31.05.11, District 9 İzledik ! 8.54/10
DevileanDevilean
Üye
Spoiler:
Filmin en sevdiğim yeri "gerçekleşebilirliği". Geçen Sinan Akkol'un köşesinde Bilimkurgu türü ile ilgili yazısını okudum. (Eski dergileri karıştırıyordum bir yandan. Hangi sayıda hatırlamıyorum. Belki son sayıda bile olabilir) Hak verdiğim müthiş bir tespiti vardı. İnsanın, insanlığın potansiyelini, karakterini iyisiyle kötüsüyle ortaya koyan bir tür olduğunu söylüyordu. District 9 bu ölçüde gerçekten insanlığın ne durumda olduğunu gösterdi. Film bittiğinde aklımda "ulan hala kendimize ne cesaretle medeni diyoruz" düşüncesi vardı. Godspeed you black emperor - East hastings parçasındaki deli vaizin dediği gibi: We are still nothing!
stabilostabilo
Üye
Bir belgesel tadında başlayıp aksiyon-bilim kurgu'ya dönüştü film, hiç beklemiyordum. Özellikle filmin ilk yarısında çok rahatsız edici sahneler var ki yerinde bir tercih olmuş bence böyle sahneler kullanmak, filmin havasına daha rahat giriyor, vermek istediği mesajları anlamaya daha bir dikkat kesiliyorsunuz. Uzaylıların grafikleri aşmış, hayran kaldım. 1080p yetişseydi de onu izleseydim keşke ama 720p'de bile muhteşem görünüyordu. Önceki mesajlarda da söylenmiş, konusunu gayet temiz ve net bir şekilde işliyor film, gereksiz, doldurma amaçlı sahne hemen hemen yok. Hani pek sık göremediğimiz bir yöntem olduğu için büyük bir artı bence bu. Sonu da çok yerinde olmuş, ne fazla dramatik, ne fazla yüzeysel.

Biraz şey gözüme battı, milletteki bu dodge yeteneği nasıl bir şeydir yahu? =) Arkasından 10 kişi tarıyor adamı mesela ve bütün kurşunlar sıyırıp geçiyor, öh. =)

Spoiler:
Özellikle devasa rol kesilmiş, Sharlto Copley'e şapka çıkarmak lazım. Böylesi pısırık bir şekilde başlayıp dev bitirmek herkese nasip olmaz heralde.

Şapka çıkardım ben. =) Muhteşem bir oyunculuk.

Spoiler:
Filmin en sevdiğim yeri "gerçekleşebilirliği". Geçen Sinan Akkol'un köşesinde Bilimkurgu türü ile ilgili yazısını okudum. (Eski dergileri karıştırıyordum bir yandan. Hangi sayıda hatırlamıyorum. Belki son sayıda bile olabilir) Hak verdiğim müthiş bir tespiti vardı. İnsanın, insanlığın potansiyelini, karakterini iyisiyle kötüsüyle ortaya koyan bir tür olduğunu söylüyordu. District 9 bu ölçüde gerçekten insanlığın ne durumda olduğunu gösterdi. Film bittiğinde aklımda "ulan hala kendimize ne cesaretle medeni diyoruz" düşüncesi vardı. Godspeed you black emperor - East hastings parçasındaki deli vaizin dediği gibi: We are still nothing!

Godspeed You Black Emperor'dan alıntı yapanın mesajı alıntılanmaz da ne yapılır? =)

Neyse, çok beğendim ben filmi, notum 9/10. O bir puanı da kırmayabildim aslında zira bence mükemmele yakındı ancak objektif olmak geldi içimden, ufak tefek hatalar(mantıksızlıklar) vardı. =)
QuendarthQuendarth
Mod
Ben puan vermemişim. 8/10 veriyorum. Aslında genel olarak baktığımda 9'luk bir film gibi geliyor ama sonunda tam olarak ne olduğunun söylenmiyor olmasından dolayı bir puan kırmazsam olmaz.
PersonaPersona
Üye
D9'nın devamı çekileceği sonunun böyle muallakta kaldığı söyleniyordu filmin çıktığı ilk dönemlerde.

