Moderatörleri Dikkate Almak
AdramelechAdramelech
Üye
Peşinen söyleyeyim, bu kişisel değil genel bir sorun bana göre. Herkes yaptıkları oranında bu mesajda yazdıklarımdan alınmalı ve ciddiye almalı bence.

Bu konuda yazacaklarım, genel olarak forumdaki Moderasyon'un ciddiye alınması hakkında.

Öncelikle, üç farklı rütbe olduğunu hepimiz biliyoruz. Yetki çoğunluğuna bağlı olarak, Site Yöneticisi, Genel Yetkililer ve Yetkililer. Genel Yetkililer ve Site Yöneticisi oldukça ciddiye alınırken, Yetkililer genellikle ciddiye alınmıyorlar. Şimdi, şunu unutmayın, buradaki yetkililer ve üyelerin çoğu bir ay öncesine kadar mod gelsin adam gibi olsun forum diye yırtınıyorlardı. Gayet de haklı bir durum olduğunu düşünüyorum, sonuçta forumla ilgilenecek pek kimse yoktu.

Ancak, şimdi Yetkililer alındığında ve bu modlar görevlerini yapmaya kalkıştıklarında, onlara bile ciddiye alınmayan cevaplar verilmesi, benim veya başkasının başına geldiğinde, oldukça rahatsız etti beni. Yahu, merak ediyorum, üç dört hafta öncesine kadar bu kadar istiyordunuz modları, şimdi niye bi uyarı yaptıklarında ciddiye almıyorsunuz şimdi?

Bir konu saptığında, konudaki mesajlar hakarete dönüşmeye başladığında veya ortam gerildiğinde, birisi gelip uyardığı halde hala tartışmaya, saptırmaya ve/veya trollüğe niye devam ediyorsunuz? İnsanların illa ki ban mı vermesi lazım, bunu anlayamıyorum. Eh ilgi istiyorsanız ilgi işte, Haftada en az elli saat forum açık oluyor bende mod olduğumdan beri, hiç abartmıyorum. Yeni atılmış mesajlar kısmından konuları elimden geldiğince takip ediyorum. Eminim diğer modlar da böyle yapıyorlardır, kesinlikle kendimi öne çıkarma amacı gütmüyorum şu mesajda, yanlış anlaşılmasın.

Lütfen, şu uyarıları ciddiye alın artık. İnsanlar size ban vermiyorsa, yetki sahibi olmadıkları için değil emin olun.

Mesajımda yanlış anlaşılabilecek her türlü şey için şimdiden özür diliyorum. Lütfen bu konuda dediklerimin doğruluğu/yanlışlığı hakkında konuşalım ki eğer ben abartıyorsam bileyim ben de. (:
RelentlessRelentless
Üye
Nerede abi bu kaale almayan mesajlar? Ben niye hiç görmüyorum.
Her şey aynı tas aynı hamam gidiyor işte.
hadicanımoradan
Üye
Modların banlama veya kilitleme yetkisi olmadığı için bu durum oluyor diye düşünüyorum.
AdramelechAdramelech
Üye
@Relentless; Kimseyi kişisel olarak suçmalamamaya özen gösteriyorum, o yüzden olabildiğince yuvarlak konuşmaya devam edeceğim. Zaten böyle bir şey yapacak olsam banhammer çıkarırım...

