Dinsiz bir Dünya? Din Dünya'ya İyilik Getirir mi?
Dark_BlueDark_Blue
Üye
18/86. sonunda güneşin battığı yere ulaşınca onu, kara balçıklı bir suda batıyor gördü. orada bir millete rastladı. "zulkarneyn! onlara azap da edebilirsin, iyi muamelede de bulunabilirsin" dedik. sonra yine bir yol tuttu. 18/90. sonunda güneşin doğduğu yere ulaşınca, güneşi, kendilerini elbise, bina gibi şeylerle örtmediğimiz bir millet üzerine doğuyor buldu. - Kehf

Güneşin battığı / doğduğu yere yürüyerek ulaşmak mümkün müdür ? Bugün güneşin kara balçıklı bir suda batıp,çıkmadığını görecek teknolojimiz var.

Bunun üzerine Musa asasını yere attı. O hemen apaçık bir ejderha oluverdi! - Araf 107

Buna kendini inandırmak için nasıl bir yol izliyorsun ? Bu ayete inanmayan rasyonel insanlar sence haksız mıdır ?
LovermanLoverman
Üye
Yine Dark Blue ve yine İslam'ı boşa çıkarma uğraşları, abi sen niye rahatsızsın bu kadar ben anlamıyorum. Siyasilerden rahatsızsın, İslam'dan rahatsızsın, Türk kızından rahatsızsın, bir relax ol artık ya. Bırak ateist sitelerde gezmeyi, çık dışarı kız tavla seviş falan. Burada bir şeyleri ispatladığını zannedip soru sorarak köşeye sıkıştırma taktiği yapıp duruyorsun... Sana ne milletin inancından. Ne zaman bu konularda bir postunu görsem düşüncen değişmeyeceği halde inananlara sorular sorduğunu görüyorum. Vaktine de yazık, gençliğine de.
Benjamin Linus
Üye
Son paragrafta saygısızlık yaptığın için sana cevap vermekle kendimi yoramayacağım kusura bakma.

Banane birader kimse sana zorla inan diye baskı yapmıyor burda.İsteyen gider şirinlere inanır,umrumda mı zannediyorsun?Herkesin inancı kendine.

Durup durup laf sokmaya çalışmaktan vazgeçsen keşke.

Edit:Ejderha kelimesi "Suaba"nın Arapça'da "yılan" anlamı da vardır.
Dark_BlueDark_Blue
Üye
Bu başlık dinsiz bir dünya başlığı ve dinleri eleştirmekte bir sakınca görmüyorum.

Ben neden rahatsızım bu kadar ? Bunu düşünemeyecek biri olmadığını biliyorum Lover.Gerçek hayatta ateistlere,suni olmayanlara ya da gayrimüslümlere siyasiler ve halk tarafından gerek fiziksel gerekse duygusal şiddet uygulandığını sen de biliyorsun.Onlar kendi dinlerinin faşizmini rahat rahat yapabiliyorsa ben de herhangi bir düşünceyi kimseye hakaret etmeden savunabilirim.

@ Benjamin

Sinirlenmene gerek yok.Sopanın ejderhaya / yılana dönmesi paranormal bir olaydır ve kendini Müslüman olarak tanımlıyorsan bu paranormal olaya inanıyorsun demektir.Ben de diyorum ki,diğer paranormal olaylara inanıyor musun ?
Benjamin Linus
Üye
Sanane?
LovermanLoverman
Üye
Bu forumda inananlar sana bir saldırı yapmıyorken sen onlara dışarda sana fiziksel yada duygusal baskı (?) uygulanıyor diye benzer kırıcı baskılar yapıyorsun.
Dark_BlueDark_Blue
Üye
Baskı veya saldırı yapmıyorum Lover.

