Dinsiz bir Dünya? Din Dünya'ya İyilik Getirir mi?
Dark_BlueDark_Blue
Üye
İşe yaramasından kastınız nedir ? Burada yazdığınız şeyleri okuyup imana gelmemiz mi ?

İnanç dediğimiz şey birçok faktörle bağlantılı fakat en çok kişinin kendisiyle bağlantılı.

Geçtiğimiz sayfalarda yazdım.İslamiyet sizin hayatınızı iyi / kötü bir insan olarak geçirmenizle ilgilenmez. ( bununla ilgili ayetler var ) İlgilendiği yer,Müslüman olup olmamaktır ve Tanrı için tek dinin İslamiyet olduğu yazar.

Dünyaya baktığımız zaman herkesin Müslüman olması imkansızdır.Diyelim ki Hindistan'da doğdunuz,dibinizde Pakistan var ( İslam'dan haberdarsınız ) fakat aileniz ve ülkenin çoğunluğu Hinduizme inandığı için,siz de Hindusunuz ve ölünce cehennem sizi bekliyor İslam inancına göre.(Binlerce Tanrı'ya inandığınız için ) Hindu olmanızın da temel sebebi,kendinizden bağımsız olarak gelişen Hindistan'da doğmanız. Ee,şimdi empati yapın ve bu adamın cehenneme gitmesi sizce adil mi değil mi ? Tartışalım.
westgreywestgrey
Üye

Benim zamanında yazdıklarımı okumamışsınız ki gelip böyle yazıyorsunuz. Zamanında çok yazdım, açıkladım da. Hiçbir işe yaramadığı için (ki bunu burada bazı arkadaşlar fark etmişler -Loverman ve Benjamin gibi.) şimdi sadece cumhurbaşkanı gibi söylediklerinizi tekrar düşünmeniz üzere geri yolluyorum. Benim yaptığım bundan ibaret.

@westgrey; Senin yazdıklarının da tartışmaya bir şey kattığından şüpheliyim aslında. ;)

Geçmişte ne yazdın bilmiyorum, bilmek zorunda da değilim. Şu andaki konuyla alakalı bir şey yazdıysan gelir bir daha koyarsın, zor bir şey değil. Ama millet tartışırken zuhahaha lol xD yapmak çocukluk oluyor sadece.
westgreywestgrey
Üye

İşe yaramasından kastınız nedir ? Burada yazdığınız şeyleri okuyup imana gelmemiz mi ?

İnanç dediğimiz şey birçok faktörle bağlantılı fakat en çok kişinin kendisiyle bağlantılı.

Geçtiğimiz sayfalarda yazdım.İslamiyet sizin hayatınızı iyi / kötü bir insan olarak geçirmenizle ilgilenmez. ( bununla ilgili ayetler var ) İlgilendiği yer,Müslüman olup olmamaktır ve Tanrı için tek dinin İslamiyet olduğu yazar.

Dünyaya baktığımız zaman herkesin Müslüman olması imkansızdır.Diyelim ki Hindistan'da doğdunuz,dibinizde Pakistan var ( İslam'dan haberdarsınız ) fakat aileniz ve ülkenin çoğunluğu Hinduizme inandığı için,siz de Hindusunuz ve ölünce cehennem sizi bekliyor İslam inancına göre.(Binlerce Tanrı'ya inandığınız için ) Hindu olmanızın da temel sebebi,kendinizden bağımsız olarak gelişen Hindistan'da doğmanız. Ee,şimdi empati yapın ve bu adamın cehenneme gitmesi sizce adil mi değil mi ? Tartışalım.

