Dinsiz bir Dünya? Din Dünya'ya İyilik Getirir mi?
İ. Evrenİ. Evren
Üye

Bu arada din için veya din kisvesi altında yapılan savaşlar teknolojinin bugünkü halinin almasına sebep olmuştur. İnsan merak ediyor o savaşlar olmasaydı şu anki bilgi seviyemiz nerelerde olurdu acaba diye.

Bügünkü bilgi seviyemizden bi' farkı olmazdı. Zira savaşın tek nedeni din değil. Princip, Franz Ferdinand`ı öldürmeseydi atom bombası 1960`larda, 1930`ların teknolojisi 1960`larda üretilirdi. ._.
Laçin
Üye
Din kisvesi sana ne anımsatıyor bakim Kurtkapancım? =D Din için yapılan savaşlar da olmuştur. Örnek verdirttirme bana şimdi. =D

Üste: Olabilir de olmayabilir de. Bence daha farklı sonuçları dahi olabilirdi. (=
salih32salih32
Üye
haçlı seferler,matbaa,barut,pusula falan fıstık
kurtkapankurtkapan
Üye
Örnek verdim ben zaten."Din kisvesi altında" işte.Savaşanın amacı dinini korumak.Savaştıranın amacı yine güç.
Laçin
Üye
Onu ben zaten söyledim geçen sayfada savaşın nedeni din değil diye. Yine de bilimin gelişmesinde önemli rolü var dinin. Ben sadece bu geliştirici unsur olmasa ne olurdu şu anki durum diye merak ettiğimden söyledim.

Aslında geçen sayfada değindiğim konu hakkında bir konu açılabilir ve tartışılabilir. =)
FirewingFirewing
Üye

...
Fakat dediğiniz gibi dinin kötü amaçlar için kullanıldığı binlerce örnek mevcuttur. Bunun sorumlusu din değil, aklı ve vicdanı geri plana atan çıkarcı insanlardır. Din bu hale gelince Marx haklı olur, din kitlelerin afyonu haline gelir. Ancak vicdan diye bir organımız varsa bunu en verimli çalıştıracak şey dindir.

Özetle bu, kesinlikle katılıyorum.
acdervisacdervis
Mod

Bu arada din için veya din kisvesi altında yapılan savaşlar teknolojinin bugünkü halinin almasına sebep olmuştur. İnsan merak ediyor o savaşlar olmasaydı şu anki bilgi seviyemiz nerelerde olurdu acaba diye.

Çok daha ileride olurdu. En basitinden heba olan 500 yıl var Orta Çağ Avrupası'ndaki kilisenin Aristo fetişi sebebiyle.
Spetnaz55
Üye

Deyip bir daha gelmemek üzere kaçıyorum.
Laçin
Üye
Yahu şimdi aklıma geldi de Türkiyeyi kurtarmaca başlığında Thyestes sanırım bahsetmişti tam hatırlayamadım yanlışsam özür dilerim kendisinden ama İskenderiye'yi Hz. Ömer'in yıktığından bahsedilmişti. Biraz araştırdım da batılı tarihçiler tersini diyorlar sanırım? Wiki öyle diyor en azından.
AdramelechAdramelech
Üye
Wikiye güven olmaz bu bir, ikincisi bu tür bilgiler çok kesin olmamakla beraber ikisinin de doğruluğu olduğu düşünüyorum. İskenderiye kütüphanesi Hristiyanlar, kalanlar Ömer tarafından yakılmıştır falan. İslam alimleri pek çok şey keşfetmeye ortam bulmadan önce, Müslümanlar tıpkı Hristiyanların yaptığı gibi pek çok kütüphaneyi "Putperest işi" diye yıkmışlardı, bunu biliyorum ama. Tarikatçı din hocam bile kabul etmişti bunu "Zamanında yapılmış öyle hatalar. Sonraları islam alimleri aynı şeyleri kanıtlayınca şaşırdılar ama." diye.

Her din, kendinden öncekileri yalanlamak için böyle bir politikaya başvuruyor ya.

Sonuçta her dinin ilk öğretisi öncekilerin yanlış olduğudur. Öncekiler yanlış değilse insanlar niye yenisine geçsinler ki? İnsanlarda gaza gelip eski yanlış olanları yakalım yıkalım kafasına giriyor, din zaten bunu emretmiyorsa yani. Sonra bir kesim "barış diniyiz biz" derken (bunu da her din söyler), bir kesim yakmaya asmaya kesmeye, doğru olduğu şeylerle beraber kafasına göre davranmaya başlıyor. Din içinde çatışma başlıyor. Sonra mezhepler tarikatlar falan derken iyice içinden çıkılmaz bir hale geliyor.

Demem o ki, insan ideaları çürüten bir varlıktır. Din gibi bir şey bu yüzden insanlara fazla. Böyle idealarla yaşayamayız biz. Bu ideaları çürütürüz, üstünlük taslamaya falan başlarız.

Bir tanrı varsa (ki inanmıyorum) gönderdiği her dinin içine edilmesi sebebiyle saçını başını yolmuş, çoktan Eric Cartman ifadesiyle "Screw you guys, i'm going home!" demiştir.
Bu tartışma kapatıldı.
Aktif Başlıklar
discussioncontroller