Dinsiz bir Dünya? Din Dünya'ya İyilik Getirir mi?
Benjamin Linus
Üye
@ Dark Blue

Ben seni ciddiye alıp cevap yazdım.Sen küçümseyici bir tavır takındın.Amacının bilgi almak değil,karşındakini ezmeye çalışmak olduğunu fark ettim.Olay bundan ibaret benim için.
SwooshSwoosh
Üye
somewhat related
image
KurtulanSamaKurtulanSama
Üye

@ Dark Blue

Ben seni ciddiye alıp cevap yazdım.Sen küçümseyici bir tavır takındın.Amacının bilgi almak değil,karşındakini ezmeye çalışmak olduğunu fark ettim.Olay bundan ibaret benim için.

Benim bakış açımdan da; "Cevabım yok, o yüzden bana saldırıyorsun." a geliyor olay. Her ne kadar nefret dolu olursa olsun(ya da amacı ne olursa olsun), soru sormak; bir kişinin bir soru için cevap istediğini belirtir. Bu kişilere karşı yapılacak en doğru hareket de sinirlenmeden, cevap vermektir ancak karşındaki sana cevabı olmayan bir soru sormuşsa ve sen de cavabının olmamasını kendine yediremiyorsan sinirlenirsin(diye düşünüyorum).

Sen cevabı verdikten sonra bir kişinin seni küçümsüyor olmasının hiçbir anlamı kalmaz. Başıma geldiği için biliyorum.
Benjamin Linus
Üye
Cevap veremeyeceğimi düşünüyor olsam,baştan kendisine birşey yazmazdım.

Tekrar söyledim.Güzel bir sohbet yapacaksak neden olmasın?Sabah kadar tartışalım.Ama arada laf sokmaya çalışıp,karşısındakinin inancını/düşüncesini küçük gören insanla neden oturup tartışmak isteyeyim ki ben?

Adam bir soru sormuş doğru/yanlış kendimce bir cevap verdim.Adam "Madem ona cevap verdin,şu saçma şeyi nasıl açıklayacaksın" tadınfa birşeyler yazmış ki buda iyi niyetli olmadığın apaçık gösteriyor benim nezdimde.
westgreywestgrey
Üye
Bir şeyi tartışmanın anlamı yok aslında. Zira bu tartışmanın geleceği en son nokta, ateist adamın olması imkansız şeylerin açıklamasının ne olduğunu sorup, müslümanın da "allahın takdiri kardeş, o benim inancım" demesidir ki olmuş bu konuda da. Ben şu anki bilgilerimizle yürütülebilecek mantıkla semavi dinlerinin insan yapımı olduğunu kesin olarak biliyorum. Ama sosyal şartlar açısından ütopik, herkesin eğitim seviyesinin tavan yaptığı bir dünyada yaşamıyoruz. O yüzden herkesin ateist olmasını dilemiyorum, zira kanunen suç olan birçok eylemi sırf günah olduğu için yapmayan bir dolu insan var. (Bunlar kim derseniz, "madem cehennem yok, neden iyi bir insan oluyorsunuz" diyen müslümanlara bakın derim.) Bunun yanında kendinden yüksek bir gücün varlığına inanmak psikolojik açıdan rahatlatıcı olabilir, bir insanın buna ihtiyacı olmasına karşı çıkmam. Öte yandan, İslam dini birçok açıdan kısıtlıyor insanları, en yakın örneğini TÜBİTAK'ın evrim teorisi ile ilgili kitapların basımını durdurması olarak verebilirim. Kahvede oturup dünyayı kurtaran adam gibi konuşacağım biraz ama şunun doğrulu su götürmez bir gerçek: Bu işin yolu eğitimden geçiyor. Yeterli eğitimi özgür bir ortamda verdiğiniz sürece bir insanın radikal bir dindar olması için çok küçük bir ihtimal var.
KurtulanSamaKurtulanSama
Üye

Bunun üzerine Musa asasını yere attı. O hemen apaçık bir ejderha oluverdi! - Araf 107

Buna kendini inandırmak için nasıl bir yol izliyorsun ? Bu ayete inanmayan rasyonel insanlar sence haksız mıdır ?

Muhtemelen şu lafı hakaret olarak algıladın. Bir kısım haklı olabilirsin, dark_blue kelimeyi tam olması gerektiği yerde kullanmamış.

Rasyonel: sıfat Akla uygun, aklın kurallarına dayanan, ölçülü, ussal, hesaplı.

Şuradan yola çıkarsak; musanın asasının ejdere dönüşmesi akla uygun bir olay değil ve bunu düşünerek kullanmış o kelimeyi. "Sen akılsızsın" gibi bir kastı yok. Yoksa mesajın kalanında bir art niyet sezmedim.

Bir tartışmanın en önemli kısmı doğru anlatmak ve doğru anlamaktır. Başlığın doğasından ötürü ister istemez bir ön yargı ile yaklaşıyoruz. Ayrıca o sorunun cevabını ben de merak ediyorum.
LovermanLoverman
Üye

Ben şu anki bilgilerimizle yürütülebilecek mantıkla semavi dinlerinin insan yapımı olduğunu kesin olarak biliyorum.

Kesin bilgiye ne ara ulaştın, bir paylaş da milyarlarca inanan insan, siyasetçi ve bilim adamı olarak dinden çıkalım topluca.

herkesin eğitim seviyesinin tavan yaptığı bir dünyada yaşamıyoruz.

Bu da inananlara hakaret.
Benjamin Linus
Üye
SwooshSwoosh
Üye

şu verecek cevabı olmayıp gülücük atma tribi de çok hoş.
"dinime laf geldi gülücük atarsam sanırım altta kalmamış olurum. eet gülücük atayım iyi fikir."
Benjamin Linus
Üye

şu verecek cevabı olmayıp gülücük atma tribi de çok hoş.
"dinime laf geldi gülücük atarsam sanırım altta kalmamış olurum. eet gülücük atayım iyi fikir."

lol
Bu tartışma kapatıldı.
Aktif Başlıklar
discussioncontroller