Dinsiz bir Dünya? Din Dünya'ya İyilik Getirir mi?
AK_LampardAK_Lampard
Üye
Al işte.
westgreywestgrey
Üye

Ben şu anki bilgilerimizle yürütülebilecek mantıkla semavi dinlerinin insan yapımı olduğunu kesin olarak biliyorum.

Kesin bilgiye ne ara ulaştın, bir paylaş da milyarlarca inanan insan, siyasetçi ve bilim adamı olarak dinden çıkalım topluca.

Vahiy geldi.:)

Dediğim gibi kimseyi ikna etme amacım yok fakat benim nedenimi sorduğun için açıklayayım.

Tüm insanlığa rehber olması gereken, gerçek ise bu dünyadan ayrıldığımızda ulaşacağımız sonsuz hayatın iyi bir şekilde geçmesinin şartlarının yazılı olduğu bir kitabın, Muhammed'in özel hayatıyla ilgili kurallardan, kadın erkek eşitsizliğinin gerekliliğinden, değme fantastik yazara taş çıkarak uçukluktaki fantastik olaylardan bahsetmesi, ve en önemlisi bu kitabın tamamen o dönemin şartlarına göre hazırlanmış olması beni pek ikna etmiyor. Semavi dinlerdeki Tanrının dünyaya insanları yerleştirip, bu dediklerimi yapın, sonsuza dek mutlu yaşayın, yapmazsanız size işkence çektireceğim demesi ilâhi bir varlığı değil, daha çok sosyopat bir insanın olası bir deneyini andırıyor.

Ben evrenin ne olduğunu bilmiyorum. Nasıl ortaya çıktığını da bilmiyorum. Ama hayat kendi dahilinde yeterince ilginç ve şaşırtıcı, içgüdülerim de yaşamamı söylüyor. Herkesin daha mutlu bir hayat yaşamasını istemek için bana gerekli olan tek şey de kendi sağduyum, ilahi bir müdaheleye ihtiyacım yok.

herkesin eğitim seviyesinin tavan yaptığı bir dünyada yaşamıyoruz.

Bu da inananlara hakaret.

Kusura bakma ama düşüncem bu yönde. Tüm inananların aptal olduğunu kastetmiyorum, ama bir insanın ufkunun genişledikçe dinin katı duvarlarından da uzaklaştığı gerçeği yadsınamaz.
Dark_BlueDark_Blue
Üye
Lover eleştiriyoruz,saygısızlık yapmış oluyoruz ya da cevabınız açıklayamam oluyor.

Kendinizi inanmaya o kadar çok şartlamışsınız ki yapacak bir şey yok.Aslında anlayışla karşılıyorum,birinin beynine küçük yaşlardan beri yoğun olarak bir fikri empoze ederseniz,o fikri alanın,o fikri ölümüne savunması doğal bir davranıştır.
LovermanLoverman
Üye
westgrey: Öznel deneyimlerinden ve düşüncelerinden yola çıkarak kesin bilgiden bahsetmen garibime gitti, o kadar. Hakaretin arkasında durman konusunda ise bir şey söyleyemiyorum, ufkumun sen kadar geniş olduğunu düşünüyorum ve inanan bir insanım.

Dark_Blue: Bariz saygısızlığı da siz doğuştan afyonlusunuz diyerek aklama bari.
salih32salih32
Üye

Lover eleştiriyoruz,saygısızlık yapmış oluyoruz ya da cevabınız açıklayamam oluyor.

Kendinizi inanmaya o kadar çok şartlamışsınız ki yapacak bir şey yok.Aslında anlayışla karşılıyorum,birinin beynine küçük yaşlardan beri yoğun olarak bir fikri empoze ederseniz,o fikri alanın,o fikri ölümüne savunması doğal bir davranıştır.

image
westgreywestgrey
Üye

westgrey: Öznel deneyimlerinden ve düşüncelerinden yola çıkarak kesin bilgiden bahsetmen garibime gitti, o kadar. Hakaretin arkasında durman konusunda ise bir şey söyleyemiyorum, ufkumun sen kadar geniş olduğunu düşünüyorum ve inanan bir insanım.

Dark_Blue: Bariz saygısızlığı da siz doğuştan afyonlusunuz diyerek aklama bari.

Öznel deneyim demek yanlış olur, sonuçta herkes tarafından bilinen şeyleri yorumlayarak ulaştım bu sonuca. Tanrı kavramı hakkındaki tek delil elimizdeki kutsal kitapsa, ve ben bu kitabı ve genel olarak tanrı kavramını mantıklı bulmuyorsam, "gözlerimle görebileceğim başka bir kanıt olmadığı sürece Tanrı yoktur" sonucuna ulaşmam pek de taraflı bir yaklaşım olamaz bu fikre.
darkprensdarkprens
Üye
image
LovermanLoverman
Üye

Öznel deneyim demek yanlış olur, sonuçta herkes tarafından bilinen şeyleri yorumlayarak ulaştım bu sonuca. Tanrı kavramı hakkındaki tek delil elimizdeki kutsal kitapsa, ve ben bu kitabı ve genel olarak tanrı kavramını mantıklı bulmuyorsam, "gözlerimle görebileceğim başka bir kanıt olmadığı sürece Tanrı yoktur" sonucuna ulaşmam pek de taraflı bir yaklaşım olamaz bu fikre.

Lutfen abi, kendimi tanrının olmadığına, kendimce mantıklı veriler bulduğum için inandırdım demen lazım. Bunu tartışmayalım, kesin bilgi diyorsun, yorumlayarak buldum demek çok çelişir yani.
Dark_BlueDark_Blue
Üye
@ Lover

Daha açıklayıcı yazacağım.

Müslüman bir ülkede doğduğumuz için küçüklükten beri ( ki ilkokul 4.sınıfta din dersi var 10 - 11 yaş gayet küçük bir yaş ) İslam'ın ne kadar süper ve iyi olduğu sana,bana,bize öğretilmedi mi ? Bu öğretilenler - sanırım - ailen tarafından da desteklendiği için farklı bir dini / düşünceyi bu yaştan sonra kabul etmen çok zor.Bunda yanlış bir şey yok,saygısızlık falan da değil bu.

Aynı şey eğer Amerika'da doğsaydın Hristiyanlık için geçerli olacaktı belki de ve Hristiyanlık'tan başka bir düşünceye kapalı olacaktın.Bunun en basit örneği,İslam'ın en son din olduğunu bile bile İslam dışı dinlere iman edenlerdir,çünkü çevresinden ve ailesinden öyle görmüş ve eğer farklı bir düşünceye sahip olsa dışlanacağını biliyor.
RAGEPLUGRAGEPLUG
Üye

Birinin beynine küçük yaşlardan beri yoğun olarak bir fikri empoze ederseniz,o fikri alanın,o fikri ölümüne savunması doğal bir davranıştır.

Eğer insanın kişiliği zayıf, oturmamış ise bu doğal olur. Normal bir insan her türlü şekilde kendini ve bundan hareket ile inandıklarını sorgulayacaktır.

Çünkü çevresinden ve ailesinden öyle görmüş ve eğer farklı bir düşünceye sahip olsa dışlanacağını biliyor.

Oturmamış kişiliğe örnek.
Bu tartışma kapatıldı.
Aktif Başlıklar
discussioncontroller