 4-inch display panel with in-cell touch technology that is making its way into the iPhone 5, enabling Apple to shave the iPod touch's thickness down to 6.0-6.5 mm and weight down to under 100 grams.

- GPS: While the current iPod touch can in some cases determine fairly accurate location information based off of Wi-Fi access points, Kuo expects that the new iPod touch will incorporate built-in GPS in order to better capitalize on Apple's new Maps app.

- Camera improvements: Kuo expects the iPod touch to adopt a FaceTime HD camera on the front, as well as a significantly upgraded 5-megapixel rear camera.

- Cross-device compatibility: The new iPod touch may be able to easily connect with iPad and Mac hardware to serve as a game controller or other accessory. iLounge had previously reported that Apple was working on an unannounced iOS 6 feature that would increase cross-device integration using Bluetooth 4.0.

- A5 chip: In line with a report from yesterday, Kuo claims that the new iPod touch will use the A5 system-on-a-chip, presumably the die-shrunk 32-nanometer version that debuted earlier this year in the tweaked iPad 2 and third-generation Apple TV. The iPhone 5 is expected to adopt a more powerful A6 chip.

- Smaller dock connector: Apple's entire iOS device lineup has been rumored to be moving to a new dock connector containing just nine pins rather than the 30 pins found in the current connector. The iPod touch will of course be part of that transition.
MAVİSAKALMAVİSAKAL
Üye
Yeni iPhone dan daha çok heyecanlandırıyor beni. 64'lükten alsam, sırtım yere gelmez. :P
dodgerdodger
Üye
Apple'ın en iyi ürünü.
discussioncontroller