Dinsiz bir Dünya? Din Dünya'ya İyilik Getirir mi?
acdervisacdervis
Mod

Cahilin dini yoktur.

Bir şeyi açıklığa kavuşturalım. Bu başlık altında veya herhangi başka bir tartışmada aynı telden gidebilmek için din adına yapılan kötülükleri kestirip atmaktan vazgeçmek lazım.

Benim en çok sevdiğim örnek ilk sayfadaki videodan kilisenin Afrika'da AIDS kurbanlarına yardım göndermesi, sonra "kondom kullanmayın, çok büyük günah" demesi.
AdramelechAdramelech
Üye
Din yol değildir, yolu gösteren haritadır daha çok.

"Dinsizler ahlak nedir bilmez" kafasına girenlere de açık açık söylüyorum; gördüğüm en saçma düşüncenin takipçilerisiniz. Bundan sonraki hayatınızda başarılar.
acdervisacdervis
Mod
Bir de mod olacaksın. Flamebait atıyorsun ortaya. =/
dodgerdodger
Üye
Konuya cevap;

Dinlerin dünyayı daha iyi bir yer yapmasını geçtim ama çoğunuzun düşündüğü gibi dinler olmasaydı durumun pek farklı olacağını düşünmüyorum. Ayrıca herkes değil belki ama din belli bir kısmı kontrol altında tutuyor. Birşey yapmadan önce dinine göre günah yada yakışıksız olcağı düşüncesiyle kendisini frenleyen insanlar da var. Evet.
AdramelechAdramelech
Üye

Bir de mod olacaksın. Flamebait atıyorsun ortaya. =/

Ahah. Doğrusun bir bakıma. Ancak yukarıda söylediğim şeyi savunan kişi zaten hakarette bulunuyordur. Kendi dininden değil diye ahlaksız sıfatını verme hakkını kimse kendinde bulmamalıdır. Sonuçta ahlak kavramının göreceliliği hakkında bilgili olduğunu varsayıyorum insanların, şu kategoriye yazdıklarına göre. (:
kurtkapankurtkapan
Üye
Aa benim konum.Takip.
İ. Evrenİ. Evren
Üye
''Dinsiz bir Dünya? Din Dünya'ya İyilik Getirir mi?''

Cevap: Din silaha benzer. Onu iyi ya da kötü yapan onun nasıl kullanıldığıdır. Din, üst kattaki komşusunu, her gece bangır bangır arabesk müzik dinlediği için öldürmeyi düşünen alt kattaki komşunun katil olmasını da engelleyendir, Haçlı ordusu Kudüs’ü fethettiği zaman sırf Müsliman ya da Yahudi oldukları için binlerce kişinin boyunlarının vurulmasına neden olandır da. Din olmasaydı üst kattaki komşu ölecek, var olmayan Haçlı ordusu Kudüs`ü fethetmeyecek ve binlerce kişinin boyunları vurulmayacakdı. Öteyandan dinsiz bir Dünya bizim bildiğimiz Dünya`dan daha farklı ve ilginç olurdu.
DevileanDevilean
Üye
Kierkegaard'ın yaşamın 3 aşaması fikrini severim. İlk aşamayı Estetik Yaşam, ikincisini Etik yaşam, Üçüncüsünü de Dini yaşam olarak göstermiştir. Dini yaşamı daha üstte görmesi elbette subjektif fikridir, Hristiyandı neticesinde ancak bu sıralamaya kişisel olarak ben de katılıyorum. Din; etiğin kaynağını yaratıcıya, varoluşa direk bağlamasından dolayı bana daha üstün bir yaşam şekli olarak görünmüştür. Elbette nihayetinde Tanrı'nın varlığını ve insan hayatına müdahilliğini sorguladıktan sonra iki soruya da olumlu cevap veren birisi bu görüşü savunacaktır.

Fakat özel olarak İslamiyet değil de genel bir din anlamındaysa konu başlığındaki soru değişken cevaplara sahiptir. Ancak ortak olan bir şey vicdanlara en etkili yaptırımı dinin yaptığıdır. Dahası "Din" dediğimiz şey, belki kısmen sömürü ile olsa da insanı ileriye taşır. Çünkü "Din" insandan bilinmeyeni merak etmesini, varlığının nedenini amacını sorgulamasını ister.
Din, bu bilinmeyenleri sorgulamaya ve düşünmeye bir davettir.
Din varlığa etik bir yaklaşımdır.

Fakat dediğiniz gibi dinin kötü amaçlar için kullanıldığı binlerce örnek mevcuttur. Bunun sorumlusu din değil, aklı ve vicdanı geri plana atan çıkarcı insanlardır. Din bu hale gelince Marx haklı olur, din kitlelerin afyonu haline gelir. Ancak vicdan diye bir organımız varsa bunu en verimli çalıştıracak şey dindir.
Laçin
Üye
Bu arada din için veya din kisvesi altında yapılan savaşlar teknolojinin bugünkü halinin almasına sebep olmuştur. İnsan merak ediyor o savaşlar olmasaydı şu anki bilgi seviyemiz nerelerde olurdu acaba diye.
kurtkapankurtkapan
Üye
Din için yapılan savaşlar diye nitelemek bir talihsizlik Laçin abim.Savaşlar güç için yapılır,din için değil.Haçlı Seferleri'ni tartışamyacağım,aksi takdirde konu kısa sürede kapanacak çünkü.
Ama,WW1,WW2,Kore ve Vietnam'da günümüz askeri teknolojisinin temelleri oluşmuştur.Dinle alakası yoktur bu savaşların.
Bu tartışma kapatıldı.
Aktif Başlıklar
discussioncontroller