31.05.11, District 9 İzledik ! 8.54/10
Amenquiver
Mod
Konsept basit. Her hafta belirli bir günde, belirli saatler arasında kalbur üstü, hakkında konuşmaya değer filmleri izliyoruz ve onlar hakkında konuşuyoruz, geyik yapıyoruz. En azından temennimiz bu.

Her saat her kullanıcıya uymayacağı için saat konusunda esnek davranılabilir.

Her filmle birlikte başlık editlenecek ve ilk mesaja hangi sayfalarda hangi filmler konuşuldu yazılacak.

Film seçimi yönetmen odaklı olabilir, tür odaklı olabilir, tema odaklı olabilir.

Maksat sinema anlayışımızı ve bu değerli sanat dalına bakış açımızı geliştirmek.

Konuyu çekip çevirebilecek 2 3 tecrübeli, bilgili arkadaş lazım tabi ki :).

Şimdilik böyle bir düşünce mevcut, gerçekleşmesi için 4 5 kullanıcı yeterli diye düşünüyorum.

Edit: Ayrıca yeterli sayı yakalanırsa kayda değer filmler direk sinemada izlenilebilir. Özellikle İstanbul için gerekli görüyorum, zira WoI'den sonra kimse kalmadı ortalıkta.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

31.05.2011

image
http://www.imdb.com/title/tt1136608/

Sayfa 7 -

OGZ Notu: 8.52

Başrol performansı ve insanlığa dair eleştirel bakış açısı öne çıkan yönleri.

Quendarth: 8/10

Spoiler:

Film cidden çok iyi, ama sonunun muallakta kalması hoşuma gitmedi. Uzaylı 3 yıl sonra geri dönüp diğer uzaylıları kurtaracağını ve Wikus'u iyileştireceğini söylüyor ama sözünü tutuyor mu bilmiyoruz. Gerçi şöyle bir şey de var; başlangıçta, tahliye yapılmadan önce 9. bölgenin nüfusu 1,8 milyonken sonda, belgesel görüntüleri gibi gösterilen kısımda (tahliyeden sonra) 2,5 milyon deniyor. Yani aradan bayağı bir süre geçmiş muhtemelen. Dünyaya ilk geldiklerinde uzaylıların nüfusu kaçtı bilmiyoruz ama 20 yılın sonunda nüfus 1,8 milyon olduysa 2,5 milyona çıkması için 3 yıldan daha uzun bir süre geçmesi gerekir sanki. Bu durumda uzaylıların 3 sene sonra geri dönmediğini varsayabiliriz.

Amenquiver: 8.5/10

Spoiler:

Çok çok güzel bir film. Bir yandan medyanın gücünü diğer yandan insanlığın nasıl kokuşmakta olduğu eleştirirken bize evrenin düzenine dair ipucları da veriyor. Belki kaç bin yıl ışık yılı uzaklıktaki yaratıkların bile silah teknolojisine önem vermiş olması "habil ve kabil / abel and cane / yin ve yang" gibi sürekli metaforize edilmiş kavramalara da gönderme yaparken varlığın içindeki ikililikten ve kötülükten bahsediyor.

Devasa şirketleri de tokatlıyor tabi. Onun dışında çekimler müthiş, kurgu enfes. Özellikle devasa rol kesilmiş, Sharlto Copley'e şapka çıkarmak lazım. Böylesi pısırık bir şekilde başlayıp dev bitirmek herkese nasip olmaz heralde.

Ses kullanımı enfesti, müzikler de keza öyle pek öne çıkamamış olsalar da.

Sci-fi dünyasına enteresan bir açıyla yaklaşması ve bulduğu her fırsatta insanlığa giydirmesi (fast foodda kasiyere muamelesi vs.) beni benden alan önemli noktalar.

Sharlto Copley'in performansıyla beraber benden bir 8 bilemedin 8.5 çalışır. Hatta 8.5/10

Lp_Mnts2Mdnght: 9.2/10

Spoiler:

Beni çok şaşırtan bir film oldu açıkçası gereksiz kasıntılıklardan kaçınılabildiği kadar kaçınılmış gereksiz atraksiyonlara girilmemişti. Filmde "öfff ne gerek vardı şimdi buraya" dedirten bir sahne yoktu.

