Bilim ve Teknoloji Haberleri
KurtulanSamaKurtulanSama
Üye
*slowpoke*
QuendarthQuendarth
Mod
FadeToBlackFadeToBlack
Üye
Bu 3d printeri yapan adamlara daha nobel verilmedi mi yav? Yuzyilin en pratik bulusu olabilir.
QuendarthQuendarth
Mod
Bildiğim kadarıyla "3d printerı icat ettik" denilebilecek belli bir zaman yok, çok küçükten başlayıp uzun yıllar içinde yavaş yavaş ilerlemiş bir teknoloji. Son zamanlarda kullanım alanı epey genişlediği için popülerleşti sadece.
rubyredrubyred
Üye

Bu 3d printeri yapan adamlara daha nobel verilmedi mi yav? Yuzyilin en pratik bulusu olabilir.

icat etmesemde toplamasını montajını yapıyorum bana versene nobel : )
BonecrusherBonecrusher
Üye
son zamanlarda kullanım alanı epey genişledi değil de, ev kullanımına açılabilecek kadar ucuzladı, ondan dolayı popülerleşti.
eskiden anca laboratuvarlara alınabilecek kadar pahalılardı, şimdi 350 dolara 3dprinter bulabiliyorsun.
FadeToBlackFadeToBlack
Üye
rubyred dedi:

icat etmesemde toplamasını montajını yapıyorum bana versene nobel : )

no
QuendarthQuendarth
Mod

son zamanlarda kullanım alanı epey genişledi değil de, ev kullanımına açılabilecek kadar ucuzladı, ondan dolayı popülerleşti.
eskiden anca laboratuvarlara alınabilecek kadar pahalılardı, şimdi 350 dolara 3dprinter bulabiliyorsun.

Ben de başta bunu yazmıştım ama biraz düşününce böyle olmadığını fark edip değiştirdim. Evet 3d printerlar eskiye göre ucuzladı ama gördüğümüz haberlerin çoğunda kullanılan printerlar dediğin gibi sadece laboratuvarlarda veya endüstride kullanılabilecek pahalı aletler (örneğin bu haberdeki gibi titanyum protez basanlar).

Sonuçta 3d printer diye tek bir cihaz yok, çok geniş bir alanı kapsıyor. Eve alınan printerla küçük plastik objeler basabiliyorsun sadece. Asıl "dünyayı değiştiren" türdeki printerlar hala çok pahalı.
BonecrusherBonecrusher
Üye
"dünyayı değiştiren" derken neyi kastediyorsun bilmiyorum.
ama popülerleşmesini sağlayan şey dediğim gibi ev kullanıcısına kadar inebilen modellerin çıkmış olması.
artık mini printerlar 300 dolar civarına, print kalemler 100 dolar civarına kadar inmiş durumda.
bu da normal bir ev kullanıcısının bile bu ürünlere ulaşabilmesini sağlıyor.

10 sene önce 25bin-50bin dolara felan alınabiliyordu bir alet.
3-4 sene önceye kadar 2bin-3bin dolarlık aletler vardı en ucuz.
şimdiyse 100-200 dolarlık aletler var işte.

100 dolarlık aletle 50bin dolarlık alet gibi seri üretim yapamazsın elbette ama popülerleşmesini sağlayan işte bu bahsettiğim yıllar boyunca daha ucuz cihazların üretilebilmiş olması. eskisi gibi 50bin dolarlık aletlerden ibaret kalsaydı piyasa, popülerleşmesi mümkün olmazdı...
rubyredrubyred
Üye
quendarth'ın deediği evlere kadar inen ürünler fittiriboktan plastik filamentleri kullanıyor çıkan ürünler sırf görselleştirmeye yönelik, ama profesyonel printerların ürettikleri malzemelerin hammaddeleri kan plazması da olabiliyor çelik te olabiliyor ya da daha başka hammaddeler ve bunlar insanlığın hayatını kolaylaştıracak yerlerde kullanılabilir olmaları.

Beğenenler: Quendarth

discussioncontroller