31.05.11, District 9 İzledik ! 8.54/10
KurtulanSamaKurtulanSama
Üye
Misal annem sağolsun filmi anca edinebildim.
thegmnkthegmnk
Üye
Beyler, bu hafta ve gelecek hafta yokum. İki haftalığına bensizsiniz.
SnakeSnake
Üye
elektrik kesintileri yüzünden anca başlıycam filme. pfff
QuendarthQuendarth
Mod
Ben şimdi bitirdim izlemeyi. Normalde spoiler'a gerek yok heralde ama daha izlemeyenler çoktur diye ilk mesajı spoiler'da yazayım.

Spoiler:
Film cidden çok iyi, ama sonunun muallakta kalması hoşuma gitmedi. Uzaylı 3 yıl sonra geri dönüp diğer uzaylıları kurtaracağını ve Wikus'u iyileştireceğini söylüyor ama sözünü tutuyor mu bilmiyoruz. Gerçi şöyle bir şey de var; başlangıçta, tahliye yapılmadan önce 9. bölgenin nüfusu 1,8 milyonken sonda, belgesel görüntüleri gibi gösterilen kısımda (tahliyeden sonra) 2,5 milyon deniyor. Yani aradan bayağı bir süre geçmiş muhtemelen. Dünyaya ilk geldiklerinde uzaylıların nüfusu kaçtı bilmiyoruz ama 20 yılın sonunda nüfus 1,8 milyon olduysa 2,5 milyona çıkması için 3 yıldan daha uzun bir süre geçmesi gerekir sanki. Bu durumda uzaylıların 3 sene sonra geri dönmediğini varsayabiliriz.
Amenquiver
Mod
@Firewing

Hocam yer kalmadı ona ya.

Spoilera alıyorum konuya girmek isteyenler için

Spoiler:
Çok çok güzel bir film. Bir yandan medyanın gücünü diğer yandan insanlığın nasıl kokuşmakta olduğu eleştirirken bize evrenin düzenine dair ipucları da veriyor. Belki kaç bin yıl ışık yılı uzaklıktaki yaratıkların bile silah teknolojisine önem vermiş olması "habil ve kabil / abel and cane / yin ve yang" gibi sürekli metaforize edilmiş kavramalara da gönderme yaparken varlığın içindeki ikililikten ve kötülükten bahsediyor.

Devasa şirketleri de tokatlıyor tabi. Onun dışında çekimler müthiş, kurgu enfes. Özellikle devasa rol kesilmiş, Sharlto Copley'e şapka çıkarmak lazım. Böylesi pısırık bir şekilde başlayıp dev bitirmek herkese nasip olmaz heralde.

Ses kullanımı enfesti, müzikler de keza öyle pek öne çıkamamış olsalar da.

Sci-fi dünyasına enteresan bir açıyla yaklaşması ve bulduğu her fırsatta insanlığa giydirmesi (fast foodda kasiyere muamelesi vs.) beni benden alan önemli noktalar.

Sharlto Copley'in performansıyla beraber benden bir 8 bilemedin 8.5 çalışır. Hatta 8.5/10

@Quendarth

Spoiler:
Film optimist bir şekilde bittiği için tekrar insan huviyetine bürüneceğini düşünüyorum ben. Özellikle son sahne içimi bayağı bir rahatlattı.
kurtkapankurtkapan
Üye
District 10?
LP_Mnts2MdngHT
Üye
Filmi ilk açtığımda bi şok yaşadım ben bu filme daha önce moviemax'te denk gelmiştim ama yemeğim bitene kadar az buçuk bi şey izleyip kalkmıştım bu filmin o film olduğunu öğrenince çok sevindim o filmin sonunu getirebilecek olmama.

Spoiler:
Beni çok şaşırtan bir film oldu açıkçası gereksiz kasıntılıklardan kaçınılabildiği kadar kaçınılmış gereksiz atraksiyonlara girilmemişti. Filmde "öfff ne gerek vardı şimdi buraya" dedirten bir sahne yoktu.

Daha farklı filmlerde olsa "çok saçma lan olur mu öyle" denilebilecek sahneler elbet vardı ama insan bazen düşünemiyor "ulan karides şekilden uzaylılar inmiş dünyaya ne deyon sen" diye. "Uzaylıların dilinden nasıl anlıyo la herkes" gibi sorular gereksiz olur sanırım böylesi en iyisi olmuş bence onun için de ayrı kasıntılıklara girerlerdi yoksa.

Atıyorum sıvıyı almak için labaratuvarı basmaya gittikleri bölümde nasıl gittiklerini göstermemişlerdi. Ohhh mis gereksizlik abidesi bir sahne olurdu yoksa. Gittiler işte sanane olay o mu ? Başka film olsa iki dakkalık yolda binbir türlü atraksiyon yaşarlardı. Film çok sade ve çok netti en çok bu yönü hoşuma gitti.

Koobus sadece sonlara doğru boss gibi biraz sırıtmaya başladı ama "o kadarı da olsun artık" diyebiliyor insan. Çelikten derisi var gibiydi ama o da.

Filmin sonu için tatmin olanlar elbet vardır ama ben kendi adıma daha tatmin edici bir son en en en azından sadece 3 yıl sonra dönüp dönmediğiyle ilgili bir yazı , iki çift laf beklerdim. Sağlık ossun çok iyi bir filmdi her şekilde.

Filmleri çok derinlemesine inceleyen veya o kapasiteye sahip olmayan bir insan olduğum için bu kadar beğendiğim bi filme 9'dan düşük not vermem görgüsüzlük olur benim için. İzledim ve baya da beğendim işte 9.2 veririm ben bu filme.

Aman sakun düşük verenler yanlış anlamasın son söylediklerimi kendi açımdan öyle dedim çok derinlemesine inceleyebilecek kapasiteye sahip değilim diye 9'dan aşağı verenler görgüsüzdür gibi bir mesaj yok orda. ^^
Nathaniel
Üye
Yalan oldu bugün anca bitirdim çalışmayı şimdi de başım ağrıyor.Yarına yetişebilirim umarım.
Amenquiver
Mod
Güzel bir yorum olmuş, teşekkür ettim adıma.

Ayrıca filmin sürekli artan gerilimi de insanı sandalyesine çiviliyor.
kurtkapankurtkapan
Üye
Dilimizi(İng) bilmelerinin nedeni,20 yıldı aramızda yaşamaları abi.Öğrenirler kolayca.
discussioncontroller