@Hadicanımordan; Var aslında. Sadece kendimize ait spesifik kategorilerimizde var ama. Ancak, x konusunda çok abartılı bir şeyler yapmış üyeyi, kendi kategorimizdeki bir mesajından banlayıp, sebep olarak x konusunu göstermemiz ve admin/genel modlara bunu iletmemiz zor değil. Kaldı ki onlar da güç delisi insan değiller, durumu açıkladığımızda anlarlar. Kitleme bir sorun olabilir, ancak ben kitlemeyi hiç bir zaman çözüm olarak görmedim. Kişiler uyarıları dikkate alacak kadar olgun olmalılar bence bu forumda.
hadicanımoradan
Üye
Süresiz banlama değilde süreli kilitlemelerin daha fazla olması lazım. Hatta mesaj gönderememe cezası da verilsin kişilere. Süresiz banlanınca yeni hesap alıp gelme gibi bir durum var. Süreli olunca ise "Amaan zaten 5 gün uzaklaştırılmışım yeni aldığım hesaba değmez" diye düşünüyor insan. En azından ben öyle düşünüyorum. Bir de bu forumla ilgili birçok şey yapılacağı söylenmişti fakat bu aralar yenilik göremedim ben? En son Sinan abi girdi bunları bunları yaptık dedi o kadar. Ya da yapıldı da ben mi göremedim?
AdramelechAdramelech
Üye
Banlama sadece süresiz olmuyor zaten, katılıyorum dediğine. Kimse çok çok büyük bir şey yapmadıkça süresiz banlanmamalı bence de. Mesajının son kısmı hakkında ise pek yorum yapamıyorum, onu blaxis'e sormak lazım. (:
RelentlessRelentless
Üye
İyi de göstermezsen bir şey diyemeyiz ki.
PISLIXPISLIX
Üye
Uyarıyı dikkate almayan kullanıcıyı İhtar Alan Kullanıcılar başlığına havale et. Yine devam ediyorsa bas banı. Müsamaha gösterdikçe tepene çıkar bunlar. Bilmez miyim ben. Yılanın başını küçükken ezeceksin. Ahahahah.
baypalbaypal
Üye
bölüm moderatörünün görevi değil zaten banlamak. moderatörler yetkili olduğu bölümde asayişi sağlayabiliyorlarsa herşey tamamdır. aksi varsa moderatör görevini yapamıyor demektir.

nedir modun görevi : yetkili olduğu bölümde uygunsuz mesajları sil, bölümü düzenle, konuları yerli yerine taşı, gereksiz konuları kilitle, üyeleri uyar, üyeleri genel yetkiliye raporla...

bunun haricinde dikkate alınmamak nedir. onu anlayamadım. sen mesajı siliyorsun üye aynı mesajı tekrar tekrar mı yazıyor ?
acdervisacdervis
Mod
Örnek?
oropheroropher
Üye

nedir modun görevi : yetkili olduğu bölümde uygunsuz mesajları sil, bölümü düzenle, konuları yerli yerine taşı, gereksiz konuları kilitle, üyeleri uyar, üyeleri genel yetkiliye raporla...

şu söylediklerinin çobanlıktan hiçbir farkı yok..
şahsım adına birincil görevimin bunlardan hiçbiri olduğunu düşünmüyorum..
bana göre benim asli görevim yetkili olduğum bölümleri vakit geçirmesi keyifli hale getirebilmek..
henüz bu amaca uygun şekilde yeterince vakit ayıramadım iş güç nedeniyle ancak yakın zamandan itibaren bölümlerin üzerine eğilerek nasıl daha doyurucu ve vakit geçirmesi keyifli bir hale gelebilecekleri konusunda kafamdakileri foruma yansıtmaya çalışacağım..
elbette bölümlerin düzenli bir şekle sokulmaları da bizlerin görevi ancak sadece "yanlış düzeltici" konumunda olduğumuza inanmıyorum..

dip not: ayrıca evet ban yetkimiz var ancak şahsım adına bir kişiyi banlamanın probleme "çare" olduğuna pek inanmıyorum..
en problemli kişinin dahi konuşularak forum düzenine ayak uydurabileceğine inanıyorum..
ha bu düşüncem "dikkate alınmamak" kapsamında değerlendirilip, beni haksız çıkarırsa elbette ki başka çözüm yolları aramak dışında çare kalmayabilir..
ben dahil hiçbir yetkilinin elinde "ban hammer"la sağa sola koşturmaktan keyif alacağını düşünmüyorum..
discussioncontroller