Kuran'da "peygamber göndermediklerimize azap çektirmeyeceğiz" şeklinde bir ayet geçiyordu, fakat bahsedilen peygamberlerin hepsi orta doğu bölgesinde, çoğu da zaten birbirinin babası-oğlu-kardeşi. Burayı detaylandırırdım ama başka bir tartışma başlatmayacağım. Neyse, bu bahsettiğim durum orta doğu ve çevresinde yaşamayan, islamı duymamış halkları kurtarıyor diyelim. Senin verdiğin örnekte ise İslam'dan haberi var, buna rağmen aklını kullanarak İslam'ı seçmemiş, cehenneme dönüşsüz biletini almış oluyor böylece. Adil değil tabii ki. Fakat İslam'a göre geçmişin ne olursa olsun bu din sana ulaştıysa yapacağın tek tutarlı şey Müslüman olmaktır, aksi takdirde bilerek kâfir olmayı seçiyorsun.
ThyestesThyestes
Üye
Zaten beni en başta İslam'dan soğutan ve sorgulayıp araştırmaya yönlendiren sonunda dinden çıkmamı sağlayan ana neden Allah'a inanmayanın direk olarak cehenneme gidicek olmasıydı. Hiç bir zaman anlam veremedim halada veremiyorum. Bir kişi gerçekten iyiyse sadece Allah'ı red ettiği için nasıl cehenneme yollanırki. Her şeyin yaratıcısı ve mükemmel olan Allah nasıl böyle bir egoya sahip olur.
Dark_BlueDark_Blue
Üye
@ grizzly64

Senin de dikkatinden kaçan bir başka nokta var.Dünya üzerinde yaşayan tek bir din yok teorik olarak ama İslam pratikte kendini tek doğru olarak gösteriyor.Yani,Hristiyanlığa iman edip,İslamiyet'in hiçbir rituelini yerine getirmeyen,yasaklarını takmayan fakat Hristiyanlığını da tam yaşayan biri de cennete gidecekse yine adil olmaz.Kaldı ki Hristiyan bir ülkede yaşam çok büyük ihtimalle tüm Müslüman ülkelerden en azından insan hakları ve özgürlük bakımından kat ve kat ileride.Dolayısıyla dünya yaşamı üzerinde de bir eşitlik söz konusu değil.

Yani kısaca,eğer Dünya üzerinde tek bir din olsaydı senin söylediğin Cehennemi siz seçiyorsunuz kısmı,inanıp - inanmama olayına indirgenirdi ki,çok haklısın derdim.

Fakat 3 tane semavi din + Budizm + Hinduizm var ( Budizm ve Hinduizmin cennet / cehennem kaygısı yoktur ) ve 3 tane semavi din içinde de en azından 2 tanesinin içinde toplam 10 a yakın mezhep var.

Sonuç olarak,iş sadece Tanrı'ya inanıp inanmamak ile bitmiyor.
KurtulanSamaKurtulanSama
Üye
Aklın islamı reddetmesi için de sebepler var diye gireceğim de bütün tartışma başa dönecek.

Eğer beni yaratan yüce bir güç varsa; beni yargılamaya hakkı yok çünkü benim her şeyim tamamen onun kontrolünde. "Ben sana özgür irade verdim(sanki o iradeyi nasıl kullanacağımı bilmiyor ya) ömrün boyunca iyilik yaptın ancak bana ve gönderdiğim kitaplara inanmayı reddettiğin için ceza çekeceksin.(Çoğu insan sonsuza kadar diyor, süresinden emin değilim.)" deme hakı yok. Sen yarattın der geçerim. Hoş, ben ruhun olduğuna da inanmıyorum ya, neyse... (Ay kişiliklerimiz nereden geliyor o zaman) Her ruhu olmadığına inandığın varlık fabrikasyon zaten di mi?

Her neyse, Ödül/Ceza sistemine dayanan bir inanç biçimi için "sadece esti" diye iyilik yapacak insan çok azdır. Sonuçta o insanlar "Allah çarpar" diye büyüdüler.

Edit: O "karşılık beklemeden iyilik yapan" müslümanlar tarafından dövülmeye çalışılmış(sırf Deistim diye. Hoş o inancımı da kaybettim arık) bir insan olarak söylüyorum.
ThyestesThyestes
Üye
@grizzly64

Demek istediğimi tam anlatamadım sanırım benim cennet veya cehenneme gitme gibi bir derdim yok zaten varlıklarına inanmıyorum. Beni rahatsız eden nokta Allah'ın kendine biat etmeyenleri iyi insan olsalar bile cehenneme göndericem demesi. Bu bana biraz padişah egosunu andırıyor yani bir padişah veya diktatör onu tanımayanı ona biat etmeyeni cezalandırır. Yoksa dediğim gibi cennet veya cehennem gram umrumda değil. Bir çok Ateist veya Agnostik inde umursadığını düşünmüyorum. Onların aksine bir çok müslüman cennete gitmeliyim kaygısı ile hareket ediyorlar. Samimi olmayan bir çok hareket gözlemleyebiliyoruz bu sayede.
Dark_BlueDark_Blue
Üye
@ grizzly64

Dönüp dolaşıp aynı noktaya geliyoruz,o da şu.Bir insanın ailesini seçmesi mümkün değildir.Kişi,Hz İsa'nın Tanrı olduğuna inanılan bir ailede doğmuşsa kişinin de düşüncesinin bu yönde olması çok doğaldır.

