Dinsiz bir Dünya? Din Dünya'ya İyilik Getirir mi?
hayalgezerhayalgezer
Üye
Şaşırtıcı olan bunun düşünülebilmesi ya da uygulanabilmesi değil,bu haltın defalarca tekrar edilebilmesi. Şaşırtıcı bile değil ama insandaki aptallığın sınırsızlığı yine de insanı hazırlıksız yakalayabiliyor.

Hristiyan din yayıcılarının Amerika'nın yerli halklarının mirasına uyguladıkları muamele gibi. İskenderiye'den yüzyıllarca sonra.
Amenquiver
Mod
Bu kötülüklere sebep olanlar din gibi kavramlar değil insanlığın kendisidir.

Din, iyi ya da kötü müthiş bir motivasyondur. Şu zamana kadar tarihte yer almış en büyük silah da olur kendisi. Bu yüzden kötü bir şekilde kullanılması kaçınılmazdır. Büyük, kültürel yapıları yerle bir edenler din değil, kafası bazı şeylere basmayan kişilerdir. Din, Agora'yı yerle bir edenler değil, "vav" çekerken ağlamaklı olanlardır.

Bütün bir evrenin anasını belleyen/belleyecek olan teknolojiye suç atmaya benzer bu da. Her sene trafik kazalarında ölen milyonlarca kişinin suçu teknolojinin değil insanlarındır.

Mevlana ile, Yunus Emre ile "Allah" diyerek çocukları öldürenleri / dinde bu yoktur diyerek, açık giyinen kızları dövenleri bir tutmak mantıksızlığın sınırlarını zorlayan bir hareket olacaktır.

Din olmasaydı gene başka motivasyon merkezleri olacaktı.

Dindarım diye geçinen kişilerde genelde biraz kendini beğenmişlik mevcuttur. Gerçeği bildiğini, cennete gideceğini ve diğer insanların yanacağını düşünür. Bu ortamda kendini diğer insanlardan üstün görüp, onları yargılamaya hatta yer yer aşağılamaya başlar. Yargının tek bir varlıkta olduğunu unutup, kendi küçük dünyalarında bu işe kalkışanlar elbette baya saçma bir noktada durmaktadırlar.

Din benim için hoşgörü ve adalettir. Mevlana okumak bir çok şeye cevap olacaktır (en azından kendi adıma) ki zaten Mevlana çok büyük bir oranda sadece müslümanları eleştirmiştir. İnanmayan kimselere müthiş bir hoşgörü dersi verirken, kendi dergahındaki müslümanlara ayar vermesi, din kavramının ne kadar yanlış uygulandığına da bir işaret olsa gerek.

Kimsenin, kimseye bir şey dayatmaya çalışmadığı, nice özgür senelere inş.

Yazının kurgusu biraz sakat oldu - çişim vardı - idare etcez artık.
HolybolyHolyboly
Üye
Spoiler:

Bu kötülüklere sebep olanlar din gibi kavramlar değil insanlığın kendisidir.

Din, iyi ya da kötü müthiş bir motivasyondur. Şu zamana kadar tarihte yer almış en büyük silah da olur kendisi. Bu yüzden kötü bir şekilde kullanılması kaçınılmazdır. Büyük, kültürel yapıları yerle bir edenler din değil, kafası bazı şeylere basmayan kişilerdir. Din, Agora'yı yerle bir edenler değil, "vav" çekerken ağlamaklı olanlardır.

Bütün bir evrenin anasını belleyen/belleyecek olan teknolojiye suç atmaya benzer bu da. Her sene trafik kazalarında ölen milyonlarca kişinin suçu teknolojinin değil insanlarındır.

Mevlana ile, Yunus Emre ile "Allah" diyerek çocukları öldürenleri / dinde bu yoktur diyerek, açık giyinen kızları dövenleri bir tutmak mantıksızlığın sınırlarını zorlayan bir hareket olacaktır.

Din olmasaydı gene başka motivasyon merkezleri olacaktı.

Dindarım diye geçinen kişilerde genelde biraz kendini beğenmişlik mevcuttur. Gerçeği bildiğini, cennete gideceğini ve diğer insanların yanacağını düşünür. Bu ortamda kendini diğer insanlardan üstün görüp, onları yargılamaya hatta yer yer aşağılamaya başlar. Yargının tek bir varlıkta olduğunu unutup, kendi küçük dünyalarında bu işe kalkışanlar elbette baya saçma bir noktada durmaktadırlar.

Din benim için hoşgörü ve adalettir. Mevlana okumak bir çok şeye cevap olacaktır (en azından kendi adıma) ki zaten Mevlana çok büyük bir oranda sadece müslümanları eleştirmiştir. İnanmayan kimselere müthiş bir hoşgörü dersi verirken, kendi dergahındaki müslümanlara ayar vermesi, din kavramının ne kadar yanlış uygulandığına da bir işaretolsa gerek.

Kimsenin, kimseye bir şey dayatmaya çalışmadığı, nice özgür senelere inş.

Kesinlikle bu. İlk defa bir postun her kelimesine katılıyorum.

Edit: spoiler'a alayım dedim.Wall of text tadı vermesin.
cemreserpal
Üye
image

Şunu burada bırakıyorum.

Takip mesajı.
Laçin
Üye

Wikiye güven olmaz bu bir, ikincisi bu tür bilgiler çok kesin olmamakla beraber ikisinin de doğruluğu olduğu düşünüyorum. İskenderiye kütüphanesi Hristiyanlar, kalanlar Ömer tarafından yakılmıştır falan. İslam alimleri pek çok şey keşfetmeye ortam bulmadan önce, Müslümanlar tıpkı Hristiyanların yaptığı gibi pek çok kütüphaneyi "Putperest işi" diye yıkmışlardı, bunu biliyorum ama. Tarikatçı din hocam bile kabul etmişti bunu "Zamanında yapılmış öyle hatalar. Sonraları islam alimleri aynı şeyleri kanıtlayınca şaşırdılar ama." diye.

Wiki isim vermiş. "Bernard Lewis, Alfred J. Butler, Victor Chauvin, Paul Casanova ve Eugenio Griffin" dediğim gibi inanmaktan çok araştırmak lazım diye yazdım. Ben de tam tersine inanıyorum senin bu konuda inandığının mesela. Bize kesin bilgi gerekiyor. =)
baypalbaypal
Üye

Dindarım diye geçinen kişilerde genelde biraz kendini beğenmişlik mevcuttur. Gerçeği bildiğini, cennete gideceğini ve diğer insanların yanacağını düşünür. Bu ortamda kendini diğer insanlardan üstün görüp, onları yargılamaya hatta yer yer aşağılamaya başlar.

yanlış...

dindarım diyen kişi kendinin cehenneme gitme olasılığının daha fazla olduğunun farkında olan kişidir. çünkü hakikatı kendisi biliyordur. ve bilmeyene göre sorumluluğu daha fazladır.
Amenquiver
Mod
"Dindarım diye geçinen" :)
SuccubusSuccubus
Üye
Dindarim diyen kisi ileride bir yerde secim yapar.
Ya yanildigini anlar geri vites yapar. Ya da Zealot olur bilader.
hayalgezerhayalgezer
Üye
http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=24147484

İfade özgürlüğü? Bulunamadı.
kurtkapankurtkapan
Üye
Wiki'de bulunan bilginin yanlışlığı biraz tartışmalı bir onu.Verdiği kaynakları da gözden geçirmek gerek.İngilizce ve Almanca Wiki bu konularda en düzenlileri.
Bu tartışma kapatıldı.
Aktif Başlıklar
discussioncontroller