Starcraft II - Heart of the Swarm
Sifon
Üye
AHAHAHAHAHAHA

image
FireMcFireMc
Üye
Türkiye - Çek Cumhuriyeti maçında da böyle hissetmiştim. Naniwa'nın kazanmasını görmek, özellikle zilyon kere Nexus kaybettikten sonra, cidden beni yerimden oynattı. Umarım, turnuvayı da kazanır (Jaedong maçından sonra o kadar da imkansız görmüyorum). AKILlara zarar maçlar oluyor, replay'ini izlemek dahi üzer.

Edit: Yanılmıyorsam 3. Nexus'un bulunduğu yerde Çanakkale savunması yaptı Naniwa, o noktada inancım katlandı.
Sifon
Üye
uykusuzluktan gözlerim akacak artık ama kalkamıyorum başından çok güzel maçlar oluyor. izlemeyenler için finalde leenock 2, naniwa 1 şuanda. 5 maç üzerinden her zamanki gibi
FireMcFireMc
Üye
2-2 oldu. Son maç. İnanılmaz maçlar oluyor gerçekten. İsveç'in ulusal kanalından yayınlanıyor maç yanılmıyorsam.
Sifon
Üye
bu koreliler başa bela ya
MaraudeRMaraudeR
Üye
İzleyemeyenler için dünkü maçlar:
http://www.twitch.tv/dreamhacktv/b/396294648
MaraudeRMaraudeR
Üye
Bir SC2 turnuvasında gördüğünüz göreceğiniz en güçlü grup başlıyor:
http://www.twitch.tv/wcs_gsl
Parting
Life
Innovation
Flash
Kadirlac
Üye
Burada Starcraft'ın online takipçilerinin olduğunu görmek çok güzel :)

Yeni WCS sistemini nasıl buldunuz bu arada? Ben başta baya korkuyla yaklaşmıştım ama Korelilerin tek şansı GSL/OSL'den ana turnuvaya girmek olsaydı GSL'e sıradışı bir yığılma olacaktı sanırım. Amerika ve Avrupa turnuvalarında oynayanların Polt, Nestea, HerO, Violet gibi Koreliler olduğu sürece sorun yok bence. Ama kolaylıkla kontrolden çıkabilecek bir şey gibi geliyor.

Ha ayrıca çoğu ESF oyuncusunun kolaya kaçmasıyla GSL'de Kespa oyuncuları terör estiriyor, gözüm Life'a bakıyordu ESF'in gururunu korusun diye de Marauder'ın az önce yazdığı gruptan çıkamadı malesef. (Sıtarteel Raypuu)
MaraudeRMaraudeR
Üye
Eskiden bütün turnuvalar birbirinden kopuktu. Bir turnuvayı kazanmanın o turnuvadaki para ödülünü almaktan başka bir anlamı yoktu. WCS vesilesiyle bunların bir potada eritilmesi izleyici açısından çok hoş oldu. Bütün turnuvaların anlamı artmış oldu böylece ve GSL dışında da her gün yayınlanan iki başka turnuvamız oldu.

Korelilerin Amerika ve Avrupa elemelerine katılmalarının hem olumlu hem de olumsuz tarafları var. Eğer katılmaları yasaklanacak olsaydı MVP, Nestea gibi oyuncular hiçbir şekilde WCS'de yer alamayacaktı ki Amerika'daki çok daha düşük yetenekli oyuncuların katıldığı hesaba katılırsa bu haksızlık olarak görülecekti. Öte yandan turnuvalara katılımı bölgelere göre sınırlandırmak Avrupa ve Amerika'daki rekabetin gelişmesi açısından olumlu olabilir. Blizzard, WCS'nin diğer ayaklarının da git gide Kore ayağı gibi offline odaklı olmasını amaçladıklarını söylediler ki bu Korelilerin diğer bölgelerin turnuvalarını domine etmesini bir nebze engelleyecektir çünkü bu turnuvalara katılmak için o bölgede yaşamak zorunda olacaklar.

Bence en mantıklı çözüm bütün Premier ligleri tamamen offline yapmak ve para ödüllerini Kore>Avrupa>Amerika olarak düzenlemek. Böylece Kore'deki turnuvanın daha zor olmasının getireceği haksızlık da giderilmiş olur.
Kadirlac
Üye
WCS Avrupa başladı. Tod ile Kaelaris ikilisi nedense çok hoşuma gidiyor :)

Aklıma takılan en büyük sorun "neden Koreliler GSL/OSL'de kalsın ki?"ydi kesinlikle. Sanırım para ödülü yüzde yüz bunu çözecektir. Bunu "Koreliler daha iyi onun için böyle yapacağız" diyip yapamaz ama Blizzard, bunu yapabilmesinin resmi bir bahanesinin "şampiyonun çıktığı bölgenin para ödülünü yükseltmek" sistemiyle çözüleceğini düşünüyorum.

Bir de oyuncuların bunu uzun vade vizyonuyla değerlendirmesi gerekiyor bence. MVP mesela GSL'deki oyuncularla rekabet etmek yerine kolaya kaçarsa kendini köreltir mi acaba? Bence GSL hakkından vazgeçerek uzun vadede kendilerine yazık eden oyuncular var. Tabi ki hala Kore'de yaşayıp KR ladder'da antrenman yapıyorlar ama yine de önemli olduğunu düşünüyoum.

Ha bir de tüm bu mesele süper lig'de yabancı kontenjanını konuşmak gibi geldi çünkü aklıma gelen soru şu oldu. Turnuvalara katılımı bölgelere göre sınırlandırırsak, Amerikalılar Korelilerle lig boyu resmi maç yapmıyor olsa, kendi aralarında oynayarak finallere çıktıklarında acaba ne kadar gelişebilirler? Özellikle Scarlett gibi müthiş mekaniği olan oyuncuların lig boyu üst düzeyde rekabet etmeleri çok önemli bence.

Ha finale geldiğimizde oyuncuların %80'i Koreli olan bir final malesef izleyici sayısında biraz kayıp gösterecek gibi. Yine de son zamanlarda bunun değişmeye başladığını düşünüyorum. Kespa'nın da katılımıyla yepyeni karakterler tanıma fırsatı oldu herkesin. Yine de MLG'de Flash'in Ret'e karşı yuhlandığını hatırlayınca şüphem var malesef.
discussioncontroller