Anlatmak istediğim şu.Dinsel görüşün aileden ve doğulan ülkeden bağımsız olması istatistiksel olarak çok yüksek değil.Aynı şekilde İslam'dan haberdar olmama olayı 2013 yılında pek de mümkün değil.

Bir de diyelim ki Amazon'da bir kabilede doğdunuz,İslam falan tebliğ edilmedi.Kabilede doğmanın birkaç dezavantajı var mesela teknolojiden uzak kalmak diyelim ama ölümden sonra hayatın varlığına inanan bir dinin mensubuna göre bu adam cennetliktir çünkü kendisi İslam'dan haberdar değildir.Ben inanan biri olsam,bu durumu da sorgulardım.Benim neden haberim olduğu için sorumluluklarım var fakat o adamın haberi olmadığı için yok diye ?
kral julienkral julien
Üye

@ grizzly64

Dönüp dolaşıp aynı noktaya geliyoruz,o da şu.Bir insanın ailesini seçmesi mümkün değildir.Kişi,Hz İsa'nın Tanrı olduğuna inanılan bir ailede doğmuşsa kişinin de düşüncesinin bu yönde olması çok doğaldır.

Anlatmak istediğim şu.Dinsel görüşün aileden ve doğulan ülkeden bağımsız olması istatistiksel olarak çok yüksek değil.Aynı şekilde İslam'dan haberdar olmama olayı 2013 yılında pek de mümkün değil.

Bir de diyelim ki Amazon'da bir kabilede doğdunuz,İslam falan tebliğ edilmedi.Kabilede doğmanın birkaç dezavantajı var mesela teknolojiden uzak kalmak diyelim ama ölümden sonra hayatın varlığına inanan bir dinin mensubuna göre bu adam cennetliktir çünkü kendisi İslam'dan haberdar değildir.Ben inanan biri olsam,bu durumu da sorgulardım.Benim neden haberim olduğu için sorumluluklarım var fakat o adamın haberi olmadığı için yok diye ?

Zaten tanrısal bir adalet kavramı kafana yatmadığı için bir inanan değilsin. "Ben inanan biri olsam sorgularım" demek çok saçma o yüzden. Soyut kavramlarla dolu koca inanç sisteminde bu söylediğin -ve bunun gibi sayfalar dolusu yazdığınız şeyler- birer açık değildir. Bu yönlere takılıyorsanız, kendinizi boşuna yormayın, niye gelip burada tartışıyorsunuzki. Zaten inancın en temel taşları bile size ters geliyor demektir.

Ha bir tanrının ve onun dininin/dinlerinin var olabileceğine inanıyormusun, o zaman gidersin bunları bulabildiğin en doğru kaynaklardan araştırırsın, kafana yatarsa yatar, yatmazsa da yatmaz. Ama o zaman da bir tanrının kuralları arasında "soyut" kavrama dayalı bir şey gördüğün zaman böyle şey mi olur diye tepki vermezsin, düzen/kural bakımından kafana yatmasa bile

Edit; Demek istediğim, sadece sanada değil tabi; " Çok boş muhabbet dönüyor be yav"
Dark_BlueDark_Blue
Üye
@ kral julien

Kafanıza yatar yatmaz kısmından başlıyorum.Keşke söylediğin kadar kolay olsa ama değil sen de biliyorsun.Araştırdım kafama yatmadı, sonucunda yanıyorum.

Senin söylediğin gibi aklına yatmadı mı ? Tamam,önemli değil diye bir olay yok yani.

Ben inanan olsam cümlesi saçma olmuş,evet.Fakat Amazon'da doğan bir yerlinin senin yaptığın hiçbir şeyi yapmayıp ( mesela oruç.Sen neredeyse 16 - 17 saat su bile içemiyorsun 35 derece sıcakta) yine de cennete gidecek olması,hiç mi rahatsız etmiyor seni ?
Bu tartışma kapatıldı.
Aktif Başlıklar
discussioncontroller