Parliament Sinema Kulübü - Genel Konu
Amenquiver
Mod
Hemen canlandıralım ayıpsın. Şu 2 3 günlük vize dönemimi atlatıyım buralara uğrayacağım.
comansnala
Üye
Bodoslama girdiğim için tam amacını anlamadım konunun : ). Ama film tavsiyesi kılıklı bir başlık olarak gördüğüm için "Tucker and Dale vs Evil"'i tavsiye etmeye geldim.
Açıkcası ben de daha tam izlemedim ama fragmanlarından anladığım kadarıyla çok doğru bir konuya dokunmuş çok komik bir film gibi geldi. Başrol oyuncularını da daha öncelerden takip etmişliğim vardır. Bence keyifli bir gülünçlü ortam yaratır bu film.
SnakeSnake
Üye
@Amen

ne zamandır film izlememiştim ben de. ayarlayalım bi film izleyelim.

@comansnala

zaten film öneren çok kişi yok (ben bi de Amen işte =P eheh). şaka bi yana önceki sayfalarda da film önerileri olmuştu ama pek kimse üzerine fikir yürütmeyince daha çok "şu filmi izleyelim", "tamam izleyelim" modunda geçiyor olay. gerçi şimdiye kadar izlediğimiz her film güzeldi ama district 9'da yakaladığımız muhabbeti daha sonra pek yakalayamadık gibi. asıl olay film önermek değil de hangi sebeplerle o filmi izlemek istediğimizi belirtmek. herkes hem fikir olunca da film sonrasında muhabbetini çevirmek işte.
comansnala
Üye
Anladım şimdi konuyu : ). O zaman dediğim gibi Tucker and Dale vs Evil, ilgili filmleri Tİ'ye alarak, ama genede kandan, eğlenceden taviz vermeyerek benim dikkatimi çekti. Ve dediğim gibi başroldeki oyuncuları sevdiğim için izlemeye değer gördüm filmi. Filmi izlediğim zaman daha sağlıklı bir yorum yapmak isterim. Tahminimce eğlenceli olacaktır.
SnakeSnake
Üye
Amen de onaylarsa izleyebiliriz, bana uyar.

bir de önceki sayfada A Cockwork Orange'dan bahsetmiştik ki onu da izlersek güzel olur diye düşünüyorum.
comansnala
Üye
Abi Cockwork Orange'ı izlemediyseniz zaten aciliyeti var : ). Şöyle bir şey söyleyeyim, klişe gelir insana bu devirde ama zaten klişelerin bir başlangıç noktası olmalı öyle değil mi : ). Buna da kült denir.
Amenquiver
Mod
Ben konsept itibariyle komedi filmlerinin izlenmesinden yana değilim. Ne konuşabiliriz ki böyle bir filmin arkasından? Benim amacım biraz mainstream gidip yavaştan "festival filmi" diyebileceğimiz, okumaları daha zor filmlere yönelmekti.

Konudan bağımsız, mesela Take Shelter'ı izlemeyi sakın ihmal etmeyin.

-

Clockwork de izlenebilir açıkçası, ben biraz bakınayım gene yazacağım buraya.
SnakeSnake
Üye
demiştim zaten kitabını da okumak istiyorum diye ama filmi izleyebilirsek güzel olur. belki ardından Fahrenheit 451'i de izleriz. tabi kitapları okumayanlar için çok bir şey ifade etmeyebilir de. misal 1964'ün sinema uyarlaması (siyah beyaz olanını daha izleyemedim) iyi değildi. kitap ile film arasında yer yer tutmayan veya benzeşmeyen noktalar vardı. kitabı önceden okuyanlar için tatmin edicilikten uzak kitabı okumadan izleyenler için de spoiler sayılabilecek bir filmdi.

o yüzden A Clockwork Orange'ı bir okuyayım diyorum izlemeden önce fakat çeviri konusunda biraz takıntılı vaziyetteyim. şöyle düzgün çevirili bir versiyonunu önerebilecek biri var mıdır?
comansnala
Üye
Aslında Kubrick'in kitap uyarlamaları herzaman tartışmalı olmuş. Özellikle Shining'e Stephen King'in tepkisi çok serttir.Buna istinaden harbiden önce kitabı okuyarak kendi özel düşüncelerimizi paylaşmamız daha sağlıklı olur.

Edit: Gerçi Stephen King'e " O piyasa yazarıdır, Kubrick'in dehasını anlamamıştır" şeklindeki eleştirilere hiçbirtürlü katılamam abi, yanlış anlaşılmasın.
alleycatalleycat
Üye
Clockwork Orange izlediğim en başarılı film uyarlamasıydı yalnız. Hiçbir detay es geçilmemişti (hatırladığım kadarıyla) ve kitaptaki o havayı da gayet iyi yansıtıyordu. Zaten film çekilirken kitabın yazarından da fikri alınmış bildiğim kadarıyla. Ben İş Bankası Yayınlarından okumuştum kitabı, başta çeviri çok göze batıyor ama sonradan alışıyorsun o üsluba :D Sık geçen bazı rus kökenli kelimeler vardı, onlar çevrilmiş miydi yoksa öylece bırakılmış mıydı hatırlayamıyorum, kitap elimde olmadığı için de bakamadım şu an. Ama alıştıktan sonra çok rahatsız edici olmadığını söyleyebilirim.

Yeterli katılım olacağını bilsem "OGZ Okuma Grubu" da yapalım derdim ama 2 saatlik sinemaya bile bu kazar az kişi ilgi gösteriyorsa kitabın hiç şansı yok :D
__

Bu da benim film önerim olsun: Waking Life (2001). Bol konuşmalı, yaşam üzerine farklı bakış açıları içeren, bazı diyalogları tekrar tekrar okunası bir film. Bu konularda az çok kafa yormuş birisi için ufku genişletecek özellikleri var ancak ilgisini çekmeyenler için son derece sıkıcı olacaktır. Daha olaylar-üzerinden-ilerleyen bir film izleyebiliriz, ama bu da dursun burada.
discussioncontroller