Dinsiz bir Dünya? Din Dünya'ya İyilik Getirir mi?
AK_LampardAK_Lampard
Üye
İnsanlar dinini kendine saklamayı başarırlarsa sorun olmaz bence.

Beğenenler: buzbey

salih32salih32
Üye

İslamiyet hoşgörü dinidir, kişiyi iyiliğe yöneltir. Kur'an-ı Kerim'de yasaklanan her şey, kişiyi kötülüklerden uzak tutan şeylerdir. Alkol neden yasak sizce? Yüksek miktarda alkol içen insan düşünce yetisini kaybeder, başkalarına çok rahat zarar verebilir. Din hiçbir zaman insanı kısıtlamaz. Din adına birbirini öldüren kendini patlatanlar da beyni yıkanmış cahillerdir. Cahilin dini yoktur. Ayrıca kendini İslamiyet'in bekçisi sanan Allahsız şerefsiz köpekler yüzünden güzelim bir dinin adının kötüye çıkmasını ben kabullenemiyorum.

Dinin amacı dünyaya iyilik değil kişiye iyilik getirmektir.

Bu.

İnsanlar dinini kendine saklamayı başarırlarsa sorun olmaz bence.

ve bu.

Beğenenler: buzbey

baypalbaypal
Üye
insanlara zulmetmeyi, kötülük yapmayı yasaklayan bir dinimiz var. eğer amaç dünyayı daha iyi bir yer yapmaksa bu saydıklarım dünyayı daha iyi yapar.

ama dinin amacı öbür dünyaya hazırlanmaktır. yine öbür dünyaya hazırlık kapsamında bu dünyada iyilik yapmak emrolunmuştur.

din adına zulmeden, kötülük yapan, insan öldürenlerin dinsiz öldükleri imansız öldükleri varsayılabilir.
QuendarthQuendarth
Mod
Size göre din için öldürenler dinsiz ama onlar da büyük ihtimalle sizin dinsiz olduğunuzu düşünüyordur. Sonuçta kişinin dini nasıl yorumladığına da bağlı. Kimi iyilik yap diye yorumluyor kimi kafirleri öldür diye yorumluyor.
Batuhan Şef
Üye
Ki dinin belli emirlerini kafirleri öldür diye yorumlayan, hoşgörü meselesini "ya inan ya da sonsuza kadar işkence" gibi bir mantıkla aynen yazıldığı gibi, süslemeden kabullenen, koca hayatını dine inanmış 70 yaşında imamlara 15 yaşında oyungezer dergisi fanlarından daha çok itibar ediyorum İslam konusunda açıkçası. İslamı böyle gördüğüm için değil, bir tarafta ilahiyatçı, öbür tarafta yazılan iddiaları adam gibi okuyup araştırmaya belki bir yıl bile ayırmadan kararını aile dini yönünde kullanmış genç bireyler.

Bizim gençliğimizde komik bir körlük var, başladığından beri yüzyıllardır kadına dayak, keyfi çok eşlilik, fanatiklik, her türlü insan hakkı ihlali ve kılıç zoruyla yayılmaya sempatiyle var olmuş, hala da Türkiye hariç her müslüman ülkede böyle yaşanan İslam "yanlış anlaşıldığı için öyle yaşanmış", 50'lerden sonra Avrupa tarzı eğitim ve yaşayışla büyüyen modern Türk gençleri ise 16-17 yaşlarında İslam'ın çok daha insancıl ve hümanist bişiy olduğunu sökerek gerçek İslam'ı yaşamaya başlamışlar. O yüzyıllar boyu gelişen neslin birikimi ve gayet önümüzde mevcut İslam literatürü, gene Ankara'nın doğusundan sonra başlayan İslam yalan, hayatını dine adamış ve reformist gençliğin yok dedği her şeyin sayfa sayfa neden var olduğunu anlatacak hacılar belki 1-2 kitap okumuş adamlardan daha az biliyor dinlerini, sadece batıda 50'ler sonrası Türk gençliğinin yaşadığı kop kop İslam doğru.
Venom
Üye
Dini kuralların zamana ve değişime ayak uydurması gerekir. Anayasa bile 20 yılda bir değişirken bundan 15 yüzyıl önce konulmuş kurallara dayalı yaşamanın pek de sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. O zamanın şartları ile şu an arasında çok çok büyük bir fark var. Herkes aslında farkında değişim yaşanması gerektiğinin ancak kim değiştirecek kuralları? Kime güveneceksin bu devirde? Hristiyanlık da bu bir açıdan denendi ve o zaman oluşturulan yüzlerce İncil ve şu an kullanılan 4 farklı İncil var ortada. İslamiyet'te de durum farklı olmayacaktır, her millet kendine göre bir Kur'an hazırlamaya çalışacak ve sonuç olarak din yozlaşacaktır. Durum bir nevi paradoks.

Din olmalıdır çünkü insanın doğumundan bu yana insanlık dini kuralları her türlü kuralın üstünde, güvenilir bir kaynak olarak tutmuştur. Durum hala böyle olduğu sürece, dinin var olması insanlığın yararına olacaktır. Kaldı ki bu olayı salt "din" etiketine bağlamak da doğru değil. Din olmasa bile insanlar inanmaya devam edecektir, ve inanç olduğu sürece bir takım kurallar kendi kendine oluşacaktır. Sonuç olarak günümüz anlamıyla bir "din" oluşmasa bile bir "inanış" ve bu inanışın getirdiği "kurallar" olacaktır.

O yzden dinsiz bir dünya olabileceği inancı tamamen hayaldir bana göre, zaten olmamalıdır da.