Benim notum 8/10
LP_Mnts2MdngHT
Üye
Spoiler:
Sanırım filmin en sağlam mesajı insanlığın aslında ne kadar içler acısı bir halde olduğudur. Bu filmi izleyip bu mesajı almayanımız yoktur diye tahmin ediyorum. Dünyanın orta yerine uzaylılar iniyor ve adamlar hala silah derdinde , para derdinde. YUH diyor insan izleyince.

@kurtkapan

Doğru dedin de sadece "kukikuk" diyor sonuçta 20 yıl da olsa "kukikuk" dan başka ses çıkarmayan yaratıklarla bu kadar akıcı bir şekilde konuşulması falan diycem ama ben de o yorumu yazarken zaten böyle şeylere takılınmaması gerektiğini söylemiştim şimdi dediğimin aynısını yapıyor gibi olucam. :D
SnakeSnake
Üye
valla geç izledim biraz ve herkes döktürmüş yorumları. benim üzerine ekleyebileceğim pek bir şey kalmamış.

Spoiler:
özellikle filmin başlarında "birbirimizi nasıl daha gelişmiş silahlarla katlederiz" amacına hizmet edenlerin kendi yedikleri haltları nasıl meşru gördükleri ve o meşruiyetin sistemin bir parçası tarafından kendi canı söz konusu olduğunda hiçe sayılması çok güzel anlatılmış. filmin en vurucu noktası ise uzaylıların bir hapis hayatına mahkum edilmeleriydi elbette. canlılara savaşmaktan daha fazla değer vermediğimizi gayet güzel özetleyen bir filmdi.

filmin sonu tam olması gerektiği gibi olmuş kesinlikle. fakat chris geri dönerse eğer karısının intikamını alacaktır mutlaka. ama dönüşümünü tamamlayan van de merwe'e yardım edebilir mi, emin değilim.

9/10'u hak ediyor bence.
Amenquiver
Mod
İlk sayfaya ufak bir müdahalede bulundum, yakışıklı olmuş mu ?

Yorumlar kısmı sanki biraz fazlalık gibi mi olmuş ne.
stabilostabilo
Üye
Spoiler içinde nasıl olsa, yorumların da bulunmasının bir zararı yok ama film sayısı arttıkça tek mesaja yazmak sorun olabilir onları.
Amenquiver
Mod
Sitenin teknik imkanları mı izin vermiyor aynı mesaja bu kadar karakter doldurmaya yoksa editlemek, yazmak, düzeltmek vs zor olur diye mi söyledin ?
kurtkapankurtkapan
Üye
D10'un çekilmesi çok iyi olur.
Spoiler:
Christopher geri dönecek,Wikus'u kurtaracak daha =)

büdük: Ben de bir şeyler yazayım bari.
-
Spoiler:
Copley'in oyunculuğu cidden müthiş.Abime,filmi izlerken ve şimdi dahi şapka takıp çıkarasım geldi/geliyor.
Epey etkiledi film beni. Aslında,dünyaya inen uzaylıların epey gelişmiş olacaklarını hayal ederdik.Filmlerde vs.de hep böyle görmüştük şimdiye kadar. Ama gemideki uzaylılar acınacak haldeydi.Belki,mahkumlardı,belki bir felaketten kaçıyorlardı.Belkide bir keşif ekibiydiler.Bilemiyoruz bunu.District 9 ilk yapılırken uzaylılara daha iyi bir yer olacağı söyleniyor onlar için.Ama gerçekte sadece bir tecrit kampı.
-
Bu durumda medeni olan biziz.Onları toplayıp öldüren yine bizleriz.Ama onlarda suçlu?Onlarda insanları öldürüyor.Ama bu,onlara bunları yapma hakkını bize vermiyor değil mi?Filmde sadece siyah ve beyaz yok.Grinin bir çok tonuda filmin omurgasına yedirilmiş.Bu sıradan bir sci/fi Holivud filmi değil.Kesinlikle bir belgesel.İnsanlığın belgeseli.

Dediğim gibi,D10'un çekilip,bu etkiyi bir daha vermesini istiyorum.Bunu hakediyoruz.
Bir daha izlemenin üzerine,9/10
discussioncontroller