Daha farklı filmlerde olsa "çok saçma lan olur mu öyle" denilebilecek sahneler elbet vardı ama insan bazen düşünemiyor "ulan karides şekilden uzaylılar inmiş dünyaya ne deyon sen" diye. "Uzaylıların dilinden nasıl anlıyo la herkes" gibi sorular gereksiz olur sanırım böylesi en iyisi olmuş bence onun için de ayrı kasıntılıklara girerlerdi yoksa.

Atıyorum sıvıyı almak için labaratuvarı basmaya gittikleri bölümde nasıl gittiklerini göstermemişlerdi. Ohhh mis gereksizlik abidesi bir sahne olurdu yoksa. Gittiler işte sanane olay o mu ? Başka film olsa iki dakkalık yolda binbir türlü atraksiyon yaşarlardı. Film çok sade ve çok netti en çok bu yönü hoşuma gitti.

Koobus sadece sonlara doğru boss gibi biraz sırıtmaya başladı ama "o kadarı da olsun artık" diyebiliyor insan. Çelikten derisi var gibiydi ama o da.

Filmin sonu için tatmin olanlar elbet vardır ama ben kendi adıma daha tatmin edici bir son en en en azından sadece 3 yıl sonra dönüp dönmediğiyle ilgili bir yazı , iki çift laf beklerdim. Sağlık ossun çok iyi bir filmdi her şekilde.

Filmleri çok derinlemesine inceleyen veya o kapasiteye sahip olmayan bir insan olduğum için bu kadar beğendiğim bi filme 9'dan düşük not vermem görgüsüzlük olur benim için. İzledim ve baya da beğendim işte 9.2 veririm ben bu filme.

Aman sakun düşük verenler yanlış anlamasın son söylediklerimi kendi açımdan öyle dedim çok derinlemesine inceleyebilecek kapasiteye sahip değilim diye 9'dan aşağı verenler görgüsüzdür gibi bir mesaj yok orda. ^^

Devilean:

Spoiler:
Filmin en sevdiğim yeri "gerçekleşebilirliği". Geçen Sinan Akkol'un köşesinde Bilimkurgu türü ile ilgili yazısını okudum. (Eski dergileri karıştırıyordum bir yandan. Hangi sayıda hatırlamıyorum. Belki son sayıda bile olabilir) Hak verdiğim müthiş bir tespiti vardı. İnsanın, insanlığın potansiyelini, karakterini iyisiyle kötüsüyle ortaya koyan bir tür olduğunu söylüyordu. District 9 bu ölçüde gerçekten insanlığın ne durumda olduğunu gösterdi. Film bittiğinde aklımda "ulan hala kendimize ne cesaretle medeni diyoruz" düşüncesi vardı. Godspeed you black emperor - East hastings parçasındaki deli vaizin dediği gibi: We are still nothing! (Amenquiver: stabilo'nun dediği gibi GYBE mesajı efsane olmuş :))

stabilo: 9/10

Spoiler:

Bir belgesel tadında başlayıp aksiyon-bilim kurgu'ya dönüştü film, hiç beklemiyordum. Özellikle filmin ilk yarısında çok rahatsız edici sahneler var ki yerinde bir tercih olmuş bence böyle sahneler kullanmak, filmin havasına daha rahat giriyor, vermek istediği mesajları anlamaya daha bir dikkat kesiliyorsunuz. Uzaylıların grafikleri aşmış, hayran kaldım. 1080p yetişseydi de onu izleseydim keşke ama 720p'de bile muhteşem görünüyordu. Önceki mesajlarda da söylenmiş, konusunu gayet temiz ve net bir şekilde işliyor film, gereksiz, doldurma amaçlı sahne hemen hemen yok. Hani pek sık göremediğimiz bir yöntem olduğu için büyük bir artı bence bu. Sonu da çok yerinde olmuş, ne fazla dramatik, ne fazla yüzeysel.