Din dünyaya iyilik getirir mi, burası ciddi anlamda tartışılır. Kendi içinde baktığın zaman evet iyilik getirir gibi duruyor. Ancak tarihte çıkan savaşların önemli bir bölümü din farklılığından geliyor. Tek bir dine -İslamiyet- bakacak olursak, din çerçevesinde çıkan çatışmaların -töre vs.- tamamı dini kuralların yanlış yorumlanmasından ve algılanmasından kaynaklanıyor. Bu yüzden suçu dine atmak bu konuda doğru değil.

Dinin gerekliliği konusunda yukarıda uzun uzun bahsettim özet geçecek olursam, din kendini yenilemelidir. 15 yüzyıl önceki kurallar günümüzde dine bağlılığı ister istemez azaltıyor. Dini yaşamak isteyenlerin bazıları tarafından "geri kafalı", "bağnaz" gibi tabirlerle ifade edilmesi bundan kaynaklanıyor. Çünkü o kurallar 15 yüzyıl önce makuldü, artık değil. Değişim gerektiği açık ancak bu değişimi yapacak kimse yok.
AdramelechAdramelech
Üye
Takip.
baypalbaypal
Üye

Size göre din için öldürenler dinsiz ama onlar da büyük ihtimalle sizin dinsiz olduğunuzu düşünüyordur. Sonuçta kişinin dini nasıl yorumladığına da bağlı. Kimi iyilik yap diye yorumluyor kimi kafirleri öldür diye yorumluyor.

dinin yorum yani fıkıh kısmını sıradan insanlara bırakırsanız önüne gelen yorumlar ama doğru olmaz.
bkz mevlana, bkz imam rabbani. bu insanlar alim insanlar. ve islamı hoşgörü dini olarak bize öğretmişlerdir. insan öldürmeye bir örnek daha, hiç bir peygamber insna öldürmemiştir. katıldıkları savaşlarda bunlara dahil. yani kendi elleriyle öldürmemişlerdir. ordular öldürmüştür o ayrı.

Ki dinin belli emirlerini kafirleri öldür diye yorumlayan, hoşgörü meselesini "ya inan ya da sonsuza kadar işkence" gibi bir mantıkla aynen yazıldığı gibi, süslemeden kabullenen, koca hayatını dine inanmış 70 yaşında imamlara 15 yaşında oyungezer dergisi fanlarından daha çok itibar ediyorum İslam konusunda açıkçası. İslamı böyle gördüğüm için değil, bir tarafta ilahiyatçı, öbür tarafta yazılan iddiaları adam gibi okuyup araştırmaya belki bir yıl bile ayırmadan kararını aile dini yönünde kullanmış genç bireyler.

Kuran da süslenecek hiç bir yer yoktur. yukarıda da dediğim gibi. Mevlana ve Rabbani hz. de süslememişlerdir. aynen aktarmışlardır.ister 70 yaşında olsun ister 1000 itibar edilecek adamları iyi seçmek lazım. kimi zaman 3 yaşındaki çocuk 30 yaşındaki adamdan daha selim olabiliyor.

Dini kuralların zamana ve değişime ayak uydurması gerekir. Anayasa bile 20 yılda bir değişirken bundan 15 yüzyıl önce konulmuş kurallara dayalı yaşamanın pek de sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. O zamanın şartları ile şu an arasında çok çok büyük bir fark var. Herkes aslında farkında değişim yaşanması gerektiğinin ancak kim değiştirecek kuralları? Kime güveneceksin bu devirde? Hristiyanlık da bu bir açıdan denendi ve o zaman oluşturulan yüzlerce İncil ve şu an kullanılan 4 farklı İncil var ortada. İslamiyet'te de durum farklı olmayacaktır, her millet kendine göre bir Kur'an hazırlamaya çalışacak ve sonuç olarak din yozlaşacaktır. Durum bir nevi paradoks.

şimdi isviçre anayasası ile Allah'ın yani mutlak yaratıcının yasalarını birbirine karıştırmamak lazım. onun koyduğu yasalar kıyamete kadar devam edecektir. bu senin söylemiş olduğun şey insanlığı Kuran dan uzaklaştırmak için söylenmiş sözlerdendir.
Laçin
Üye
Beni çok şaşırtıyor din ile ilgili söylemler. Bir Allah'ın kulu da çıkıp demiyor "insanın şu huyu, şu özelliği olmasa daha iyi bir yer olur mu dünya acaba?" diye. Çünkü insan oğlu dini kullanamazsa başka bir şeyi daha kullanır. Asıl tartışılması gereken şey güç tutkusu bana kalırsa. Yoksa bakıyorum dünyaya hepimize yetecek kadar çok şey var üzerinde dünyanın.

Asıl problem insan. Din falan değil. Çok kesin konuşmam herşey için ama bunun için konuşurum.
Batuhan Şef
Üye

Beni çok şaşırtıyor din ile ilgili söylemler. Bir Allah'ın kulu da çıkıp demiyor "insanın şu huyu, şu özelliği olmasa daha iyi bir yer olur mu dünya acaba?" diye. Çünkü insan oğlu dini kullanamazsa başka bir şeyi daha kullanır. Asıl tartışılması gereken şey güç tutkusu bana kalırsa. Yoksa bakıyorum dünyaya hepimize yetecek kadar çok şey var üzerinde dünyanın.

Asıl problem insan. Din falan değil. Çok kesin konuşmam herşey için ama bunun için konuşurum.

Ben de buna katılıyorum, bence bunu reddetmek mümkün değil.
Bu tartışma kapatıldı.
Aktif Başlıklar
discussioncontroller