İnandığınız din Tanrı'ya inanmayanların cehennemde odun olacağından bahsediyor.Doğru mudur ? Benim bildiğim kadarıyla Kuran'da yazılan her şeyi aklın ve kalbinle onaylamadığın sürece tam bir inanan olmuyorsun.Akıl kelimesini özellikle yazdım.Neden ? Sopanın ejderha / yılana dönüşmesi paranormal bir olaydır ve herhangi bir kanıtı olamaz.Ben de diyorum ki, - kendini Müslüman olarak görüyorsan - buna nasıl kendini inandırdığını merak ediyorum ? Saldırı ya da dalga geçme amaçlı değil bu sadece merak gerçekten.

Bu ayeti görüp de ateist olan bir insanın cehennemde odun olması vicdanına sığıyor mu merak ettim ?
Benjamin Linus
Üye
Senin sorma şeklin,merak edip merakını gidermek isteyen bir insanın soruş şekli değil.

Sendeki mantık şu;

-milletin inancına laf sokayım
-Müslümanlığın saçma olduğunu kanıtlayacağım

vs
LovermanLoverman
Üye
Mucizelerin İslam peygamberi ile bittiğine inanıyorum, asanın yılan olmasına gözümle görmedikçe bu devirde inanmam mesela. Ama paranormal güçlerin varlığından şüphem yok, bundan da nasıl şüphem olmadığını anlatmayacağım, merak etmek ile alakalı. O ayeti görüp de atesit oluyorsa benim vicdanıma sığıyor.
Dark_BlueDark_Blue
Üye
@ Loverman

Yani o bahsettğim ayete ya da dine inanıp inanmamak tamamen kişinin kendisine ait bir mesele öyle değil mi ?

İslamiyet kendisinin en doğru din olduğunu ve Tanrı'nın İslam'dan başka bir dini kabul etmeyeceği yazar ve buna benzer birçok yoruma ve vicdana açık şeyler var ama işte İslamiyet şunu demiyor ki : " İnanmasan da iyi bir insan olduğun takdir de cennettesin " Bana dinlerin mantıksız gelmesinin en kuvvetli nedeni bu.Tüm dinler kendisinin en doğru olduğunu ( hatta mezhepler de işin içinde ) iddia ediyor ve öteki dinlere tölerans 0.

Tanrı var mı yok mu ? Bilmiyorum ya da en doğrusu ilgilenmiyorum fakat eğer Tanrı varsa da,İbrahimi dinlerde anlatılan bir Tanrı fikri, benim kafama uymuyor.

@ Benjamin Linus

İslam'ın saçma olduğunu kanıtlamaya çalışmak deliliktir,boşa çabadır.(Diğer tüm dinler / inançlar gibi )İsteyen istediğine inanır.Ben burada neden inanmadığımı belirtiyorum ( ki burası dinsiz bir Dünya başlığı ) Yazdığım şeylere rasyonel cevapların varsa cevaplarını okumaktan keyif alırım ama öteki türlü yani, " kalbimden öyle geçiyor " gibi çok kişisel bir yorum yaparsan,söyleyecek bir şeyim kalmaz ama sen ( sen burda genel kullanım ) benim gözümde Cehennem'de yanmaktan korktuğu için inanan biri olmaktan öteye gitmezsin.

Bugün en başta yazdığım ayetin de aslında amacı senin dediğin şeydir.Yani,soru sorulacaksa Kuran'ın aslında müthiş bir kitap olduğunu önceden kabul edip,net olmadığın yerler hakkında ya da daha fazla nasıl öğrenirim amacıyla soru sorabilirsin.Öteki türlüsü ( mesela Kutuplar'da oruç / namaz ) aslında sorulmaması gereken bir soru türüdür çünkü büyük ihtimalle seni ateizme ya da din dışı başka felsefelere taşır ama dediğim gibi,İbrahimi dinlerde bahsedilen her şeye gücü yeten Tanrı'nın bazı soruları sormayın demesi benim aklıma yatmaz.

O diş perisi / şirinler lafı için de özür dilerim ama amacım paranormal olaylara örnek vermekti.
Bu tartışma kapatıldı.
Aktif Başlıklar
discussioncontroller