Bilim ve Teknoloji Haberleri - Oyungezer Forumlar
Bilim ve Teknoloji Haberleri
SnakeSnake
Üye
forumun bu bölümünü aradım ama böyle bir başlığa rastlayamadım. o yüzden günlük hayatta gözümüze çarpan bu bölümde başlığı olmayan ve daha spesifik konular üzerine olmayan bilimsel ve teknolojik gelişmelerle ilgili haberleri, makaleleri, konuları bu başlık altında paylaşabiliriz, böylece daha derli toplu bir şekilde ulaşabiliriz diye düşündüm.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25143555/

benim ilginç bulduğum bir kaç haber:

AlternativeAlternative
Üye
Güzel paylaşımlar olursa çok renkli bir konu olur.Özellikle bilim ve teknoloji meraklısı üyelerin sayısının fazla olduğunu düşünüyorum.
Abi sen başla paylaşımlara hafiften geliyorum ben de :D
SnakeSnake
Üye
AlternativeAlternative
Üye
İşlemcilerde yeni rekabet :

VIA 4 Çekirdekli İşlemci

Umarım Via daha da güçlenir ve İntel'in Fahiş fiyatları düşer :D
SnakeSnake
Üye
VIA'nın önce bi' 40 fırın ekmek yemesi lazım. ondan sonra belki AMD'ye rakip olabilir. aslında bu temenninin gerçekleşmesi için Microsoft toptan terkedilse işler çok daha kolaylaşacak ama Bill efendi zamanında kurmuş tekelini şimdi kimse yıkamıyor. gerçi AMD'nin DirecxX ile ilgili söyledikleri epey düşündürücüydü. bu konuda bir çalışmaları vardır umarım.
AlternativeAlternative
Üye
Çok düşük pazar paylarına rağmen iyi çalışıyorlar.Bi 5-6 yıl sonra daha güzel şeyler olacak.Eminim :D
SnakeSnake
Üye
evet, o zamana kadar masaüstü pc'lerde boy gösterebileek güçte işlemciler üretebilirler.

-----

SnakeSnake
Üye

gözlüksüz 3d'nin yaygınlaşması lazım.
sultan ısultan ı
Üye
NASA Mars Spirit

NASA Mars araştırma aracı Spirit in kahramanca sürdürdügü araştırmalarının sona erdigini acıkladı.

Mars a 3-6 aylık araştırma hedefi ile gönderilen Spirit 7 yıldır araştırmalarına devam etti.

İnsanlıgın uzayı fethi kitabında yeri kesin olan bu sempatik karşıdan kumandalı robota teşekkürler

------
Opportunity araştırmalara devam ediyor.

Nükleer enerji ile desteklenen Curiosity de Marsayaklaşıyor
SnakeSnake
Üye
sultan ısultan ı
Üye
Yerin dibinde yaşayan kurtçuk!

Dünya'da en derinde yaşayan kara hayvanı, 700 metre ile 3,5 km arasındaki derinliklerde bulunan bir tür kurtçuk.

Amerikalı bilimadamları, Güney Afrika'daki altın madenlerinde buldukları yeni bir tür kurtçuğun, Dünya'da en derinde yaşayan kara hayvanı olduğunu açıkladılar.

ABD'nin prestijli Princeton Üniversitesi liderliğindeki bir uluslararası ekip, "Halicephalobus mephisto" adı verilen yeni tür kurtçukların, yüzeyden 3,5 km aşağıda bulunduğunu belirtti.

Keşiften önce sadece tek hücreli bakterilerin bu kadar derinde yaşayabileceğini düşünen bilimadamları, bakteriyle beslenen, 700 metre ile 3,5 km arasındaki çeşitli derinliklerde bulunan bu kancalı kurdun sadece 0,5 mm boyunda olduğunu ve yüzeyden bu kadar aşağıda çatlaklar arasından sızan 48 santigrat derecelik suda yaşadığını kaydettiler.

Bulgularını Nature dergisinde yayınlayan araştırmacılar, keşiflerinin dünya dışı yaşam arayışları ve astrobiyoloji için de önemli yansımaları olacağını belirterek, özellikle Mars'ta eskiden yaşam varsa, şimdi Kızıl Gezegen'in iyice derinlerinin incelenmesi gerektiğini kaydettiler.

Amerikalı bilimadamları, Mars'taki yaşam evrilmesinin yeraltında devam ediyor olabileceğinin altını çizdiler

NTV
www.ntvmsnbc.com/id/25219816/
discussioncontroller