07.06.11, Black Swan izledik ! 9.86/10
145678
SnakeSnake
Üye
@Amen

ya hep söyliycem deyip unutuyorum. film önerileri için ayrı bir başlık açmak daha güzel olur diye düşünüyorum. hangi filmi seçeceğimizle ilgili tartışma oradan devam ederse daha düzenli olur.
Amenquiver
Mod
Mükemmel kere mükemmel, 10/10.

Spoiler:
Hayatı boyunca doğru ve mükemmel olmaya zorlanmış kırılgan bir çocuğun kendini ve evrenin vazgeçilmez kavramlarını bulması daha iyi anlatılamazdı. Swan Lake gibi müthiş bir eserden beslenirken resmen bizi içine çekiyor.

Her saniyesi dolu dolu, iç dünya ve dış faktörler o kadar güzel sentezlenmiş ki ilk izlediğimizde anlayamıyoruz bile. Filmin belki de kırılma noktası annesinin baskılarına rağmen dışarıya, içmeye çıkması. Hayata ve baskıya "artık yeter" diye avazı çıktığı kadar bağırdığı ilk an. Annesinin kanatlarından kurtulması ve o gece mükemmelikten vazgeçmesi ve gecenin ilerleyen saatlerinde de "kendini" tamamen "kendinden" sıyırmasıyla beraber benliğini bulması inanılmaz duygular yaşattı bana.

Beyaz kuğunun filmin en başından beri siyah kuğudan beslenmesi gerek seslerle gerek efektlerle mükemmel şekilde bize yansıtılmış.Ses kullanımı muazzam kere muazzam. Gerilim hissiyatı mükemmel. Son zamanlarda beni o tırnak sahnesi ve deri soyma sahnesi kadar geren çok az sahne oldu. Onlarca yönetmenin 120 dakikada başaramadığı o hissi Aranofsky 30 saniyede veriyor.

Black Swan performansını 2 saat boyunca bizden saklayan Aranofsky ve Portman son 2 3 dakikada öyle bir tokatlıyor ki seyirciyi...

Çekimler ders niteliğinde, ışık kullanımı aşmış. Oyunculuk desen daha 5 sayfa yazısı var.

King's Speech ile beraber senenin en iyisi.

Tarihin altın filmlerinden biri.

145678
discussioncontroller