Biraz şey gözüme battı, milletteki bu dodge yeteneği nasıl bir şeydir yahu? =) Arkasından 10 kişi tarıyor adamı mesela ve bütün kurşunlar sıyırıp geçiyor, öh. =)

Persona: 8/10

Spoiler:
Hi there !

Snake: 9/10

Spoiler:

özellikle filmin başlarında "birbirimizi nasıl daha gelişmiş silahlarla katlederiz" amacına hizmet edenlerin kendi yedikleri haltları nasıl meşru gördükleri ve o meşruiyetin sistemin bir parçası tarafından kendi canı söz konusu olduğunda hiçe sayılması çok güzel anlatılmış. filmin en vurucu noktası ise uzaylıların bir hapis hayatına mahkum edilmeleriydi elbette. canlılara savaşmaktan daha fazla değer vermediğimizi gayet güzel özetleyen bir filmdi.

filmin sonu tam olması gerektiği gibi olmuş kesinlikle. fakat chris geri dönerse eğer karısının intikamını alacaktır mutlaka. ama dönüşümünü tamamlayan van de merwe'e yardım edebilir mi, emin değilim.

9/10'u hak ediyor bence.

Kurtkapan: 9/10

Spoiler:
Copley'in oyunculuğu cidden müthiş.Abime,filmi izlerken ve şimdi dahi şapka takıp çıkarasım geldi/geliyor.
Epey etkiledi film beni. Aslında,dünyaya inen uzaylıların epey gelişmiş olacaklarını hayal ederdik.Filmlerde vs.de hep böyle görmüştük şimdiye kadar. Ama gemideki uzaylılar acınacak haldeydi.Belki,mahkumlardı,belki bir felaketten kaçıyorlardı.Belkide bir keşif ekibiydiler.Bilemiyoruz bunu.District 9 ilk yapılırken uzaylılara daha iyi bir yer olacağı söyleniyor onlar için.Ama gerçekte sadece bir tecrit kampı.
-
Bu durumda medeni olan biziz.Onları toplayıp öldüren yine bizleriz.Ama onlarda suçlu?Onlarda insanları öldürüyor.Ama bu,onlara bunları yapma hakkını bize vermiyor değil mi?Filmde sadece siyah ve beyaz yok.Grinin bir çok tonuda filmin omurgasına yedirilmiş.Bu sıradan bir sci/fi Holivud filmi değil.Kesinlikle bir belgesel.İnsanlığın belgeseli.

Dediğim gibi,D10'un çekilip,bu etkiyi bir daha vermesini istiyorum.Bunu hakediyoruz.
Bir daha izlemenin üzerine,9/10

Nathaniel: 9/10
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
QuendarthQuendarth
Mod
Ben varım.
kurtkapankurtkapan
Üye
Film kararlaştırılıp,en azından 2-3 gün önce söynirse benim gibi interneti kıt olanlar içinde daha iyi olur.
-
I'm in.
fAntasy
Üye
Beni de say.

Bence yönetmene saygı kuşağı gibi yönetmen üstünden gidilebilir.:cheer:
PersonaPersona
Üye
Güzel olar, ben de varım.
FeylingFeyling
Üye
Filmler nasıl seçilecek? Sonra kimsenin kitabı okumadan geldiği, kitap klüplerine benzemesin :D
ThyestesThyestes
Üye
Bende varım gg.
Nathaniel
Üye
Eğer internete yakın olursam daimi olarak ben de varım.Çok güzel bir fikir bu.
Jedi Panelvan
Üye
Stoya günü yapalım ilk olarak, milletin ayağı alışsın hesabı..
Amenquiver
Mod
Başlangıç olarak çok eski olmayan, 2 3 yıllık, 5 6 film kararlaştırıp aralarından seçebiliriz bir tane. Akşama kadar falan bekleyelim de sonradan görenlerin de söz hakkı olsun. Gene de film önerilerini alabiliriz.

Benim aklıma gelen District 9 vardı ama son zamanlarda "ne izliyorsunuz ?" topicinde gördüm 2 3 kere sanırım.
thegmnkthegmnk
Üye
Bensiz olur mu hiç? Varım.
discussioncontroller